Foto: Wikimedia Commons

Pie Kanādas krastiem atrod, iespējams, pazaudētu atombumbu 2

Kanādiešu nirējs Šons Smirčinskis pie Benksa salas Kanādas arktiskās daļas krastos uzgājis, iespējams, atombumbu, kuru tur 1950. gadā “pazaudēja” avarējis ASV bumbvedējs. Kanādas raidkorporācija CBC vēsta, ka valsts jūrasspēki nosūtījuši uz norādīto vietu kuģi, noskaidrot, kas īsti ir savādais atradums.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

“Gribēju tikai saķert nākamajai dienai zivis. Biju aizpeldējis drusku tālāk no sava kutera, kad atradu kaut ko tādu, ko nekad iepriekš nebiju redzējis. Tas izskatījās pēc uz pusēm pārlauzta virtuļa. Peldēju atpakaļ pie kutera un sacīju apkalpei: “Mans, Dievs, esmu atradis NLO! Esmu atradis dīvaināko lietu, kādu jebkad esmu sastapis”,” savas emocijas presei klāstīja Smirčinskis. Painteresējies pie vietējiem un pēc tam vēsturniekiem, viņš uzzināja stāstu par ASV bumbvedēju “Convair B-36B”, kurš mācību lidojuma laikā, dzinēju aizdegšanās dēļ, avarēja šajā apkaimē 1950. gada 13. februārī.

Apkalpe lidmašīnu savlaicīgi pameta un bumbvedēja paliekas nogāzās kalnos Kanādas Britu Kolumbijas piekrastē. Šo vietu uzgāja tikai četrus gadus pēc incidenta, savukārt faktam, ka katastrofas gaitā kaut kur pazudusi viena no pirmajām ASV atombumbām “Mark IV”, kas atradās lidmašīnā, ilgu laiku saglabāja slepenības statusu. Vēsturnieks Dērks Septers, kurš pētījis tamlīdzīgus starpgadījumus aukstā kara gados, apgalvo, ka tas bijis viens no pirmajiem, kam ASV militāristi piešķīra koda nosaukumu “Broken Arrow” (“Lauztā bulta”) – tā sauca ārkārtas incidentus, kuros iesaistīti kodolieroči. Tomēr pašas atombumbas liktenis 1950. gadā palika nenoskaidrots, pieņemot, ka tā eksplodējusi ar lidmašīnu gaisā, vai meklējama kaut kur mežonīgajos kalnos. Pēc citas versijas, komanda pirms lidaparāta pamešanas esot bumbu izmetusi okeānā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kad Smirčinskis internetā paraudzījās, kāda izskatījusies “Mark IV”, viņš atpazina okeāna dibenā ieraudzīto, ap 4 metrus garo priekšmetu. Nirējs nekavējoties uzrakstīja par to Kanādas bruņotajiem spēkiem, kas ātri atbildēja. Kanādas armijas majors Stīvs Neta presei apstiprinājis, ka atradumam varētu būt saistība ar 1950. gada notikumu, taču, atsaucoties uz ASV sniegto informāciju, tiek apgalvots, ka toreiz lidmašīnā atradusies nevis īsta, bet mācību bumba – ar svinu pildīta imitācija. “Tomēr mēs gribētu būt droši un šo lietu izmeklēsim,” sacīja majors Neta. Sagaidāms, ka Kanādas jūrasspēku kuģis attiecīgo vietu sasniegs pēc divām nedēļām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.