Pie kāda datora strādāt vājredzīgiem? 0
“Kādas ir iespējas cilvēkam ar redzes problēmām atvieglot darbu ar datora klaviatūru? Varbūt ir kādi izgaismošanas varianti vai kas līdzīgs? Braila raksts te neder…” Leons Līvānu novadā
Jā, datortehnikas tirgū ir pieejami risinājumi vājredzīgajiem. Invalīdu un viņu draugu apvienības “Apeirons” projektu vadītājs Normunds Pīlips apstiprina, ka arī viņam ir portatīvais dators, kam visi klaviatūras taustiņi ir izgaismoti – spīd uz tiem attēlotie burti, cipari un simboli.
– Esmu redzējis arī klaviatūras ar salīdzinoši lieliem taustiņiem, kas turklāt ir kontrastainās krāsās, – viņš turpina.
Lai šādus datorus vai klaviatūras iegādātos, piegādes iespējas ir jānoskaidro pie datortehnikas tirgotājiem.
Otrs variants cilvēkiem ar redzes problēmām ir labs klaviatūras apgaismojums – pie datora virs klaviatūras novietota galda lampa, kas apspīd tikai to, netraucējot monitora aplūkošanai.
– Pie dažiem vājredzīgajiem esmu redzējis pašu spēkiem pielāgotu klaviatūru, – stāsta N. Pīlips. – Uz taustiņiem uzlīmē gaišas vai spilgtas krāsas kvadrātiņus (piemēram, koši dzeltenus) un uz tiem ar biezu melnu marķieri uzzīmē attiecīgo burtu, ciparu vai simbolu, jo oriģinālie ir ļoti maziņi. Šādas uzlīmes ļauj padarīt simbolus lielākus un iezīmēt tos krāsās, kas katram lietotājam ir vieglāk saredzamas.
N. Pīlipam pašam vislabāk ir palīdzējusi datora klaviatūras apgūšana tā, ka to var lietot automātiski, bez skatīšanās. Viņš atgādina, ka ir klaviatūras, kam burtu ‘f’ un ‘j’ taustiņi ir iezīmēti ar mazu izcilnīti, kas jūtams ar pirksta galu. Pat pilnīgi neredzīgie zina, ka uz šiem izcilnīšiem ir jānovieto abu roku rādītājpirksti (kreisās rokas – uz ‘f’, labās – uz ‘j’), un tas palīdz iemācīties, kurās vietās atrodas visi pārējie taustiņi. Protams, tas prasa laiku un treniņu, tomēr arī tā ir iespēja.
– Esmu redzējis, kā cilvēki pašmācības ceļā apgūst šo “aklo” rakstīšanu un spēj ļoti labi, ātri un precīzi bez skatīšanās uzrakstīt jebkādu tekstu, – N. Pīlips iedrošina.