Pie glīta svētku galda viesiem viss garšo labāk… Praktiski padomi galda klāšanā 0
Ir jāprot ne tikai pagatavot ēdienu, bet arī glīti uzklāt galdu. Tad viss garšo labāk un svētku viesiem ir laba oma. Vēl arī izrādās, ka ar patiku baudītu ēdienu organisms labāk izmanto.
Katrai lietai sava vieta
Nav obligāti jāklāj galdauts, zem katras individuālo trauku grupas var paklāt sedziņu vai likt paliktni. Izvēloties audumu atsevišķām sedziņām vai galdautam, jāpadomā par krāsu saskaņu galda klājumā un tekstiliju atbilstību trauku stilam. Piemēram, ar puķēm apgleznotus traukus nav ieteicams likt uz rūtainas galdsegas, bet latviskus māla traukus – uz zīda vai sintētiskas šķiedras galdauta.
Traukus un rīkus galda klāšanai izvēlas un izvieto atbilstīgi ēdieniem, dzērieniem un to pasniegšanas secībai. Šķīvjus novieto aptuveni divu centimetru atstatumā no galda malas, pret krēsla vidu. Attālumam līdz blakussēdētāja šķīvim jābūt aptuveni 30 centimetriem uz katru pusi. Jāņem vērā gan krēsla platums, gan individuālo trauku aizņemtās vietas laukums. Lai visu varētu ērti novietot, galda platumam vajadzētu būt ne mazākam par 90 centimetriem, skaidro restorāna “Ferma” komanda.
Nazi un dakšiņu var novietot katru savā šķīvja pusē – nazi pa labi, dakšiņu pa kreisi. Dakšiņas zari pavērsti uz augšu, naža asmens – pret šķīvi. Ja rīkus novieto abus vienā pusē – blakus šķīvim dakšiņu, aiz tās – nazi. Karotes vieta ir šķīvja augšmalā (ar kātu uz labo pusi) vai šķīvja labajā pusē. Ja paredzētas divas karotes, tālāk no šķīvja liek to karoti, kuru lietos pirmo. Tas attiecas uz visiem rīkiem jebkurā gadījumā: pirmos lietošanai ņem tos rīkus, kuri atrodas tālāk no pamatšķīvja. No tā pa kreisi liek šķīvi maizei un nazīti sviesta vai kāda smēriņa uzziešanai uz maizes, bet pa labi – glāzes. Parasti tās ir glāzes ūdenim, vīnam, svētku reizē vēl var pievienot glāzi šampanietim. Vairāk par trim glāzēm nevajadzētu likt, jo tad galds būs ar tām pārblīvēts.
Ja galda servējums un dekorējums nosedz teju visu galda virsmu, ēdienu pasniedz individuāli. Mājasmāte vai nu katram piedāvā, lai viesis no kopējā trauka uz sava šķīvja uzliek ēdienu, cik vēlas, vai arī to pasniedz, jau sadalītu porcijās.
Ēdam arī ar acīm
Kad ēdieniem piemēroti trauki un rīki novietoti uz galda, liek rotājumu. Svētkos ir piemēroti greznāki ziedi nekā ikdienā, sveces, lentes un citi dekoratīvi elementi. – Lai Vecgada mielasta galda klājums būtu efektīgs, jāmēģina maksimāli iedarboties uz cilvēka maņām: redzi, ožu un garšu. Piemēram, sarkanie āboli, kas izmantoti vienā no galda klājumiem, stimulē redzes un garšas receptorus, bet ožu – piparkūkas, kas saliktas uz katra ēdēja šķīvja, – norāda floriste dekoratore Marta Egle.
Dekorus ieteicams grupēt – tie jāsavieto vismaz pa diviem. Ja rotājumam izmanto tikai vienu lietu, tā izskatīsies vientuļa. Un kurš tad svētkos vēlas būt vientuļš – retorisku jautājumu uzdod floriste dekoratore. Ja iztiek tikai ar vienu dekoru, nerodas sakārtotības un mājīguma izjūta.