Foto – LETA

Atskats uz Jāņa Stradiņa jubilejas konferenci
 3

Akadēmiķim Jānim Stradiņam jubilejā īpašu dāvanu – viņam veltītu akadēmisku konferenci – bija sarūpējis Organiskās sintēzes institūts, Latvijas Universitāte un Latvijas Inovatoru apvienība.

Reklāma
Reklāma
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Lasīt citas ziņas

Aizvakar Mazajā ģildē kopā ar zinātniekiem J. Stradiņu bija ieradušies sveikt Valsts prezidents Andris Bērziņš, eksprezidents Guntis Ulmanis, Romas katoļu baznīcas Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs, Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags, politiķi, daudzi sabiedrībā pazīstami kultūras un mākslas darbinieki.

Akadēmiskās konferences “Zinātnes un kultūras mijiedarbība Latvijā un pasaulē” priekšlasījumi tiks izdoti arī grāmatā. Pats jubilārs referātā par zinātnes situāciju Latvijā un Rīgā trāpīgi salīdzināja, ka Rīgas siluetā labi ir redzamas četru baznīcu smailes, bet zinātnei vēsturiski šeit ir bijuši četri uzplaukuma posmi. Pirmais 18. un 19. gadsimta mijā (galvenokārt Jelgavā), otrais saistāms ar Rīgas Politehniskā institūta darbību 19. un 20. gs. mijā, trešais – ar Latvijas Universitātes kā pirmās nacionālās universitātes izveidošanu; bet ceturtais, sākot no 1956. gada, Latvijas PSR, kad attīstījās modernas zinātņu nozares un virzieni, bet ar piebildi, ka padomju režīma ideoloģiskie liegumi kavēja humanitāro un sociālo zinātņu attīstību. J. Stradiņš uzsvēra, ka zinātnē jāstrādā talantīgiem, motivētiem jauniem cilvēkiem, un ekonomiskais izrāviens saistāms ar izrāvienu pētnieciskajās inovācijās un atbalstu vietējiem uzņēmējiem. Jānāk piektajam zinātnes uzplaukuma posmam, un, turpinot salīdzinājumu ar Rīgas torņiem, akadēmiķis šo cerību izteica tēlaini: “Ticu, ka Rīgas siluetā iezīmēsies piektā smaile – atjaunotās Latvijas smaile, varbūt tas notiks Daugavas kreisajā krastā.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau 20 gadus Jānis Stradiņš darbojas arī Latvijas Bankas monētu dizaina komisijā un ir sniedzis daudzus rosinošus ieteikumus māksliniekiem. To priekšlasījumā “Akadēmiskā misija naudas mākslā” vēstīja Ilmārs Rimševičs.

Svinīgajā pieņemšanā, kas pēc konferences un koncerta notika Lielajā ģildē, dzimšanas dienas gaviļniekam cieņas un atzinības vārdus veltīja Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa, kultūras ministre Dace Melbārde, uzņēmējs, “Kokneses fonda” dibinātājs Vilis Vītols, Atmodas laika politiķis Dainis Īvāns un citi viesi. Šīs uzrunas tika filmētas, lai jubilārs tās noskatītos videoierakstā, jo viņš pēc konferences bija devies prom, taupot spēkus vēl nākamajam sarīkojumam. Šodien J. Stradiņu jubilejā sveic kolēģi Zinātņu akadēmijā.

Arī daudzi “Latvijas Avīzes” lasītāji, godinot akadēmiķi, savus vēlējumus viņam ierakstījuši “LA” mājas lapā: “Apbrīnojamas Jūsu gaišās prāta spējas un zināšanas”, “Lai dotais devējam simtkārt atdodas! Paldies par dāsnumu!”, “Lai tavās dienās gaismas staru daudz!/Ja ceļš ir grūts, lai apkārt draugu saime,/Kas roku sniedz un tālāk sauc”, “Veselību, veselību dzimšanas dienā.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.