Pie Burtnieka ezera atrasta ilgi meklētā jūras ērgļa ligzda 1
Ar panākumiem vainagojusies LVM ekspertu vairākus gadus ilgusī jūras ērgļa ligzdas meklēšana Burtnieka ezera apkārtnē. Jūras ērgļi Burtnieka ezerā un tā apkārtnē redzēti jau vismaz piecus gadus. Dažādais novērojumu laiks un apstāklis, ka redzēti pieaugušie putni, liecināja, ka kaut kur tuvumā jābūt ligzdai, vēsta “mammadaba.lv”.
Taču “tuvums” ērgļu izpratnē ir ļoti stiepts jēdziens un LVM meža masīvs, kurā ligzda atrasta, aizņem gandrīz 2000 hektārus. Veicot meža apsaimniekošanas darbus šajā teritorijā, LVM vides plānošanas speciālistam Kasparam Liepiņam izdevās atrast ilgu laiku meklēto ligzdu.
Lai gan jūras ērglis ir liels putns un arī ligzda ir liela, ligzdu meklēšana Burtnieka meža masīvā ir sarežģīta. “Vasarā redzamību apgrūtina koku un krūmu lapas, ziemā iešanu apgrūtina sniegs, bet pavasaros un rudeņos daudzas vietas applūst. Arī šoreiz, lai atrastu ligzdu, nācās izbaudīt pavasara aukstos ūdeņus – lai tiktu pāri pārplūdušai ieplakai, nācās novilkt gumijas zābakus un brist,” stāsta ligzdas atradējs.
LVM Vides plānošanas speciālists Mārtiņš Kalniņš norāda: “Šajā un arī citos gadījumos, kad atrodam aizsargājamu putnu ligzdas, mēs savā datubāzē izveidojam teritoriju dzīvotnes aizsardzībai un buferzonu dzīvotnes aizsardzībai – zonu, kurā mēs saimniecisko darbību neveicam ligzdošanas sezonā. Šī ligzda tiks iekļauta arī ikgadēji apsekojamo ligzdu sarakstā. Dabas daudzveidības saglabāšana un ar meža apsaimniekošanu saistīto darbību ietekmes uz vidi mazināšana ir meža apsaimniekošanas plānošanas un ikdienas meža darbu organizēšanas sastāvdaļa, jo mums svarīgi saprast, vai mūsu mežu apsaimniekošanas prakse kopumā un pasākumi konkrētās ligzdas aizsardzībai ir rezultatīvi”.
19. gadsimta beigās 20. gadsimta sākumā Latvijā ligzdoja 8 līdz 10 jūras ērgļu pāri un viens no tiem – pie Burtnieka ezera. Vēlāk to skaits samazinājās un piecdesmitajos gados bija zināma tikai viena ligzdošanas vieta pie Burtnieka, kur 1955. gadā tika konstatēti divi mazuļi. Turpmākajos gados ligzdošana šeit vairs netika novērota un līdz pat septiņdesmitajiem gadiem Latvijā nebija zināmas citas, pārbaudītas jūras ērgļu ligzdošanas vietas.
Deviņdesmito gadu beigās, blakus pašreizējās ligzdas atrašanas vietai, ornitologs Juris Lipsbergs uzbūvēja mākslīgo ligzdu jūras ērglim. Par to, vai jūras ērglis mākslīgo ligzdu apdzīvoja – ziņu nav, bet pašlaik atrastā ligzda ir dabiska – jūras ērgļu būvēta.