“Vecāki slimo ar glaukomu. Vai man arī jāpārbauda acu veselība?” Atbild ārsts 3
Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
“Mana māte un vectēvs, mātes tēvs, slimoja ar glaukomu. Vai arī man jāpārbauda acu veselība? Kādā vecumā?” jautā Vilnis Kalniņš Liepājas novadā.
Atbild Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikas ārste Lāsma Volksone: “Tiem cilvēkiem, kuru vecāki slimo ar glaukomu, acu ārsts jāapmeklē jau 35 gadu vecumā. Pēc acu izmeklēšanas ārsts pateiks, vai atkārtota pārbaude būs jāveic pēc pusgada, gada vai trim gadiem. Visiem pārējiem acu ārsts profilaktiski jāsāk apmeklēt no 40 gadu vecuma.
Iegādājoties brilles, cilvēki izmēra acu spiedienu optikas veikalos un priecājas, ka tas ir normāls, taču tas vēl nenozīmē, ka viņam nav glaukomas. Statistika liecina, ka apmēram pusei glaukomas pacientu acu spiediens nav bijis paaugstināts. Jāatceras, ka optikas veikalu uzdevums nav atklāt redzes nerva bojājumus, to var izdarīt tikai acu ārsts ar īpaša aprīkojuma palīdzību.
Glaukomas diagnostikā vislielākā nozīme ir redzes nerva diska novērtējumam un redzes lauka noteikšanai. Izmeklējuma laikā ārsts iepilina acī īpašu šķidrumu, lai paplašinātu acs zīlīti un aplūkotu acs dibenu un redzes nervu, novērtētu, cik tas ir simetrisks un vai nav redzamas kādas izmaiņas.
Diemžēl nav neviena specifiska izmeklējuma vai mērījuma, kas ļautu ārstam viennozīmīgi pateikt, ka pacientam ir glaukoma. 87% gadījumu par slimību liecina noteiktas izmaiņas redzes nervā – sašaurināta neiroretinālā apmale, ko mediķi dēvē par “ierobojumu”.
Mūsu slimnīcas glaukomas kabinetā izmanto visjaunākās diagnostikas metodes, ar kuru palīdzību 3–4 gadus agrāk nekā ar citām metodēm var atklāt izmaiņas nervu šķiedrās ap redzes nervu, kas brīdina par glaukomas rašanos.”
Risks saslimt ar glaukomu ir augstāks:
* glaukomas slimnieku pirmās pakāpes radiniekiem (risks saslimt pieaug 4–8 reizes),
* cilvēkiem ar paaugstinātu acs iekšējo spiedienu,
* tiem, kas vecāki par 40 gadiem, bet it īpaši – pēc 60 gadu vecuma,
* tuvredzīgiem cilvēkiem,
* sirds un asinsvadu slimniekiem, diabēta pacientiem, cilvēkiem, kas ilgstoši lietojuši steroīdus, kuriem bijušas acu traumas.