Foto – Scanpix

Phenjana draud ar karu 0

Spītējot Ziemeļkorejas aizvien asākajai retorikai, Dienvidkoreja un ASV sākušas ikgadējās militārās mācības, kurās piedalās aptuveni 10 tūkstoši dienvidkorejiešu un trīs tūkstoši amerikāņu karavīru.

Reklāma
Reklāma

 

7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Lasīt citas ziņas

Neilgi pēc mācību sākuma dienvidkorejiešu amatpersonas apstiprināja, ka divreiz mēģinājušas sazvanīt savus ziemeļu kolēģus, taču nesekmīgi. Iespējams, tamdēļ, ka Phenjana īstenojusi iepriekš izteiktos draudus saraut Panmundžomas ciemā kopš 1971. gada izvietoto tiešo telefona līniju, ja militārās mācības sāksies.

 

Phenjana rībina kara bungas

Pēdējo nedēļu laikā Phenjana nāca klajā ar neraksturīgi skaļiem draudiem – tā solīja anulēt 1953. gadā noslēgto pamiera līgumu ar Dienvidkoreju un sarīkot kodoluzbrukumu ASV, kā arī brīdināja uzsākt kodolkaru un atcelt ar Seulu noslēgtos neuzbrukšanas paktus. Iemesli šiem draudiem meklējami gan ASV un Dienvidkorejas ikgadējās militārajās mācībās, kurās, kā uzskata komunistiskās valsts paranoiskais režīms, tiek gatavots uzbrukums Ziemeļkorejai, tā ANO Drošības padomes noteiktajās sankcijās, kuras atbalstījusi arī Ķīna un ar kurām Ziemeļkoreja sodīta par 12. februārī veikto kodolizmēģinājumu. Jaunās sankcijas paredz stingrāku vēršanos pret Ziemeļkorejas finanšu darījumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

ASV un Dienvidkorejas valdības Ķīnas finanšu iestādēs atradušas daudzus Ziemeļkorejas līdera Kima Čenuna kontus, kuros glabājas simtiem miljonu dolāru, tiesa, Ķīnas komunistiskā valdība atteikusies sankcijas attiecināt arī uz šiem Kima kontiem.

ASV raidsabiedrības “Fox News” aptaujātie analītiķi pauž, ka pēdējā laika Ziemeļkorejas provokatīvā retorika skaidrojama ar Kima mēģinājumiem stiprināt savas pagaidām visnotaļ vājās pozīcijas kā sabiedrībā, tā militārajās aprindās. Vienlaikus jāatzīmē, ka Ziemeļkorejas retorika attiecībā pret Dienvidkoreju un ASV, kā arī reizumis Japānu, allaž bijusi vardarbības un patosa pilna. Phenjana vairākkārt draudējusi Seulu pārvērst “uguns jūrā”, kā arī “bez žēlastības izsvēpēt ienaidniekus”. Tiesa, ik pa laikam draudi tikuši arī īstenoti. Tā, 2010. gadā Phenjana pavērsa artilērijas uguni pret Dienvidkoreju un, izmantojot torpēdu, nogremdēja Seulas karakuģi, nogalinot kopā 50 dienvidkorejiešus. Arī šoreiz Ziemeļkorejas Komunistiskās partijas laikraksts “Rodong Sinmun” brīdinājis, ka “situācija ir neparedzama”. “Pamiera līgums vairs neesot spēkā, neviens nevar paredzēt, kas turpmāk šeit notiks,” vakar rakstīja ziemeļkorejiešu komunistu avīze.

 

Pieļauj turpmākas provokācijas

Kaut gan pieraduši pie nemitīgajiem Phenjanas draudiem, šoreiz dienvidkorejieši ir vairāk nobažījušies nekā citkārt. Pagājušajā nedēļā Dienvidkorejas jaunā prezidente Paka Gunhje drošības situāciju Korejas pussalā raksturoja kā “ļoti drūmu” un solīja nepalikt atbildi parādā uz jebkāda veida provokācijām. “Viņas valdība paziņojusi, ka gatava vērsties ne tikai pret konkrēto uzbrukumu, bet arī Ziemeļkorejas vadību,” skaidrojušas Dienvidkorejas amatpersonas.

Arī dienvidkorejiešu sabiedrībā spriedze šajās dienās ir lielāka. “Jo īpaši tas attiecināms uz vecāka gadagājuma cilvēkiem,” ziņo britu raidsabiedrība BBC.

“Jaunie šajā jautājumā nav tik jūtīgi. Ja arī bažas par Ziemeļkorejas draudiem ieskrien viņu prātos, tās ātri to pamet. Viņi vairāk domā par izklaidēm. Tikmēr vecākā paaudze pret drošības jautājumiem attiecas citādi.” Maz gan ir cilvēku, kuri pieļauj iespēju par pilnapmēra kara sākšanos Korejas pussalā.

Pēdējās dienās Ziemeļkorejas amatpersonas izteikušās, ka ASV un Dienvidkorejas militārajās mācībās tiekot gatavots uzbrukums Phenjanas kodolobjektiem, un tāpēc tā ir gatava sarīkot preventīvu kodoluzbrukumu ASV. Tiesa, amerikāņu zinātnieki norāda, ka Ziemeļkorejas armijai joprojām nav tehnisku iespēju radīt pietiekami kompaktu kodolierīci, lai to varētu piestiprināt starpkontinentālajai ballistiskajai raķetei. Turklāt joprojām jāšaubās, vai Phenjanas rīcībā ir raķetes, kas ir spējīgas, pārlidojot Kluso okeānu, 
sasniegt Savienoto Valstu teritoriju. Tāpēc amerikāņu politiskie apskatnieki neizslēdz iespēju, ka ASV un Dienvidkorejas militāro mācību laikā Ziemeļkoreja varētu sarīkot kādu provokāciju Dzeltenajā jūrā. Turklāt Phenjana paziņojusi, ka šajās dienās gatavojas sarīkot savas “liela apmēra militārās mācības”.

Reklāma
Reklāma

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.