Pētnieki nāk klajā ar pārsteidzošu atklājumu: Āzijas ziloņiem ir apbedīšanas rituāli 12
Āzijas ziloņiem, apraudot savus mirušos mazuļus, uzvedība atgādina cilvēku bēru rituālus, liecina Indijas pētījums.
Saskaņā ar pētījumu, kas publicēts žurnālā “Journal of Threatened Taxa“, pētnieki identificēja piecus ziloņu apbedījumus Indijas Bengālijas reģiona ziemeļos 2022. un 2023. gadā, informē “abc.net”.
Pētnieki skaidro, ka pārsteidzošākais pētījuma atklājums bija tas, ka ziloņu teļi tika nesti un aprakti augšpēdus stāvoklī.
“Izmantojot novērojumus, digitālo fotogrāfiju, lauka piezīmes un pēcnāves ekspertīzes ziņojumus, tiek pieļauts, ka līķi tika aprakti neparastā guļus stāvoklī neatkarīgi no ziloņa nāves iemesliem,” teikts pētījumā.
“Šī stratēģiskā uzvedība atspoguļo arī ganāmpulka locekļu rūpes par mirušajiem.
“Ziloņi ir gādīgi un sabiedriski dzīvnieki un, pamatojoties uz liemeņu ārēju pārbaudi, mēs arī pieļaujam, ka ziloņi tika novietoti, ganāmpulka locekļiem satverot vienu vai vairākas kājas.”
Ziloņi apraka savus biedrus apūdeņošanas kanālos, simtiem metru attālumā no tuvākajām cilvēku apmetnēm.
Dažos gadījumos zinātnieki konstatēja, ka ziloņi, sēroja par mirušo, skaļi rēkdami pie apbedīšanas vietas. Tas norisinājās aptuveni 30-40 minūtes, teikts pētījumā.
Šādi tika apbedīti tikai ziloņu teļi, jo pieauguši ziloņi ir pārāk smagi.
Pētījuma autori Parvens Kasvans (Parveen Kaswan) un Akšdīps Roijs (Akashdeep Roy) norāda, ka pētījumā nav konstatēta cilvēka iejaukšanās nevienā no pieciem teļu nāves gadījumiem.
Apbedījuma vietā un tās apkārtnē tika novēroti 15-20 ziloņu pēdu nospiedumi, kas apliecina, ka apbedīšanu veica viss ganāmpulks.
Pētījumā secināts, ka ziloņu teļi nomira no vairāku orgānu mazspējas, kas varēja rasties vairāku iemeslu dēļ, tostarp no krišanas vai dabiskas nosmakšanas.
Ziloņi ir pazīstami ar savu sociālo un kooperatīvo uzvedību, taču līdz šim pētīta tika teļu apbedīšana tikai Āfrikas ziloņiem, bet to mazo Āzijas brālēnu vidū, tā joprojām nav pētīta, teikts pētījumā.
Ir zināms, ka gan Āfrikas, gan Āzijas savvaļas ziloņi apmeklē līķus dažādās sadalīšanās stadijās, taču šajā pētījumā tika konstatēta atšķirīga uzvedība pētītajos ganāmpulkos.
Visos piecos gadījumos ganāmpulks “pameta no apbedīšanas vietas 40 minūšu laikā pēc apbedīšanas” un vēlāk izvairījās atgriezties šajā teritorijā, tā vietā izvēloties dažādus paralēlus migrācijas maršrutus.
Pētījumā tika izteikts pieņēmums, ka suga, kuras grūtniecība ilgst līdz 22 mēnešiem, “lielu daļu savas emocionālās enerģijas iegulda mazuļos pat pēc viņu bojāejas”.
Starptautiskā dabas aizsardzības savienība Āzijas ziloņus ir atzinusi par apdraudētiem.
Aptuveni 26 000 no tiem dzīvo savvaļā, galvenokārt Indijā, bet daži arī Dienvidaustrumāzijā. Savvaļā tie nodzīvo vidēji 60-70 gadus.