Pētījums: Katrs ceturtais hroniskais pacients aizmirst laikus nopirkt recepšu medikamentus 0
Starp pacientiem, kuri ilgstoši lieto recepšu medikamentus, gandrīz katrs ceturtais (23%) mēdz aizmirst savlaicīgi iegādāties ārstēšanai nepieciešamās zāles, secināts “BENU Aptiekas” Veselības monitoringa aptaujā.
Īpaši satraucoši dati ir vecuma grupā no 18 līdz 24 gadiem, kurā pat 42% aptaujāto, kas ilgstoši lieto recepšu medikamentus, aizmirst par savlaicīgu medikamentu iegādi.
Tāpēc, sākot ar šī gada novembri, “BENU Aptieka” kā pirmais aptieku tīkls Latvijā ievieš jaunu farmaceitiskās aprūpes pakalpojumu – Medikamentu lietošanas atgādinājuma programmu, kuras mērķis ir atvieglot to pacientu ikdienu, kuriem ir nepieciešams ilgstoši lietot recepšu medikamentus.
“Pirms šī farmaceitiskā pakalpojuma ieviešanas veicām ievērojamu pētniecisko darbu, aptaujājot gan hroniskos slimniekus, gan arī vairāk nekā 150 ģimenes ārstus, tādējādi gūstot gan pacientu, gan speciālistu apstiprinājumu tam, ka savlaicīga recepšu medikamentu iegāde ir viens no būtiskākajiem sekmīgas ārstēšanas terapijas priekšnosacījumiem,” skaidro “BENU Aptiekas” direktore Anete Rožkalna.
Veselības monitoringa rezultāti atklāj, ka 41% iedzīvotāju nepieciešams ilgstoši lietot recepšu medikamentus. Pārsteidzoši rezultāti parādās vecumā grupā no 65 līdz 74 gadiem, kur 79% aptaujāto ilgstoši lieto recepšu medikamentus, kamēr vecumā grupās no 18 līdz 24 gadiem un 25 līdz 34 gadiem šis rādītājs ir attiecīgi 33% un 17%.
Novērojama sakarība, ka, pieaugot respondentu vecumam, pieaug to respondentu īpatsvars, kuri vienmēr atceras iegādāties recepšu medikamentus.
Salīdzinājumā ar ģimenēm, kurās runā latviešu valodā, krievvalodīgie biežāk norādījuši, ka ilgstoši lieto recepšu medikamentus (48% pret 38%).
Reģionālā griezumā medikamentus visvairāk ilgstoši lieto Latgales iedzīvotāji (45%), kam seko Zemgale (43%), savukārt Kurzemē, Vidzemē un Rīgā recepšu medikamentus ilgstoši lieto vidēji 40% aptaujāto.
Savukārt 68,7% aptaujāto ģimenes ārstu norādījuši, ka savā praksē ir saskārušies ar to, ka pacienti aizmirst iegādāties medikamentus, bet 20% snieguši atbildi “reti.” 77,3% aptaujāto ģimenes ārstu ir vienisprātis, ka izrakstīto recepšu medikamentu nelietošana vai īslaicīga pārtraukšana bez ārsta ziņas var radīt nopietnas sekas cilvēka veselībai, savukārt 15,3% ārstu norādījuši, ka šim apgalvojumam drīzāk piekrīt nekā nepiekrīt.
Lielākā daļa aptaujāto ģimenes ārstu (77,9%) norāda, ka pilnībā vai drīzāk sliecas atbalstīt tāda risinājuma ieviešanu, kas atgādinātu gan par medikamentu savlaicīgu iegādi, gan lietošanu tiem paredzētajā laikā. Uzdodot jautājumu par to, kurām vecuma grupām Medikamentu lietošanas atgādinājuma programma būtu sevišķi būtiska, ģimenes ārsti norādījuši, ka visbiežāk par savlaicīgu medikamentu iegādi aizmirst seniori virs 65 gadiem (44,7%), kā arī jaunieši vecumā no 18 līdz 24 gadiem (40,7%), cilvēki vecumā no 25 līdz 34 gadiem (36%) un vecumā no 35 līdz 44 gadiem (36%).
Medikamentu lietošanas atgādinājuma programmai iespējams pieteikties jebkurā “BENU Aptiekā”.
“BENU Aptiekas” Veselības monitoringu veic sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS. Pētījums veikts 2019. gada aprīlī, aptaujājot 1005 Latvijas pastāvīgos iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 75 gadiem.
“BENU Aptiekas” ir daļa no Eiropas mēroga aptieku tīkla, kas apvieno aptuveni 700 aptieku Čehijā, Šveicē, Nīderlandē, Ungārijā, Serbijā, Slovākijā, Igaunijā un Lietuvā. BENU Aptieku tīkls ir viens no vadošajiem zāļu mazumtirdzniecības uzņēmumiem Latvijā, kas apvieno vairāk nekā 79 aptiekas visos lielākajos valsts reģionos. BENU Aptiekās Latvijā strādā vairāk nekā 400 darbinieku.