Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Screeny/SHUTTERSTOCK

Pētījums: Jo mazāka alga, jo mazāk uzticas bankām 1

Latvijas iedzīvotāji par drošāko naudas uzkrāšanas veidu joprojām uzskata līdzekļu glabāšanu skaidrā naudā, bet bankām šim nolūkam naudu uztic tikai katrs septītais.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Tāds secinājums izriet no pētījumu aģentūras “Norstat” veiktās aptaujas.

Lai arī vairākums strādājošo darba algu saņem bankas kontā, banku par pienācīgu vietu naudas uzkrāšanai uzskata vien 14% no visiem aptaujātajiem.

CITI ŠOBRĪD LASA
Visnoraidošākie pret kredītiestādēm ir zemāko algu saņēmēji.

Minimālās algas pelnītāju vidū bankām uzticas mazāk par desmito daļu respondentu, savukārt no darbiniekiem ar 1000 – 1500 eiro algu uzkrājumus bankā par drošāko uzkrājumu veidu uzskata ap 22% aptaujāto.

Katram piektajam respondentam sirds ir mierīga, ja brīvie līdzekļi atrodas pie paša skaidras naudas formā, un 19% par drošāko ieguldījumu uzskata zeltu.

Aptauja atklāj, ka kopumā cilvēki īpaši neuzticas noguldījumiem bankā. Aicināti novērtēt savu uzticību bankām piecu ballu skalā, lielākā daļa jeb 38% izvēlējās atzīmi 3.

Bankām pilnībā uzticas vien 6% respondentu, 27% izvēlējās atzīmi 4, 16% savu uzticības līmeni novērtēja ar 2 ballēm un nemaz neuzticas 12%.

Visaugstāk bankas vērtē pensijas vecuma cilvēki, bet tām vismazāk uzticas tieši gados jaunie, vecumā līdz 29 gadiem.

«Pētījuma rezultāti universālo banku vadītājiem sarūpējuši vērtīgu vielu pārdomām. Ja to piedāvātajiem noguldījumiem neuzticētos vecākā paaudze, to varētu skaidrot ar sliktām atmiņām par naudas zaudēšanu valūtas reformās un aizgājušo gadu banku bankrotos.

Taču noguldījumus bankā par nedrošiem uzskata jaunākās paaudzes cilvēki, kuri vēl tikai uzsāk savas darba gaitas un vēl ilgus gadus būs ekonomiski aktīva sabiedrības daļa.

Tas signalizē par nepievilcīgiem universālo banku depozītu nosacījumiem – zemām procentu likmēm, neelastīgu naudas izņemšanas politiku u.c.,» uzskata “Bigbank Latvija” vadītājs Ģirts Kurmis.

“Par noguldījumiem uzskatāmi ne tikai uzkrājumu produkti, piemēram, depozīti, bet arī nauda norēķinu kontā, kuru izmanto praktiski visi Latvijas iedzīvotāji. Noguldītāju un to noguldījumu drošība ikvienai bankai ir pirmajā vietā. Tādējādi noguldījums bankā, kas papildus aizsargāts ar noguldījumu garantiju sistēmu, neapšaubāmi ir drošāks nekā skaidrā naudā glabātie līdzekļi,” saka Finanšu nozares asociācijas vadītāja Sanita Bajāre.

Reklāma
Reklāma

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes locekle Katrīna Zariņa norāda, ka

esošā situācija spilgti izgaismo Latvijas uzņēmumu, īpaši mikro un mazo uzņēmumu sektorā, un iedzīvotāju finanšu pratību.

Šie jautājumi tikuši diskutēti arī pirmskrīzes periodā un secinājumi vienmēr bijuši, ka šīs prasmes visās grupās ir stiprināmas un tas jādara laikus – sākot no bērnudārza un turpinot visos tālākajos izglītības līmeņos, iekļaujot to mācību programmās.

Šo prasmju stiprināšana kopumā veicinātu iedzīvotāju izpratni par iespējām parūpēties par sevi situācijās, kad tiek zaudēti regulāri ienākumi vai krītas to apjoms. Savukārt uzņēmumiem krīzes periodā nepieciešams komercbanku atbalsts, piedāvājot finanšu līdzekļus gan apgrozāmajiem līdzekļiem, gan nosakot labākas procentu likmes un kredītu pamatsummas atgriešanas nosacījumus.

“Covid-19 laikā arī tiek pieredzēts izteikts e-komercijas uzplaukums, respektīvi, samazinās skaidras naudas aprite, veidojas jaunas pakalpojumu sniegšanas ķēdes un jaunas biznesa iespējas.

Arī tirdzniecības un ēdināšanas vietas, kas turpina strādāt ne virtuālajā vidē, aicina klientus maksimāli izmanto iespēju veikt maksājumus par pirkumiem ar maksājuma kartēm, kas ir atbalstošākas vīrusa izplatības mazināšanai,” uzsver K.Zariņa.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.