Pētījums: Cik daudzi eiropiešu cieš no ekrāna apgaismojuma izraisītiem miega traucējumiem 0
Gandrīz trešā daļa jeb 28% pieaugušo Eiropā ir piedzīvojuši bezmiega naktis, kas sekojušas negausīgai mobilā telefona lietošanai pirms gulētiešanas, liecina viedtālruņu ražotāja OnePlus pētījums.
Speciālisti par galveno bezmiega vaininieku uzskata zilo gaismu jeb HEV (High Energy Visible), ko izstaro viedierīču ekrāni: tā imitē dienasgaismu, traucējot organismam dabiski izstrādāt melatonīnu – hormonu, kas veicina iemigšanu.
Jaunākās tehnoloģijas gan ļauj ievērojami samazināt zilās gaismas nelabvēlīgo ietekmi.
Mobilais telefons – gultasbiedrs trešdaļai eiropiešu
Zilo gaismu izstaro dažādi ekrāni un mākslīgais apgaismojums. Saskaņā ar OnePlus veiktās aptaujas datiem guļamistaba ir otrā ierastākā vieta, kur eiropieši lieto telefonu (37%), atpaliekot tikai no dzīvojamās istabas (44%).
Tomēr tikai 15% aptaujāto regulāri izmanto speciālus ekrāna režīmus, lai samazinātu zilās gaismas spilgtumu, un vairākums to nekad nav darījuši.
Specializētās klīnikas “Miega slimību centrs” ārste, Rīgas Stradiņa universitātes Psihiatrijas un narkoloģijas katedras docētāja, psihiatre Natālija Bērziņa-Novikova skaidro – zilā gaisma, ko izstaro viedtālruņu ekrāni, ir līdzīga saules gaismai.
“Šāda gaisma vakarā izjauc dabisko līdzsvaru cilvēka miega-nomoda regulācijā, proti, zilā gaisma nomāc melatonīna izstrādāšanos un izdalīšanos, kas savukārt traucē iemigt. Jo īsāks miegam atvēlētais laiks, jo sliktāk izgulējies un miegaināks cilvēks jūtas dienā. Tas var izraisīt koncentrēšanās grūtības un atmiņas traucējumus,” norāda speciāliste.
Papildu slodze acīm
Lai gan zilā gaisma ir tikai viena redzamās gaismas sastāvdaļa, zilās gaismas viļņi ir visīsākie un ar visaugstāko enerģiju. Zilā gaisma ir vistuvākā ultravioletajai gaismai, kas savukārt ir kaitīga dažādām acu struktūrām, skaidro “Zeiss Vision Centre” vadošā optometriste un “Manaslecas.lv” konsultante Aija Muceniece.
Viņa stāsta: “Nelielā daudzumā zilā gaisma nekādu ļaunumu nenodara. Sabalansētā daudzumā tā ir pat vajadzīga, jo piedalās mūsu diennakts režīma koordinēšanā. Taču ja uzņemam zilo gaismu lielā daudzumā, tad gan diennakts gulēšanas ritms var mainīties, jo mēs neļaujam sev iemigt. Intensīva zilā gaisma var veicināt acu nogurumu un saspringumu, kā arī acs tīklenes saslimšanas, piemēram, ar vecumu saistītās mākulas deģenerāciju. Tās laikā pasliktinās centrālā redze, un diemžēl tas ir neatgriezenisks process, ko vairs nevar uzlabot ar redzes korekciju.”
Zilā gaisma palīdz pamosties no rīta
“Miega slimību centra” ārsts, Rīgas Stradiņa universitātes docents Juris Svaža atgādina, ka cilvēkiem, kuri cieš no miega traucējumiem, vispār būtu daudz rūpīgāk jāievēro miega higiēna, ne tikai atteikšanās no viedierīču lietošanas gultā.
“Miega higiēna nozīmē laicīgi iet gulēt, vakarā nepārēsties, nelietot alkoholu pirms gulētiešanas. Gulta ir paredzēta tikai miegam, taču daudzi cilvēki burtiski dzīvo gultā. Tie, kuriem ir labs miegs, to var atļauties, bet visiem pārējiem gan jāpiespiežas dzīvot garlaicīgi, plānojot gulētiešanas laiku, nevis bakstot telefonu,” stāsta ārsts. Viņš piebilst – vidēji pieaugušam cilvēkam nepieciešamas 7–7,5 stundas miega.
Juris Svaža skaidro – spektrs, kas visvairāk kairina smadzenes caur redzes nervu, ir zilā gaisma, apmēram 420 nanometri. Tā ir ieteicama no rīta, lai būtu vieglāk pamosties – vannasistabā, virtuvē. Arī gados vecākiem cilvēkiem, kuriem acs lēca kļūst mazāk gaismu caurlaidīga, vajag vairāk un spilgtāku gaismu, lai labi justos. Savukārt vakaros labāka izvēle būtu dzeltenais spektrs un maigāks apgaismojums.
Inovācijas viedierīču ekrānos – lietotāja labsajūtai
Lai mazinātu zilās gaismas nelabvēlīgo ietekmi uz miega kvalitāti un redzi, visi “OnePlus” jaunie viedtālruņi ir aprīkoti ar inovatīvām tehnoloģijām: E3 displeja paneli, kas samazina zilās gaismas apjomu par 42%, Dark Mode, kas reducē spilgtumu un atvieglo slodzi acīm, un Zen Mode, kas liedz piekļuvi tālrunim līdz pat vienai stundai, tādējādi atturot lietotāju no pārmērīgām izklaidēm tālrunī.
“Tehnoloģijām būtu jāuzlabo mūsu dzīve, nevis tā jāapgrūtina – šajā gadījumā ar dzīvi saprotot labu nakts miegu. Tāpēc “OnePlus” cenšas palīdzēt cilvēkiem koncentrēties uz to, kas viņiem ir patiešām svarīgs. Mēs turpinām investēt ekrāna tehnoloģiju attīstībā, kas ļāvis mums radīt 90 Hz displeju ar inovatīvām E3 paneļa, Dark Mode un Zen Mode tehnoloģijām,” norāda Keita Parkina (Kate Parkyn), OnePlus Eiropas stratēģijas un Lielbritānijas mārketinga vadītāja.
Kas jādara, lai mazinātu zilās gaismas ietekmi uz pašsajūtu un miega kvalitāti
* izvēlēties briļļu lēcas ar zilo gaismu bloķējošu pārklājumu;
* atturēties no viedierīču un TV lietošanas vismaz 2–3 stundas pirms miega;
* ja tomēr tas nav iespējams, izvēlēties lietotni, kas izslēdz zilo gaismu un izmanto siltāku gaismas spektru, vai samazināt ekrāna apgaismojumu;
* pirms gulētiešanas izvēlēties klusinātu dzeltenā spektra apgaismojumu un ievērot miega higiēnu.