Pētījums atklāj satraucošu sakarību: Covid-19 var būtiski ietekmēt jaundzimušo attīstību 0
Jauns pētījums atklāj, ka Covid-19 pandēmija ir atstājusi nopietnākas sekas uz sabiedrības veselību nekā sākotnēji domāts, īpaši ietekmējot jaundzimušos, raksta “Bloomberg”.
Kalifornijas Universitātes Bērnu slimnīcas infekciju slimību speciāliste Dr. Karīna Nīlsena Covid-19 pandēmijas sākumā novēroja satraucošas izmaiņas zīdaiņiem, kuru mātes grūtniecības laikā bija saslimušas ar šo vīrusu.
Žurnālā “BMJ Open” publicētais pētījums atklāja satraucošus datus: no 211 zīdaiņiem, kuri bija pakļauti Covid-19 ietekmei, 11% novēroja neiroloģiskās attīstības aizturi. Šie kavējumi attiecās uz motoriku, kognitīvajām un valodas prasmēm. Salīdzinājumam, tikai 1,6% zīdaiņu, kuri nebija pakļauti vīrusa iedarbībai, uzrādīja līdzīgas problēmas.
Aptuveni 11% no Covid-19 skartajiem bērniem 28 mēnešu vecumā tika diagnosticēti autiskā spektra traucējumi (AST), kas ievērojami pārsniedz parasto 1-2% rādītāju šajā vecumā
Pētījumā arī tika konstatēts, ka vīrusa ietekme uz augļa attīstību var būt saistīta ar iekaisumu un placentas bojājumiem. Paraugu no visas pasaules izpēte liecina, ka pat tām mātēm, kurām nebija raksturīgu vīrusa simptomu, placentai bija nopietni bojājumi skābekļa un barības vielu trūkuma dēļ.
Perinatālais patologs Deivids Švarcs atzīmē, ka Covid-19 izraisīto bojājumu apjoms un veids viņa 45 gadus ilgajā pētniecības karjerā ir kaut kas nepieredzēts. Vakcinācija, visticamāk, mazina šos riskus, jo pētījumi liecina, ka vakcinētajām grūtniecēm ir mazāk sarežģījumu. Tomēr tādas sociālās problēmas kā priekšlaicīgas dzemdības, kuru biežums pandēmijas laikā strauji pieauga, vēl vairāk pastiprina bērnu attīstības traucējumu risku.
ASV vien priekšlaicīgu dzemdību līmenis 2021. gadā pieauga līdz 10,5%, izraisot vairākas nelabvēlīgas sekas, tostarp palielinātu nedzīvi dzimušo bērnu skaitu un ilgtermiņa veselības riskus izdzīvojušajiem bērniem.
ASV autisms tiek diagnosticēts vienam no 36 bērniem.
Pētnieki uzsver, ka ir nepieciešami plaši ilgtermiņa pētījumi, kuros tiktu iesaistīti tūkstošiem bērnu, lai pilnvērtīgi izprastu Covid-19 ietekmi uz bērnu veselību. Viņi arī norāda, ka pandēmijas laikā dzimušajiem bērniem savlaicīga rehabilitācija un ārstēšana var ievērojami uzlabot attīstības rādītājus.