Pētījums atklāj, kādas ir izplatītākās pusaudžu psihiskās veselības problēmas Eiropā 0
Eiropas pusaudžu psihiskā veselība kopš 2014.gada ir pasliktinājusies, konstatēts otrdien publicētā Pasaules Veselības organizācijas (PVO) reģionālās nodaļas pētījumā, kas aptver 45 valstis.
“Katrs ceturtais pusaudzis ir ziņojis, ka viņš katru nedēļu ir juties nervozs vai aizkaitināts, vai viņam bijušas grūtības aizmigt,” teikts pētījumā, atzīmējot atšķirības starp dzimumiem, kuras mainās atkarībā no vecuma un sociāli ekonomiskajiem apstākļiem.
Zēniem šai ziņā klājās labāk nekā meitenēm. 41% zēnu sacīja, ka viņi jūtas esam ar labu psihisko veselību, bet šādi jutās tikai 33% meiteņu.
Vairāk nekā trešdaļā šo valstu pusaudži zemu ienākumu ģimenēs bija tendēti vairāk ziņot par daudzām veselības problēmām.
“Tas, kā mēs atbildēsim uz šo augošo problēmu, atbalsosies [vairākās] paaudzēs,” sacīja PVO Eiropas reģionālās nodaļas direktors Hanss Klūge.
“Investēšana jauniešos, piemēram, nodrošinot, lai viņiem būtu viegla piekļuve psihiskās veselības pakalpojumiem atbilstoši viņu vajadzībām, dos trīskāršas dividendes: nesot veselības, sociālos un ekonomiskos labumus šodienas pusaudžiem, rītdienas pieaugušajiem un nākotnes paaudzēm,” teica Klūge.
Pētījums “Veselības uzvedība skolas vecuma bērniem” (HBSC) tiek veikts reizi četros gados PVO Eiropas nodaļas aizbildnībā, izpētot 11, 13 un 15 gadus vecu bērnu veselību un uzvedību.
2017. un 2018.gadā tika izpētīts 227 441 pusaudzis, no kuriem 35% tika uzskatīti par “intensīviem” sociālo mediju lietotājiem. 15 gadus vecu Itālijas meiteņu vidū bija vislielākais “intensīvu” sociālo mediju lietotāju īpatsvars – 63%, bet vismazākais tas bija 11 gadus vecu albāņu vidū – 12%.
“Tiešsaistes komunikācijas biežums palielinās līdz ar vecumu, un tiek novēroti dažādi dzimumu šabloni,” teikts pētījumā.
“Meitenes biežāk ir tiešsaistes komunikācijas intensīvas izmantotājas, bet zēni biežāk dod priekšroku personīgu problēmu apspriešanai tiešsaistē.”
No visiem pusaudžiem tikai 14% atzina, ka dod priekšroku tiešsaistes komunikācijai, nevis personīgai sarunai.
Pētījums parādīja, ka smēķēšana pusaudžu vidū ir samazinājusies kopš 2014.gada – par četriem procentpunktiem 13 gadus vecu pusaudžu vidū un par septiņiem procentpunktiem 15 gadus vecu pusaudžu vidū.
11 gadu vecumā 5% zēnu un 2% meiteņu atzina, ka jau ir smēķējuši, bet 15 gadu vecumā to atzina 29% zēnu un 27% meiteņu.
Ir sarucis arī alkoholu lietojušo pusaudžu īpatsvars – no 38% līdz 35%.
Divas trešdaļas pusaudžu sacīja, ka ir izsargājušies sava jaunākā dzimumakta laikā.
15 gadu vecumā 24% zēnu un 14% meiteņu sacīja, ka viņiem bijušas seksuālas attiecības.