Foto: SCANPIX/AFP/LETA

Pētījums: 5G tehnikas piegādātāja izslēgšana varētu nozīmēt IKP zaudējumus 1

Viena no Slovēnijas 5G tehnikas piegādātājiem izslēgšana nozīmēs augstākas izmaksas, zemāku produktivitāti un iekšzemes kopprodukta (IKP) sarukumu, vēsta Ļubļanas universitātes Ekonomikas fakultātes Biznesa izcilības centra pētījums, kuru pasūtīja tehnoloģiju uzņēmums Huawei.  Laikā no 2021. līdz 2030. gadam IKP sarukums varētu būt starp 1,7 un 3,7 miljardiem eiro.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku! 44
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
Lasīt citas ziņas

Uzņēmums Huawei Slovēnijā ir izplatījis ziņu, kurā teikts, ka ekonomiskais pētījums liecina, ka viena no piektās paaudzes (5G) mobilo tīklu piegādātāju izslēgšana no procesa nozīmēs tehnikas cenu pieaugumu par sešiem līdz 20 procentiem.

Tehnoloģijas izvietošana tiks atlikta, un tas savukārt nozīmēs zemāku produktivitāti, kā arī IKP samazinājumu par 220 līdz 460 miljoniem eiro 2030. gadā.

CITI ŠOBRĪD LASA

“5G tehnikas piegādātāju tirgus jau tā ir šaurs, un viena piegādātāja izslēgšana nozīmēs vēl lielāku risku oligopolijai, un tas nozīmēs iespējami krietni augstākas tirgus cenas šai tehnikai,” stāsta viens no pētījuma autoriem, Črt Kostevc.

Viņš piebilda, ka brīdī, kad tiek vērtēta cenas ietekme, kas saistīta ar divu vai trīs 5G tehnikas piegādātāju ierobežošanu, tika izmantoti 2019. g. Oxford Economics aprēķini Eiropai, kur sagaidīts, ka cenas pieaugums būs starp 9 un 29 procentiem.

Pētījuma aprēķināti trīs scenāriji ar zemām, vidējām un augstām izmaksām, cenām attiecīgi pieaugot par 6,3, 13,3 un 20,3 procentiem.

Šīs augstākās cenas visticamāk tiks iedotas gala patērētājiem, turklāt pētījuma autori uzskata, ka tas arī palēninās 5G attīstību.  Tas nozīmē, ka līdz pat 327 tūkst. cilvēku, jeb 15,3% no visiem iedzīvotājiem varētu būt bez 5G pieejamības 2023. gadā.

Konkurences ierobežojumi, kuru rezultātā būtu augstākas cenas un nokavēta tehnikas ieviešana, ievērojami ietekmētu arī citus Slovēnijas tautsaimniecības sektorus.  Tā ziņo Ļubļanas universitātes Ekonomikas fakultātes Biznesa Izcilības centrs.

Kostevc:  “Ja paturam prātā nepārtrauktos efektus, kādi rastos, ja 5G tīkla attīstība būtu kavēta un tīkla tehnoloģijas kļūtu dārgākas, tad Huawei iespējamā izslēgšana nākamo desmit gadu laikā ietekmētu Slovēnijas IKP starp 3,3 un 7,2 procentiem.”

Eksperts piebilda, ka zemāka tautsaimniecības izaugsme pateicoties 5G tīkla attīstības palēnināšanai un līdz ar to arī lēnākai tehnoloģiskai izaugsmei, IKP samazinātu starp 220 un 460 miljoniem eiro vien 2030. gadā.

Reklāma
Reklāma

Laikā starp 2021. un 2030. gadu, kopējais samazinājums būtu starp 1,7 miljoniem un 3,7 miljardiem eiro.

Patlaban Slovēnija nav konkrēti aizliegusi 5G tehnikas tirgotājus, bet tā ir parakstījusi kopēju deklarāciju par 5G ar Amerikas Savienotajām Valstīm. Deklarācijā neviens konkrēts tirgotājs nav minēts, bet ir cilvēki, kuri uzskata, ka tā ir mērķēta Huawei virzienā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.