Pētījums: 10% Latvijas uzņēmumu saskārušies ar savas produkcijas ļaunprātīgu kopēšanu 0
Tikai 28% Latvijas uzņēmēji savas zināšanas par rūpnieciskā īpašuma aizsardzību vērtē kā labas vai vidējas, savukārt 10% uzņēmumu saskārušies ar savas produkcijas ļaunprātīgu kopēšanu, secināts Patentu valdes un sabiedriskās domas pētījumu centra “SKDS” veiktajā pētījumā “Uzņēmēju izpratne par rūpnieciskā īpašuma tiesībām”.
Attiecīgi pētījumā secināts, ka vairāk nekā 70% uzņēmēju tās vērtē kā nepilnīgas. Vienlaikus pētījumā secināts, ka 65% aptaujāto uzņēmēju ir izpratne par priekšrocībām, ko sniedz rūpnieciskā īpašuma aizsardzība, taču ne visi to izmanto. 71% uzņēmumu norādīja, ka ļaunprātīgi viltojumi kropļo godīgu konkurenci un rada negatīvu ietekmi uz to.
Pētījuma prezentācijā tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) uzsvēra, ka Latvijā ir nepieciešams radīt tādu uzņēmējdarbības vidi, lai Latvija varētu lepoties un pelnīt ar intelektuālo īpašumu.
Savukārt Patentu valdes direktors Sandris Laganovskis norādīja, ka no Patentu valdes skatu punkta, šķiet, ka uzņēmēji ir labi informēti par rūpnieciskā īpašuma tiesībām, taču šis pētījums devis iespēju aplūkot situāciju ar uzņēmēja acīm.
SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš, prezentējot pētījuma rezultātus, atzīmēja, ka uzņēmēju informētība ir pietiekami laba par tik specifisku jomu kā rūpnieciskā īpašuma aizsardzība. Viņš skaidroja, ka, neskatoties uz pašu uzņēmēju savu zināšanu zemo pašvērtējumu, kopumā izpratne par rūpnieciskā īpašuma aizsardzības nepieciešamību un priekšrocībām ir laba.
Proti, vairums uzņēmēju atzīst, ka reģistrētas rūpnieciskā īpašuma tiesības paaugstina uzņēmuma vērtību -63%, mazina iespēju, ka konkurenti nozog ideju, saražo un piedāvā pārdošanā līdzīgas preces – 52%, ka ir svarīgi savlaicīgi parūpēties par savas preču zīmes – 77 % – vai dizainparauga – 72% – aizsardzību.