Veidos datubāzi medus izcelsmes noteikšanai 0
Lai noteiktu standartus, pēc kuriem varēs precīzi izsekot medus izcelsmes vietai, šogad Latvijā tiks veikts zinātnisks pētījums.
Patlaban tirdzniecībā pieejams ļoti plašs medus klāsts, tomēr daudzos gadījumos nav precīzi zināma tā izcelsmes vieta – lai gan uz etiķetes norādīts, ka tas ražots EU, tostarp arī Latvijā, patiesībā burkā iefasēts medus no trešajām valstīm, piemēram, Ukrainas vai Ķīnas.
Patlaban medu jau var laboratoriski analizēt un tas tiek darīts, nosakot mitrumu, diastāzes skaitli, hidroksimetilfurfurolu jeb HMF, brīvās skābes, reducējošos cukurus, kā arī tiek veiktas ziedputekšņu analīzes, lai noteiktu, vai medus patiešām ir Latvijas izcelsmes. Tomēr jaunā metode ļaus panākt vēl precīzāku un ticamāku rezultātu.
Plānots, ka pētījuma laikā ar īpašām metodēm tiks analizēti 30 līdz 40 dažādas izcelsmes Latvijas medus paraugi. Tādējādi tiks izveidota datubāze jeb standarts, ar kuru, salīdzinot jebkuru citu aizdomīgu medus paraugu, varēs noteikt, vai tas patiešām ievākts Latvijā (kā norādīts uz etiķetes) vai tomēr kur citur.
Līdzīgs pētījums attiecībā uz zemenēm ir veikts Somijā, kur ar izotopu metodi tagad var noteikt, vai par vietējām uzdotās ogas augušas Somijā vai importētas. Medus paraugus analizēs zinātniskajā institūtā BIOR un plānots, ka pētījums noslēgsies jau līdz šā gada beigām.