Latvijas Banka atsakās mainīt banknotes, uz kurām sarakstītas rupjības. “Pamēģiniet nomazgāt, materiāls ir izturīgs!” 34
Pēdējā laikā uzvirmo diskusijas, ko darīt ar naudaszīmēm, kas ir apķēpātas, apzīmētas, aprakstītas ar rupjībām, jo atsevišķos veikalos tās, izrādās, neņem pretī. Cilvēks aiziet uz banku un tur tas pats – naudas zīme esot bojāta apzināti un tādu nemainīs. Ko darīt šādā situācijā, atbildes meklēja TV24 raidījums “Preses klubs”.
Naudu izgatavo no ļoti kvalitatīviem materiāliem. Ja uz banknotes ir rakstīts ar tinti, tad pats var mēģināt notīrīt. Bet šajā visā pastāv zināma loģika – centrālā banka nemaina arī viltotu naudu, pat ja cilvēks ir iekritis pilnīgi nevainīgi. Ja tas notiktu, tā būtu viltotas naudas aprites atbalstīšana, skaidro Pēteris Strautiņš, bankas “Luminor” ekonomists. Tas ir savādāk, nekā, ja naudaszīme ir saplēsta, bet tai ir visas detaļas, vai bērns sagriezis – tādu maina.
Bet vai viltota nauda tiešām ir tas pats, kas apzīmēta, bet īsta nauda? Strautiņš šajā gadījumā aicina cilvēku pamēģināt nomazgāt šo naudaszīmi.
Kā vistrakākos gadījumus ar naudaszīmēm ekonomists stāsta – ir par nesta mainīt nauda, kuru apgrauzuši dzīvnieciņi. Bankā ir speciāla komisija, kas strīdīgos gadījumos vērtē situāciju. Ja ir nelaimes gad;ijums, tad cilvēkiem palīdz.
Mārtiņš Kossovičs, Rīgas domes deputāts, “Progresīvie” frakcijas vadītājs, piedāvā nedaudz apiet situāciju, jautājot, vai šādu izbrāķētu naudaszīmi nevar iemaksāt iemaksu bankomātā? Diskusijas dalōibnieki viennozīmīgu atbildi nesniedza, jo neesot nekad to meģinājuši darīt.
Slēdzot šo jautājumu, sarunbiedri rezumēja, ka, ja varam diskutēt par šādām lietām, tad valstī nemaz slikti nedzīvojam un ka šī ir tipiska attīstītas valsts problēma.
Raidījuma vadītājs gan tomēt nepiekrita šim rezumējumam, sakot, ka, ja šajā situācijā ir pensionārs, kuram katrs cents ir svarīgs, kurš nelieto degvielu un degvielu automātus, neprot apieties ar iemaksu automātiem – ko tad darīt?
‼️ Brīdinām, ka apzināti bojātu naudu nemainām ‼️
Šādi aprakstītas banknotes uzskatāmas par tīši bojātām, tādēļ netiks apmainītas un tikai radīs liekas galvassāpes.
Vēršam uzmanību, ka noteiktos apstākļos par bojāšanu var piemērot arī kriminālatbildību (Krimināllikuma 193. pants) https://t.co/xKIYVRyTFY— Latvijas Banka 🌻 (@LatvijasBanka) March 17, 2023
Paldies! Tātad ir iespējams gadījums, kad bankomāts izmaksā banknoti, uz kuŗas kāds cīnītājs paudis savu viedokli par Krišjāni Kariņu, bet Latvijas Banka atsakās šādu banknoti apmainīt?
— Didzis Veinbergs (@didzvein) March 17, 2023
Paldies! Tātad, @Kornelija_zk, tev tik tiešām taisnība, var izmaksāt to pašu naudu, ko iemaksā. Un kaut kādā ziņā man arī taisnība, jo glabā atsevišķi.
— Didzis Veinbergs (@didzvein) March 17, 2023
Labdien! Kā jau minēja @SwedbankLatvia un @Citadele, bankomāts pārbauda, vai iemaksātā banknote drīkst tikt izdota tālākai lietošanai – vai tā nav viltota vai pārāk nolietota (nekvalitatīva). Ja banknote atbilst prasībām, bankomāts to izdod tālākai lietošanai nākamajiem klientiem
— SEB Latvija (@seblatvija) March 17, 2023