Nav ne mazāko šaubu, kaut kad “Euribor” atkal būs nulle vai pat zemāk, prognozē ekonomists 87

Ekonomisti prognozē, ka Eiropas Centrālā banka septembrī kārtējo reizi paaugstinās procentu likmes. Bijušais finanšu ministrs Jānis Reirs izteicies, ka tas ir nepamatoti piemērot šīs likmes hipotekārajiem kredītiem. TV24 diskusiju raidījumā “Preses klubs” jautājam “Luminor” bankas galvenā ekonomista Pētera Strautiņa viedokli.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

“Kredīti un daudzi citi finanšu instrumeti tiek cenoti kā starpbanku likme plus kaut kas. Tas ir vispār tāds iedibināts finanšu princips finanšu pasaulē. Un nebūtu nekāda pamata to mainīt,” skaidrojumu iesāk ekonomists.

“Protams, ka šajā brīdī neapšaubāmi šī starpbanku likmju kāpums ir banku peļņu palielinošs, un tas daudziem nepatīk. Bet pēc kāda brīža tas varbūt strādās atkal pretējā virzienā, kaut kad pavisam noteikti strādās. Nav ne mazāko šaubu, ka kaut kad “Euribor” atkal būs nulle vai pat zemāk, jautājums tikai, vai tas būs uz kādiem īslaicīgiem periodiem ekonomiskās recesijas laikā, vai tas būs uz ilgāku laiku, kā tas bija iepriekšējā desmitgadē līdz 2021. gadam. Es pilnīgi pieļauju abus variantus,” turpina Strautiņš.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ja kādam cilvēkam rodas finansiālas problēmas, tad šīs problēmas risina individuāli, tā tas ir vienmēr. Pat vislabākajos laikos atsevišķiem cilvēkiem rodas problēmas ar kredītu atmaksu. Bet šis Reira apgalvojums, ka šīs starpbanku likmju piemērošana, kā daļa no kredīta izmaksām kredītņēmējam… Tas vienkārši ir nepamatoti. Pirmkārt, tā ir vispārpieņemta kārtība. Otrkārt, ir bijusi individuāla vienošanās ar katru kredītņēmēju,” saka ekonomists.

Diskusijai turpinoties, rodas jautājums, vai valsts var pieņemt likumu, kas nosaka, ka šīs “Euribor” likmes netiek attiecinātas uz sen izdotiem hipotekārajiem kredītiem.

“Par to var diskutēt, vai valsts var tā vienpusēji pārrakstīt divu privātā sektora spēlētāju parakstītus līgumus. Turklāt ņemsim vēl vērā arī to, ka šobrīd nebūt nav vēsturiski augstākā “Euribor” likme. Ir bijusi vēl augstāka. Jā, pieaugums ir bijis lielāks nekā tika prognozēts pirms gada, diviem, bet tajā pašā laikā nevarētu teikt, ka tas būtu kaut kāds absolūts pārsteigums,” norāda Strautiņš.

Visu Pētera Strautiņa komentāru skaties video!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.