Vai visiem tiešām jāzina ārsta personas kods!? 0
Ejot ar ģimenes ārsta nosūtījumu Torņakalna poliklīnikā pie speciālista, man izdrukāja veidlapu, kurā redzams speciālista personas kods. Tie taču ir sensitīvi dati, kas šādā veidlapā varētu arī tikt aizšifrēti. Kāpēc pie pacienta nonāk šāda trešās personas acīm nevajadzīga informācija? Askolds Rīgā
Atbild Nacionālā veselības dienesta Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Agnese Jasenoviča:
“Lai administrētu un uzraudzītu ārstniecības pakalpojumu sniegšanu, valstij nepieciešams nekļūdīgi identificēt ārstniecības personas, tajā skaitā ārstus. Līdz 2014. gadam ārsts savai identificēšanai medicīniskajā dokumentācijā varēja norādīt vienīgi savu personas kodu. Lai nodrošinātu ārstniecības personu datu aizsardzības prasības, tika veikti grozījumi normatīvajos aktos un ieviests ārstniecības personas identifikators, ko piešķir Veselības inspekcija un kas nesatur personas dzimšanas datus. Patlaban ārsts veidlapās un receptēs var nenorādīt savu personas kodu, bet gan Veselības inspekcijas piešķirto identifikatoru. Ja ārsts medicīniskajā dokumentācijā tomēr to norāda, tā ir viņa paša izvēle.
Ievērojot Fizisko personu datu aizsardzības likuma prasības, nosūtījumā, kas izdrukāts un ko pacients saņem, var būt tikai šī pacienta, viņa nepilngadīgo bērnu vai aizbilstamo personas kods, un tajā nedrīkstētu būt ārstniecības personas kods.
Ja radušās neskaidrības, iedzīvotājiem ar šo jautājumu būtu jāvēršas medicīnas iestādē, kurā izsniegts nosūtījums, bet pēc tam – Datu valsts inspekcijā.”