Foto: Shutterstock

Persikam lapas čokurā: nav nemaz tik nekaitīgi – augs var aiziet bojā 5

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Lasīt citas ziņas

“Kas kait jaunajam persikam? Lapas tam sačokurojušās. Ko darīt? Varbūt labāk stādīt siltumnīcā?” – jautā Marta Smiltenē.

Persiku lapu čokurošanās ir izplatīta postīga slimība. Bojātās lapas pēc iespējas norauj, taču lūko, lai koks nepaliktu bez lapām, kas to baro.
Foto: Aurelie Le Moigne/SHUTTERSTOCK
CITI ŠOBRĪD LASA

“Tā to arī sauc, kā izskatās, – persiku lapu čokurošanās slimība. Tā zināma visur pasaulē, kur audzē persikus,” skaidro augļkopis Pēteris Heimanis. Slimības ierosinātāja ir sēne. Tās aktivizēšanos veicina tādi pavasari kā šis.

Agrāk par šādu slimību augļudārzos dzirdēja maz, jo arī persiki bija retums. Taču nu tie aug daudzos dārzos.

Vērtē situāciju

Tagad persikam slimības skartās lapas var noraut, vēl labāk nogriezt ar visu zara daļu. Taču jāskatās, lai nenodara kokam pāri. Ja koks neliels, kroplās lapas atstāj, jo augam tās vajadzīgas izdzīvošanai.

Sarkanīgas, čokurā sarautas lapas raksturīgas pavasarim, vēlāk tas mazinās un augam sāk veidoties normālas, zaļas lapiņas. Slimās gan veselas nekļūs. Kad parādījušās jaunās, tad slimās norauj. Vēlams arī saīsināt vai izgriezt slimos dzinumus, lai veicinātu jaunu zaru augšanu.

Augšanas veicināšanai dod slāpekli saturošu papildmēslojumu (der pavasara mēslojums) vai aplaista ar atšķaidītu vistu mēslu vircu.

Augs var aiziet bojā, jo slimās lapas neražo barības vielas.

Gatavojas rīcībai

Lapu slimība sevišķi plosās dārzos, kuros augi pavasarī netika apmigloti ar varu saturošiem preparātiem. Savā saimniecībā augļkopis persikiem lieto to pašu līdzekli, ko citiem augļukokiem – Efektoru (var iegādāties tikai ar speciālām atļaujām). Mazdārziņā tas varētu būt bordo šķīdums.

Ja slimība jau bijusi, augļkopis iesaka ar šo varu saturošo līdzekli augus apstrādāt jau rudenī pēc lapu nobiršanas. Savukārt augsnes virskārtu ar lapām un slimību ierosinātājiem apsmidzina ar karbamīdu.

Reklāma
Reklāma

Pavasarī pirms lapu plaukšanas smidzina vēlreiz ar varu saturošu līdzekli.

Apdomā problēmas

Persiku var stādīt siltumnīcā, taču tas nepasargās no lapu čokurošanās, tikai tā sāksies agrāk (ja augi nebūs pavasarī migloti). Augam siltumā patiks, taču tam var uzmesties dažādi kaitēkļi (laputis u.c.). Labākais variants ir stādīt persiku nojumītē. Persiks ir siltzemju augs. Zem jumta tas labi attīstīsies, augļi nepūs. Taču zem seguma reizēm augs jāaplaista.

Tagad svarīgākais – palīdzēt persikam izdzīvot.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.