17 soļi, kā pašam sevi nopērt pirtiņā 1
Ja gadās, ka pēršanās notiek uz svešas lāviņas un nepazīstamos ļaudīs, ar visu jātiek galā vienam. Tas nesagādā grūtības, ja zina pašiepēršanās pamatus.
Pilnvērtīgā latviskajā pirts rituālā parasti izmanto vairākas dažādu augu slotiņas, tomēr pašiepēršanos var veikt arī ar vienu. Sievietēm piemērotākā liepa, vīriem – ozols. Var ieteikt arī kokteiļslotiņas, kuru pamatmateriāls ir bērzs, bet papildinājumam pievienoti dažādi aromātiskie augi: kumelīte, upeņu un jauno avenāju dzinumi, piparmētra.
Pēršanos var sākt vien tad, kad ķermenis kārtīgi izsilis un āda ar skrubīti attīrīta. Sievietes pirmo per kreiso, vīrieši – labo pusi.
Lai cik reižu kāpj uz lāvas, kopumā pērtuvē vajadzētu pavadīt ap 40 minūtēm. Pēršanās laikā, pārejot uz katru nākamo darbību, slotu nepieciešams karstajā gaisā izapļot, lai kārtīgi uzsildītu.
17 soļi, kā sevi nopērt
1. Uzmet garu un apsēžas uz lāviņas, vislabāk – nesaliecot kājas, lai nenospiež limfmezglus ceļu locītavās. Ar slotiņu apļojot sev priekšā karsto gaisu un virzot to nevis uz galvu, bet pret ķermeni, kārtīgi izsilst, tad iespiež slotiņu starp krūtīm un dziļi ieelpo smaržzālīšu aromātu. Ķipītis blakus – uzlejot uz akmeņiem pa lāsei karsta ūdens, ik pa brīdim atjauno garu.
2. Pēršanos sāk ar pēdām. Dara to ļoti pamatīgi – vispirms no abām pusēm izklapē, tad izsilda – iebāž kāju karstajās lapās un ar rokām vēl piekļauj zarus klāt. Lai karstums aizstrāvo pa visu augumu! Pēdās atrodas daudz nervgalu un reflektoro punktu, tāpēc, šādi darbojoties, tiek aktivizēti arī citi orgāni.
3. Izper kājas – pa iekšpusi brauc uz augšu, pa ārpusi atgriežas līdz pēdai; tas ir enerģijas cirkulēšanas loks. Vismaz trīs reizes katrai kājai. Tikai ar maigu slotiņas pavēdināšanu ir par maz. Spēcīgāki uzsitieni gan enerģētiski uzmundrina, gan uzlabo asinsriti.
4. Saper rokas; zinot, ka arī plaukstās izvietoti punkti, kas atbild par visu ķermeni, tās ar slotiņu ne vien kārtīgi noslopē, bet vēl izkarsē. Tad per roku iekšpusi no plaukstas līdz padusei un pa dilba ārpusi atgriežas līdz plaukstai. Ne mazāk kā trīs reizes katrai rokai!
5. Lai izsildītu limfmezglus, pēc kāju un roku izpēršanas karstu slotu ieliek padusē – vispirms vienā, tad otrā – un brīdi patur kā termometru. Tāpat izsilda vispirms roku, tad kāju locītavas, kur visbiežāk mēdz sastrēgt enerģija.