Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Sintija Zandersone/LETA

Pērnā sausuma sekas sasniegušas Rīgas lielveikalus. Būtiski augušas cenas vairākiem produktiem 0

Šī gada martā, salīdzinājumā ar 2018. gada martu, būtiski pieaugušas vairāku augļu un dārzeņu, kā arī miltu un gaļas produktu cenas Rīgas lielveikalu ķēdēs.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Savukārt nedaudz samazinājušās sviesta cenas, liecina Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra rīcībā esošā informācija.

Vislielākais cenu pieaugums gada laikā bija sīpoliem – par 76%, galda bietēm par 64%, kartupeļiem par 46%, lielogu dzērvenēm spainītī par 44%, importa tomātiem par 38% , kviešu miltiem “Ekstra” (augstākā labuma) par 25%.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt zemenēm cenas augušas par 23% %, batonam no kviešu miltiem par 22%, sarkanajai paprikai un burkāniem par 21% attiecīgi, šampinjoniem par 20%, tostermaizei par 18%, vistas filejai un rudzu maizei par 14%, apelsīniem par 12%.

Dažiem samazinās

Ievērojamākais cenu samazinājums gada laikā bija “Jonagold” āboliem par 41%, krūmmellenēm par 24%, saulespuķu eļļai par 22%, ķiplokiem par 17%, plūmēm un zaļajām vīnogām par 14%, mandarīniem par 13%, bumbieriem par 11%, sviestam ar tauku saturu 82-82.5% un sieram “Brie President” par 11%.

„Latvijā beidzot sāk samazināties sviesta mazumtirdzniecības cena un atgriezties pamatotā cenu līmenī pēc “sviesta buma”, bet eļļas cenas samazinās visā pasaulē,” skaidro Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe.

Savukārt ābolu cenu samazinājums skaidrojams ar slikto ābolu ražu Eiropā un sevišķi Vācijā 2017.gadā, kam sekoja ļoti augstas cenas veikalos 2018.gadā.

2018.gadā Polijā ābolu raža bija rekordaugsta, kas radīja lielu spiedienu tirgū. Poļu zemnieki zemo cenu dēļ pat rīkoja protesta akcijas, bet cenas tā arī palika zemas. Arī Latvijā ābolu raža beigu beigās izrādījās augstāka, nekā tika prognozēts vasaras vidū, norāda I.Gulbe.

Melleņu cenu samazinājums ir saistāms ar ievērojamu audzēšanas platību pieaugumu pēdējos gados. Lielos apjomos mellenes audzē ne tikai Latvijā un kopējais novākto ogu apjoms ir būtiski pieaudzis.

Ķiploku raža Eiropas valstīs bija zemāka, toties tā ir augstāka Ķīnā, kur jaunā raža pārklājās ar pērnās ražas atlikumiem. Novembra sākumā atsevišķās provincēs cenas bija pat tikai 0,08 ASV dolāru par kg, kas ir zemākais līmenis pēdējos 10 gados, vērtē I.Gulbe.

Reklāma
Reklāma

Skar visu Eiropu

Lielais sausums pagājušajā vasarā ir atstājis ietekmi uz produktu cenām visā Eiropā. Dārzeņu kopraža Eiropā pagājušajā gadā bija gandrīz par trešdaļu zemāka nekā iepriekšējos gados.

Piemēram, salīdzinājumā ar 2017.g. attiecīgo periodu, balto galviņkāpostu ražotāja cena gadu mijā bija par 60% augstāka Latvijā un par 60-100% augstāka Lietuvā.

Latvijai neraksturīgi, šobrīd vairs visās lielveikalu ķēdēs nav nopērkami Latvijā audzēti kāposti.

“Savukārt miltu un miltu izstrādājumu cenas ir kāpušas izejvielu cenu pieauguma dēļ. Pagājušajā gadā pasaulē pieauga graudu cenas. Tāpat pieaugusi ir arī maizes cena. To ietekmēja ne tik daudz miltu cenas pieaugums, cik kopējais ražošanas izmaksu pieaugums. Jāatzīmē, ka ļoti ilgu laiku lielās konkurences dēļ maizes cena bija nemainīgi zema,” uzskata I.Gulbe.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.