Foto Reuters/Scanpix/LETA

1000 eiro uz rokas vēl jāgaida divus, trīs gadus 6

Augstākais vidējais mēneša neto atalgojums (pēc nodokļu nomaksas) ir strādājošiem IT, finanšu, telekomunikāciju, ķīmiskās rūpniecības un farmaceitisko produktu ražošanā. Pērn šajās nozarēs darbinieku vidējais atalgojums pārsniedza tūkstoš eiro robežu. Savukārt zemāko atalgojumu, zem 700 eiro, saņēma izglītības, kultūras un veselības aprūpē strādājošie, secināts interneta personāla atlases uzņēmuma “CV-Online Latvia” ikgadējā atalgojuma pētījumā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Vidējā un augstākā līmeņa vadība 2017. gadā saņēma vidēji 2330 eiro, kamēr informāciju tehnoloģiju speciālisti – 1480 eiro. Būtisks atalgojuma kāpums vērojams arī juristiem, kuri pērn vidēji saņēma 1283 eiro.

LMT viceprezidente Laura Keršule uzsvēra, ka uzņēmums akūti izjūt IT speciālistu trūkumu. “Situācija darba tirgū kardināli mainījusies. Uzņēmumiem jāmeklē jauni ceļi kā piesaistīt darbiniekus. Millenium paaudze, kas ienāk darba tirgū, ļoti labi apzinās savu vērtību un to, ka viņus visi uzņēmumi gaida. Šobrīd neviens uzņēmums nevar iztikt bez IT speciālistiem un tas savā ziņā izkropļo tirgu”. L.Keršule atzīst, ka uz izsludinātajam IT speciālistu vakancēm piesakās daudzi, taču uzņēmums ne vienmēr spēj izpildīt potenciālo darbinieku prasības, kā arī ne vienmēr viņu kompetences atbilst LMT vajadzībām. LMT nodarbina 80 IT speciālistus, kuru vidējais atalgojums ir augstāks nekā “CV-Online Latvia” pētījumā konstatētais. “IT speciālistu atalgojums tuvinās vidēja līmeņa vadītāja atalgojumam,” piebilst L.Keršule. Lai mazinātu IT speciālistu trūkumu darba tirgū, viņa aicina iesaistīties valsti un apsvērt domu par īpašas IT augstskolas izveidi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Analizējot kopējo ienākumu atšķirību starp dzimumiem, secināts, ka vīriešu vidējais neto atalgojums Latvijā ir 1021 eiro, kamēr sievietes vidēji saņem par 27% mazāk, 806 eiro. “ Tas lielā mēra saistāms ar to, ka sievietes biežāk ieņem amatus nozarēs, kur vidējais atalgojums ir zemāks, piemēram, ēdināšanas, izmitināšanas, veselības un sociālās aprūpes iestādēs. Taču citās valstīs šī atšķirība starp vīriešu un sieviešu algām ir vēl lielāka,” skaidro “CV-Online Latvia” vadītājs Aivis Brodiņš.

Darba samaksas kāpums turpināsies arī šogad. Lēnāks kāpums vai pat kritums tiek prognozēts finanšu sektorā, tāpat sarežģīta situācija gaidāma tranzīta nozarē, prognozē “SEB bankas” makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis. “Prognozējams, ka gada vidū vidējā bruto alga sasniegs 1000 eiro, taču 1000 eiro uz rokas vēl ir aptuveni divu, trīs gadu jautājums,” piebilst bankas speciālists.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.