Pērn noķerti gandrīz trīs tūkstoši ēnstrādnieku 0
Valsts darba inspekcija (VDI) pagājušajā gadā ir pieķērusi gandrīz trīs tūkstošus nelegāli nodarbinātu cilvēku, kas ir 2011.gada līmenī, trešdien intervijā Latvijas Radio pastāstīja direktors Renārs Lūsis. Viņš sacīja, ka pērn dienests ir noķēris 2928 ēnstrādnieku, lai gan ir veicis par 200 pārbaudēm mazāk. Pēc VDI direktora teiktā, ēnstrādnieki tiek atklāti 33% pārbaužu.
Lūsis atzina, ka nelegālā nodarbinātība joprojām ir aktuāla problēma, un piebilda, ka nelegālās nodarbinātības apkarošana nemainīgi paliks inspekcijas tuvāko gadu prioritāte.
VDI direktors pastāstīja, ka valdība inspekcijai ir piešķīrusi papildus resursus kapacitātes stiprināšanai, radot iespēju izveidot 22 jaunas darba vietas, tostarp Rīgā pašlaik tiek meklēti 20 jauni inspektori.
“Tas pamatnosacījums, dodot papildus cilvēkus un kapacitāti – automašīnas, papildus resursus, no Ministru kabineta puses ir vērsts tikai un vienīgi uz nereģistrēto nodarbinātību,” stāstīja Lūsis un norādīja, ka šogad VDI plāno veikt ar 50% vairāk pārbaužu, palielinot pārbaužu skaitu no 3000 pārbaudēm 2012.gadā līdz 4500 šogad.
Pēc Lūša stāstītā, VDI gadā saņem aptuveni tūkstoti iedzīvotāju iesniegumu par iespējamu nelegālu nodarbinātību, kā arī aptuveni 500 anonīmus ziņojumus pa tālruni vai e-pastu, kas kopum`aveido aptuveni pusi no pārbaužu avotiem. Otra puse VDI darbs un analīze, kas mērķēta uz riska nozarēm.
Lūsis pastāstījis, ka VDI ir kļuvis bargāks, sodot par nelegālo nodarbinātību. “Ja mēs 2011.gadā visa gada garumā piemērojām nepilnus 900 tūkstošus, tad pagājušajā gadā mēs esam aizgājuši pāri miljonam,” sacīja inspekcijas direktors.
Skaidrojot, kādēļ cilvēki ir gatavi strādāt bez darba līguma, Lūsis atzina, ka ir uzņēmēji, kuri pēc krīzes izvēlas godīgu uzņēmējdarbību, bet citiem ir grūti pārkāpt pāri ieradumiem. “Ekonomiskā atkopšanās spēlē abos virzienos – vienā var teikt, ka situācija uzlabojas un arī uzņēmējdarbībai būtu jākļūst godīgākai, un daži šo ceļu arī iet, bet citi krīzes iespaidā ir izvēlējušies taku, kas ietver arī ēnstrādnieku nodarbinātību, un viņiem tagad ir grūti pārkāpt pāri tam, ka tagad ir vairāk jāmaksā nodokļos par cilvēkiem, jādeklarē viņi,” sacīja Lūsis.
Viņš atzina, ka arī cilvēki, kuri krīzes laikā ir gājuši ēnstrādnieka ceļu, vai nu nav gatavi mainīt uzstādījumus pret darba devēju vai ir pieradis pie tā, ka uz rokas sanāk vairāk. “Līdz brīdim, kamēr darba devējs to pilda, ir labi, bet kas notiek brīdī, kad darba devējs pārdomā šo mutisko vienošanos ievērot,” riskus atzīmēja Lūsis.
VDI ir valsts uzraudzības un kontroles iestāde. Inspekcijas uzraudzībai un kontrolei ir pakļauti komersanti, valsts un pašvaldību iestādes, reliģiskās un sabiedriskās organizācijas, darba devēji un to pilnvarotās personas atbilstoši tām uzticētajiem pienākumiem un pilnvarām, uzņēmumu darbavietas, kā arī jebkuras citas vietas uzņēmumā, kas nodarbinātajam ir pieejamas darba gaitā.