Foto no privātā arhīva

Pērļoto piespraužu šarms. Rokdarbniece apgūst smalku rotu darināšanas tehniku internetā 0

Kaltenietes LĪGAS ANTĀNES darinātās piespraudes piesaista ar krāšņajiem tēliem, gaumīgi savirknētajām pērlītēm un nevainojamo darba kvalitāti. Tāpēc šķiet pārsteidzoši, ka nav pagājis pat gads, kad čaklā rokdarbniece spērusi pirmos soļus rotu darināšanā.

Reklāma
Reklāma

Meistarklases internetā

Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Līdz tam Līga Antāne ar lielu aizrautību nodevusies adīšanai, bet tagad šis vaļasprieks atvirzīts otrajā plānā. “Gada sākumā sociālajā tīklā Instagram, kur izveidota arī atsevišķa interešu grupa rokdarbniecēm, bija pieejama bezmaksas apmācība, kā no pērlītēm un citiem materiāliem darināt pūcīti.

Nodarbības, ko vadīja meistare no Krievijas, bija kā videostundas – tās varēja skatīties ik pārdienu. Pēc tam notika pieļauto kļūdu analizēšana, kas bija ļoti vērtīgi. Man šī nodarbe tik ļoti iepatikās, ka nolēmu iegūtās zināšanas papildināt, iegādājoties dažas meistarklases. Taču internetā ir daudz informācijas arī bez maksas,” stāsta Līga.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai arī pamācības, kā jāveido piespraudes no pērlītēm, bijušas ļoti detalizētas, ar pirmo paštaisīto pūcīti Līga nav bijusi apmierināta. Tikai tad, kad uztaisījusi trešo, rezultāts pašai paticis. “Kaut neesmu brošu nēsātāja, šo rotu darināšanas process mani ļoti aizrauj, tāpēc turpinu to darīt.”

Darbam nepieciešamie materiāli

Brošiņām pirmām kārtām nepieciešams filcs, kam piešūt pērlītes. Līga teic – tas ir pamatu pamats. Turklāt neder šāds tāds filcs – tam jābūt stingram un plānam. Nākamais, bez kā nevar iztikt, ir speciālas adatas pērļu vēršanai, kam ir maza actiņa, lai pērlītes nesprūstu, un speciāls monodiegs, kas vizuāli atgādina tievu makšķerauklu.

Nu un, protams, pašas galvenās ir pērlītes. “Kamēr mācījos darināt pērlīšu rotas, to kvalitāte man nešķita tik svarīga, daudz lielāku uzmanību pievērsu krāsai. Taču laika gaitā arvien vairāk pārliecinos, ka rotas izskatās daudz skaistākas un tās vieglāk darināt, ja ir kvalitatīvas pērlītes.

Viskvalitatīvākās man šķiet Japānā ražotās Toho stikla pērlītes, no tām daudz neatpaliek arī Čehijā ražotās,” stāsta rokdarbniece. Lai rotas būtu bagātīgākas, Līga pērlītes papildina ar fliteriem un spalvām.

Izmanto arī polimērmālu, no kā veido putnu knābjus un kājiņas, gan citas brošu detaļas, bet putnu un dzīvnieciņu acis izšuj ar krāsainiem mulinē diegiem, jo tad tās šķiet dzīvīgākas, nekā acs vietā piešūta melna pērle.

Līga arī izstāsta, kur iegādājas rotu darināšanai nepieciešamos materiālus. Tie ir veikali Pērles, Pērļotava, hobiju materiālu bāze Arta&Co (tur var atrast piespraudēm piemērotu filcu!), kā arī internetveikali.

“Daudz vērtīga esmu atradusi Krievijas internetveikalos, piemēram, www.flamingomag.ru. Tie piedāvā daudz bagātīgāku fliteru klāstu, nekā pie mums pieejams, kā arī lietas, ko Latvijā vispār nav iespējams nopirkt, piemēram, rafijas lūkus un monodiegu, kas ir ļoti smalks un izturīgs, turklāt tikpat kā neredzams, kas ļoti būtiski, darinot rotas.” Katras pērlītes izmēram ir atbilstīga adata. Jo mazāka pērlīte, jo tievāka adata nepieciešama.

Reklāma
Reklāma

Iedvesmas avoti

Vispirms uzzīmē skici, ko ar koppapīra starpniecību pārzīmē uz filca. Tad sāk izšūt ar pērlītēm. “Man tuva ir daba, tāpēc brošās ļoti bieži atveidoju putnus un mežazvērus. Prototipus atrodu internetā vai arī izdodas pašai nofotografēt. Tiesa, pēdējā laikā saņemu arvien vairāk pasūtījumu atveidot mājas mīluļus,” stāsta rokdarbniece.

Viņa atklāj, ka diezgan daudz pūļu vajadzējis ieguldīt, lai uztaisītu daudzgalvaina pūķa vai burinieka veidola piespraudi. Tāpat nācies palauzīt galvu, kā izveidot pievilcīgu piespraudi čūskas izskatā.

Lai rotai piešķirtu apjomu, Līga pavisam smalkās Toho stikla pērlītes miksē ar lielāka izmēra pērlītēm (piemēram, ar Čehijā ražotajām ugunsslīpētajām), kā arī papildus izmanto filcu, ar ko paceļ augstāk rotas virsmu.

Kad piespraude izšūta, filcu izgriež gar kontūras maliņu. Izšuvumu pielīmē pie kartona. Lai brošas aizmugure būtu glītāka, kartonam pielīmē mākslīgo ādu, pēc tam piestiprina aizdari. Pašā nobeigumā izšuvuma un piespraudes aizmugures savienojuma vietu apšuj ar smalkām pērlītēm. Rotu var padarīt apjomīgāku, kombinējot dažādus materiālus. Ja izmanto tikai viena izmēra pērlītes, piespraude ir plakana.

Pērļoto piespraužu šarms
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.