Perevoščikovs: Slimnieki kļūst jaunāki un katrs trešais Covid-19 gadījums ir saistīts ar saslimšanu ārzemēs 2
Katrs trešais vai ceturtais ar Covid-19 inficēšanās gadījums ir saistīts ar saslimšanu ārzemēs, preses konferencē žurnālistiem sacīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.
Viņš uzsvēra, ka situācija pasaulē ar katru dienu pasliktinās un teju mēnesi saslimstība ar Covid-19 ir augstā līmenī, savukārt saslimstība Eiropas Savienības valstīs nedz pieaug, nedz arī nesamazinās.
Perevoščikovs sacīja, ka vairākas valstis ziņo par lokāliem uzliesmojumiem, dažās valstīs ir pieaudzis inficēto cilvēku skaits.
SPKC pārstāvis teica, ka citās valstīs turpina samazināties ar Covid-19 sirgstošo skaits.
“Runājot par situāciju Latvijā, pagājušajā nedēļā pēc sistemātiskas saslimstības samazināšanās bija novērots pietiekami liels saslimušo pieaugums. Datu analīze liecina, ka saslimšanas gadījumi neliecina par slimības izplatīšanos sabiedrībā, tie koncentrējas ap dažiem uzliesmojumiem,” skaidroja Perevoščikovs.
Saslimšanas gadījumi atklāti, jo epidemiologi turpina strādāt ar katru individuālo saslimšanas gadījumu, aicinot apzināt kontaktpersonas, sazinoties ar tām un informējot par inficēšanās risku. Pēc Perevoščikova vārdiem, tas palīdz identificēt visus tos gadījumus, kas būtu pakļauti inficēšanās riskam, kā arī apzināt cilvēkus, kuri ir inficējušies.
Pagājušā nedēļā atklātie gadījumi liecina par jaunu slimības izplatības aspektu – ja pirmie saslimšanas gadījumi ar Covid-19 bija saistīti ar inficēšanos ārzemēs, tad tālāk inficējās cilvēki, kas dzīvoja vai strādāja kopā, tad parādījās uzliesmojumi slimnīcās un sociālās aprūpes iestādēs. SPKC pārstāvis uzsvēra, ka slimību izdevies ierobežot un jau vairāk nekā mēnesi nav identificēti saslimšanas gadījumi medicīnas un sociālo iestāžu darbinieku un pacientu vidū.
tāpat novērojami kontakti ar tiem cilvēkiem, kas atbraukuši no ārzemēm un ne vienmēr ievēro karantīnu. Perevoščikovs uzsvēra, ka puse no gadījumiem norāda, ka parādījušies jauni saslimšanas riski.
Runājot par inficēšanos ārzemēs, SPKC pārstāvis uzsvēra, ka tie ir gan Latvijas valstspiederīgie, kas atgriežas mājās, gan arī tiem, kuriem ir uzturēšanās atļaujas.
Inficēšanās notiek Zviedrijā, Krievijā, Ukrainā, Uzbekistānā un vairākās citās valstīs. Diemžēl ne vienmēr šie gadījumi aprobežojas ar vienu saslimšanas gadījumu, inficēties turpina ģimenes locekļi, draugi, paziņas, atsevišķos gadījumos darba kolēģi.
Viņaprāt, tas ir saistīts ar izklaides pasākumu apmeklēšanu un ārzemju ceļojumiem, kas sniedz lielāku iespēju Coivid-19 izplatīties.
SPKC pārstāvis uzsvēra, ka, analizējot jaunākos datus, izmeklējumu skaits nesamazinās – katru dienu Latvijā tiek pārbaudīti vidēji 1500 cilvēki. Tāpat inficēšanās sabiedrībā tiek kontrolēta, situācija patlaban ir stabila un ticami, ka tuvākajās dienās varēs novērt Covid-19 inficēto skaitu samazināšanos.
Viņš aicināja cilvēkus izvairīties no saskarsmes ar tiem, kas atgriezušies no infekcijas skartajām valstīm, kur saslimušo skaits ir lielāks nekā Latvijā.