Gorbačovu pāris apmeklēja Ādažu vidusskolu, kur tikās ar jauniešiem un uzklausīja viņu viedokli par iecerēto reformu kursu.
Gorbačovu pāris apmeklēja Ādažu vidusskolu, kur tikās ar jauniešiem un uzklausīja viņu viedokli par iecerēto reformu kursu.
Foto: Vida Press, RIA Novosti/SCANPIX

Sagrāva impēriju 34

Gorbačova vizītes laikā 50 gadu jubileju svinēja toreizējais Latvijas kompartijas vadītājs Boriss Pugo, kuram par īpašiem nopelniem padomju varas labā tika piešķirts PSRS augstākais apbalvojums, Ļeņina ordenis. Pēc dažiem gadiem Gorbačovs un Pugo gan nonāca pretējās ierakumu pusēs, jo 1991. gada augustā Pugo, kurš tolaik jau bija uzkalpojies līdz PSRS iekšlietu ministra postenim, atbalstīja pret Gorbačovu vērsto valsts apvērsuma mēģinājumu. Pēc augusta puča izgāšanās Pugo kopā ar sievu Valentīnu izdarīja pašnāvību.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

Trimdas latviešu laikraksts “Latvija Amerikā” jau 1987. gadā, neilgi pēc Gorbačova viesošanās Rīgā, tālredzīgi secināja: “Nav šaubu, ka Gorbačovs pretēji saviem fiziski slimajiem priekšgājējiem ir pavisam cita kalibra politiķis. Tomēr nav jāaizmirst, ka viņš ir komunistu partijas režīma auglis, bet pārāk inteliģents, lai ķertos sarkanajam bullim pie ragiem skaidrā dienas laikā. Viņa ierosinātās pārmaiņas vai reformas tomēr var skart liela padomju birokrātijas slāņa varu un labklājību, tādēļ vairāki gaišreģi izteikušies, ka vēlākais pēc četriem gadiem Mihails Gorbačovs savas reformas varēšot turpināt ellē, kur viņam vieta jau esot sagatavota.”

Gorbačova sākto pārmaiņu augļus varēja redzēt jau dažus mēnešus pēc viņa vizītes Rīgā, kad cilvēktiesību aizstāvības grupas “Helsinki–86” iedvesmotie drosminieki pēc ilgiem padomju okupācijas gadiem pirmoreiz uzdrošinājās publiski doties pie Brīvības pieminekļa, lai pieminētu 14. jūnija deportāciju un 23. augusta Molotova-Ribentropa pakta upurus. Par šo iespēju zināmā mērā varam būt pateicīgi arī pārbūves tēvam Gorbačovam, kurš bija sācis procesu, ko padomju vara vairs īsti nespēja kontrolēt. Atmoda bija sākusies, un drīz vien padomju impērija sabruka kā kāršu namiņš.

Perestroikas laika anekdote

CITI ŠOBRĪD LASA

Neilgi pēc Gorbačova vizītes Rīgā ierodas kāds Krievijas iedzīvotājs. Iznācis no stacijas, viņš iesēžas taksometrā un saka šoferim: “Aizved mani uz “Principu”!” Taksists vaicā: “Uz “Principu”? Kas tas tāds?” Iebraucējs atbild: “Nu veikals, kur pie jums visu var dabūt!” Taksists skaidro, ka Rīgā nav tāda veikala. Saniknotais iebraucējs lamājas: “Ko tu muldi, idiot! Es lasīju, ka pats Gorbačovs šeit teicis: “Jā, mums ir grūtības, bet principā visu var dabūt.” Nu tad braucam uz “Principu”!”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.