Ādažu “pokazuha” 34
Protams, ka vietējā kompartijas vadība Gorbačovu vizītes laikā centās parādīt Latviju tikai no gaišās puses, lai radītu iespaidu, ka valstī viss ir kārtībā. Gorbačovs tika aizvests uz Latvijas PSR Tautas saimniecības sasniegumu izstādi, bet 18. februārī viņu un Raisu aizvizināja uz Rīgas rajona agrofirmu “Ādaži”, kur apķērīgais priekšsēdētājs Alberts Kauls bija izveidojis īstu paraugsaimniecību. Gorbačovu pāris bija sajūsmā par Ādažos redzēto un atzina, ka tas ir ideāls, uz ko vajadzētu tiekties visiem padomju kolhoziem (Kauls vēlāk kļuva par Gorbačova padomnieku lauksaimniecības jautājumos).
PSRS līderis apmeklēja arī Ādažu vidusskolu un bērnudārzu. Skolā viņš iesaistījies diskusijās ar jauniešiem, vaicājis viņu viedokli par jaunatnes problemātikai veltītajām filmām “Vai viegli būt jaunam?” un “Putnubiedēklis”. Lielu prieku Gorbačovam sagādājis tas, ka bērni viņam nodziedāja latviešu tautasdziesmu “Seši mazi bundzinieki” un kādu krievu dziesmu. Gorbačova sieva Raisa, viesojoties Ādažu bērnudārzā, gan bija neizpratnē, kādēļ latviešu mazuļi vēl neprot “lielā brāļa” valodu; kādai piecgadīgai meitenītei viņa uzprasīja: “Kādēļ tu nerunā krieviski?”
Ādažu bērnudārza direktores vietniece Anita Šaicāne atceras, ka bērnudārzā bija arī krievu bērnu grupiņas, bet Gorbačovu pāris izvēlējās apciemot tieši latviešu grupiņu. Šaicāne atzīst, ka bērnudārza darbinieki bija pieraduši pie šādām “pokazuhas” (izrādīšanās) vizītēm, jo dažādas delegācijas bērnudārzā viesojās gandrīz katru dienu. Tiesa gan, pirms Gorbačova vizītes bija stingrāki drošības pasākumi; drošībnieki pārbaudīja visu bērnudārza teritoriju un darbiniekiem izsniedza speciālas caurlaides.
Gorbačovu pāris tikās ar bērniem, kuru audzinātāja bija Ārija Bula. Viņa atceras, ka Raisa nopriecājusies par konfektēm, kas bija redzamas plauktos, un vaicājusi, vai tās ir īstas. Bula paskaidroja, ka konfektes ir mākslīgas, veidotas no plastilīna. Raisa lūgusi, vai nevar iedot dažus paraugus, ko aizvest parādīt mazbērniem. “Mēs pie tādiem ciemiņiem jau bijām pieraduši,” secina Bula, kas tagad strādā Baldonē par kapu pārzini. “No ļoti trokšņaina darba esmu pārcēlusies uz ļoti klusu darba vietu,” smejas Ārija.
Atentāta draudi
Pārcelšanās uz citiem medību laukiem vizītes laikā Rīgā draudēja arī Gorbačovam, jo tolaik izskanēja bažas par atentāta draudiem. Kā atceras bijušais Rīgas pilsētas milicijas pārvaldes priekšnieks Viktors Bugajs, tajā dienā, kad Gorbačovs bija devies uz Ādažiem, uz milicijas tālruni 02 piezvanījis kāds vīrietis, kurš paziņoja: kad atpakaļceļā Gorbačovs brauks pa Gorkija (tagadējo Krišjāņa Valdemāra) ielu, viņa auto tiks uzspridzināts. “Šis zvans tika ierakstīts, un es ar visu ierakstu devos uz VDK. Tur ilgi apspriedāmies, ko tagad darīt. Turklāt pēc neilga brīža saņēmām ziņu, ka vienā pagrabā netālu no Stūra mājas (čekas mītnes) atrastas kastes, no kurām pazuduši lādiņi. Es ierosināju, ka jāmēģina pēc iespējas paildzināt Gorbačova viesošanos Ādažos, lai mēs iegūtu vairāk laika draudu izvērtēšanai un novēršanai. Nolēmām, ka pa iepriekš plānoto maršrutu jāpalaiž viltus kolonna, bet Gorbačova mašīna jānovirza pa citu ceļu: caur Rumbulu un Ķengaragu. Tā arī izdarījām, un Gorbačovs bez jebkādiem incidentiem nokļuva Jūrmalas rezidencē, kur bija apmeties vizītes laikā. Viss beidzās mierīgi, izdarījām savu darbu un varējām iedzert kādu glāzīti, lai nomierinātu nervus,” stāsta Bugajs. Viņš atceras, ka no Maskavas atbraukušie čekisti, kas bija atbildīgi par Gorbačova drošību, ar glāzītes cilāšanu aizrāvušies krietni sparīgāk; viņu vajadzībām nācies steigšus sagādāt pāris kastes šņabja.
Noķert zvanītāju tā arī neizdevās, bet rietumvalstu presē, piemēram, laikrakstos “Bild” un “Mail on Sunday”, vēlāk parādījās ziņas, ka Rīgā esot novērsts pret Gorbačovu plānots atentāts. Viņa nelabvēļi gribējuši uzspridzināt ar sprāgstvielām piekrautu milicijas automašīnu. Par līdzdalību atentāta organizēšanā esot aizturēti 27 milicijas un kompartijas ierēdņi, kas tādējādi gribējuši apturēt Gorbačova iesāktās reformas. Bijušais milicijas priekšnieks Bugajs par šādiem arestiem gan neko nav dzirdējis; acīmredzot tā bija Rietumu preses pīle, kas balstīta uz sagrābstītas informācijas druskām.