Peramies un ēdam nātres: kaltētas un saldētas 0
“Man izaugusi bagātīga lielo nātru raža. Kā tās izžāvēt, sagatavot un izmantot ārstniecībā? Vai izkaltētās jāsasmalcina pulverī?” GUNTIS LAPIŅŠ VALMIERĀ
Nātru krūms dārzā ir īsta dieva dāvana, nevis nezāle. Jāprot vien prasmīgi paņemt to, ko šis brīnumaugs dod. Ataugušās nātres ir tikpat vērtīgas kā šo drogu tradicionālajā vākšanas laikā – vasaras pirmajā pusē, skaidro farmācijas doktore Vija Eniņa. Augi ir bagātīgs polivitamīnu avots, tajā ir gan askorbīnskābe, gan karotīns, gan B grupas vitamīni, dzelzs, tās satur vērtīgo antioksidantu hlorofilu.
Tējas palīdz visiem
Nātres nopļauj vai nogriež, lapiņas norauj. Tās var žāvēt un lietot tējām. Pāris lapiņu der pievienot aromātiskiem zāļu tēju maisījumiem, piemēram, piparmētru lapiņām. Sakaltētas lapas var samalt un likt pie ēdieniem, tādējādi uzņemot nātrēs esošās vērtīgās vielas.
Drogas ir labs līdzeklis skaistumkopšanā, jo novārījums piemērots matu skalošanai. Ar sasaldētiem nātru uzlējuma kubiciņiem var tonizēt un attīrīt ādu.
Vēl noder pāraugušas nātres ar sēklām, kurās ir eļļa (jebkura auga sēklas ir enerģētiski vērtīgas). Augu galotnes ar nobriedušām sēklām nogriež, izžāvē un izberž sēklas. Tās samaļ un pievieno kokteiļiem un dažādām maltītēm.
Nātres vajag arī lopiņiem. Slotiņas ziemā kā vērtīgu vitamīnu avotu izbaro govīm, trušiem, vistām (tās čaklāk dēs olas).
Nātres lieliski der pirtsslotām – gan vienas pašas, gan buķetē ar citiem augiem.