Peonijas blakus egļu dzīvžogam: vai būs laba saderība? 0
“Vai cirpta egļu dzīvžoga tuvumā (tas ir vairāk nekā 1,5 m augsts) var stādīt peonijas?” A. VĪKSNE
– Peonijas iestādot apmēram 1 m attālumā no egļu dzīvžoga, nevajadzētu lolot ilūzijas, ka rezultāts būs labs. Būs sausa augsne, kavēta un apgrūtināta sakneņu augšana, proti, izpaliks aktīva augsnes dzīve un sakņu iešana dziļumā un plašumā, – brīdina peoniju audzētājs Andris Berkins.
Tomēr, ja ir liela interese un apņēmība iegūt skaistu pagaidu peoniju stādījumu (nevajadzētu ilgāk par 6–8 gadiem), var mēģināt audzēt, ievērojot vairākus nosacījumus. Nepieciešams sagatavot stādīšanas sleju (tranšeju) vismaz piecu lāpstu dziļumā un gaisa caurlaidīgu, ar barības vielām bagātu augsni. Eglēm ir plaša un sekla sakņu sistēma, tāpēc vismaz 1 m dziļi jāierok bieza polietilēna (baseinu) plēve, lai norobežotu peoniju stādījumu.
Andris Berkins iesaka šajā gadījumā izvēlēties apstādījumiem un parkiem piemērotas peonijas, kas ieguvušas izcilnieču statusu, kā arī agrīnās peonijas, kas saulē neizbalo. Augi jāizvieto 100–120 cm atstatu cits no cita. Pirmos trīs gadus var būt arī 60 cm attālumā, lai neizskatās pārāk reti, bet trešajā gadā katru otro ceru izrakt.
Arī peoniju dārza, stādaudzētavas “Ziedoņi” saimniece Dagnija Voika domā, ka pārāk tuvu tik augstam egļu dzīvžogam iestādītas peonijas nejutīsies labi, jo ziemcietes konkurēs ar egļu saknēm pēc barības vielām un ūdens.
Peonijām vajadzīga saulaina, atklāta vieta. Krūmpeonijas var stādīt arī viegli noēnotā vietā, bet ne uz citu koku saknēm. Ziedu krāsas izvēle ir gaumes jautājums, tomēr uz zaļā fona vienmēr labi izskatās sarkanas puķes. Peoniju kolekcionāre stāsta, ka, stādot pie dzīvžoga peonijas, vietā, kur nav lielu egļu sakņu, jāizrok liela bedre (60 x 60 cm), tā jāpiepilda ar labu zemi un kompostu. Ja peonijas nezied, pēc pāris gadiem tās jāpārvieto citur.