Padoms 1
Šogad peonijas sevišķi posta pelēkā puve. To rosina vēsais un mitrais laiks. Benita Rudzīte ieminas, ka tas varētu būt arī salnu iespaids.
Dagnija Voika savā dārzā slimo dzinumu tūliņ izrauj, cik dziļi spēj, un sadedzina. Peoniju audzētāja iesaka apskatīt, vai, aprušinot augu, augsnes kārta nav pārāk bieza. Augsni no slimā krūma dzinumiem vajag nokašāt.
Ķīmiju savā dārzā audzētāja nelieto. Saimniece uzskata, ka tā neglābs, ja augam nebūs nodrošināti vajadzīgie augšanas apstākļi, piemēram, būs pārāk mitra vai noēnota vieta zem lieliem kokiem. Ja krūms nīkuļo, to ieteicams rudenī pārstādīt, virs ieriestajiem pumpuriem uzberot ne vairāk kā 2–5 cm biezu augsnes kārtu.
Slimības profilaksei audzētāji peonijām uzkaisa sauju pelnu – rudenī pēc lakstu nokrišanas, pavasarī pirms plaukšanas.
Svarīgi
• Topā vēl aizvien ir dzeltenā peonija. Tās stādiņš maksā aptuveni 40 eiro.
• Peonijas arī skaisti smaržo, tām ir dažādas notis. Viena no vissmaržīgākajām ir baltā peonija ‘Duchesse de Nemours’.
• Peoniju ziedus griež, kad tie ir zefīra stadijā – sāk iekrāsoties, paspaidot ir pamīksti. Jau atvērušies vāzē strauji nobirs. Ziedus vislabāk griezt vakarā vai no rīta un ielikt vēsumā ūdenī atdzerties.
• Peonijām nedrīkst nogriezt pārāk daudz ziedu. Ne vairāk kā pusi! Griežot jāatstāj vismaz divas apakšējās lapas. Pārāka ziedu šķīšanas mīlestība beigsies ar to, ka puķei nepietiks spēka ieriest ziedpumpurus nākamajam gadam. Zaļā lapu masa vajadzīga augam pašam.
• Peonijas griež ar asu nazi, nevis ar šķērēm, jo tās aizspiež vadaudus, kas traucē ūdens uzņemšanu.
• Ja vēlas izaudzēt izcili lielu centrālo ziedu, mazos ziedpumpurus nokniebj.
• Peonijas ir vienas no retajiem augiem, kas negaršo gliemjiem. Daudzi sūdzas par skudrām, kas tekalē pa ziedu galvām, bet tās nekādu skādi nenodara, tikai dodas savās skudru darīšanās, un aizdzīt kukaiņus no nolūkotās trases ir gandrīz neiespējami.