Foto – Inita Šteinberga un no Dagnijas Voikas albuma

Peonijām ziedēšanas svētki. Ciemos audzētavās un saimniecībās, kur priecē simtiem šķirņu 1

Kalsnavā stāda apļos

Kalsnavas arborētuma kolekcijai deviņi gadi, 200 peoniju šķirņu

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Lasīt citas ziņas

Kalsnavas 200 šķirņu peoniju kolekcija izvietota nokalnītē, ziemeļu–dienvidu virzienā. No ziemeļu puses to pasargā egļu stādījumi. Kā stāsta arborētuma darbiniece Benita Rudzīte, tā šīm puķēm ir ideāla vieta, jo augi saņem pietiekami daudz saules, nekrājas liekais mitrums, labi vējojas.

Kolekcijas kodols saņemts no peoniju audzētāja un selekcionāra Aldoņa Vēriņa, tāpēc uzreiz vajadzējis izvietot daudz augu. Veidojot stādījumu, jau laikus domāts, kā to labi izrādīt. Par labāko variantu atzītas apaļās dobes. Augsne ielabota, katram krūmam rakta 60 x 60 cm bedre, tie stādīti 1,3 m attālumā cits no cita, lai mauriņu var ērti pļaut un tur staigāt apmeklētāji.

CITI ŠOBRĪD LASA

Stādījums glīti izskatās, ļaujot katrai šķirnei sevi parādīt pilnībā, atbilst augu prasībām un ir ērti kopjams. Nezālēm maz vietas, kur ieviesties, turklāt tās iespējams viegli apravēt.

Peoniju kolekcija visu laiku tiek paplašināta, un iekoptajā zālienā var izveidot apaļas dobītes arvien jauniem stādījumiem.

“Ziedoņos” kārto rindās

“Ziedoņos” kolekcijai seši gadi, 140 peoniju šķirņu

Saimniecībā “Ziedoņi” peonijas sākuši vākt intereses dēļ, lai iepazītu šķirņu dažādību un tās pavairotu. Aptuveni 140 šķirņu lielā peoniju dārza saimniece Dagnija Voika uzskata, ka pēc attēla katalogā par augu nevar spriest. Tikai tad, kad tas redzēts dabā un audzis vairākus gadus, var lemt par labajām un sliktajām īpašībām. Viens no galvenajiem nosacījumiem bijis – lai viegli kopt, jo ģimenei saimniecībā aprūpējamas ne tikai gleznās peonijas.

Atvērt dārzu apmeklētājiem pirms trim gadiem pamudinājuši puķu draugu saieta organizatori. Nu jau divus gadus svētkus peoniju dārzā rīko paši.

Daļa stādījumu izvietoti rindās, šaurās dobēs, kam abās pusēs mauriņš. Tas arī praktisks un glīts veids, kas labi iederas dārza kompozīcijā. Var ērti appļaut un labi apskatīt. Vairākums šķirņu aug vagās uz lauka. Tur rindstarpas irdina ar dārza frēzi. Augi jūtas lieliski, jo ir gan saule, gan vējš. Kolekcija pastāvīgi tiek paplašināta, jo peoniju fani vienmēr atrod kādu jaunu šķirni.

Mauriņā kā soliterus saimniece audzē kokveida peonijas, kas jau ir pilnos ziedos.

Visi vēlas atbalstu

Lai gan teorētiķi uzskata, ka augam pašam jāspēj noturēt augumu un stutējams nav neko vērts, vairākums peoniju audzētāju tam nepiekrīt. Šis likums varētu attiekties uz valstīm, kur sausāks klimats, taču Latvijas apstākļos smagās, pildītās ziedu galvas pēc stiprāka lietus un vēja būs gar zemi, krūms izgāzīsies. Noturīgākas peonijas redzētas mālainā zemē, kur tās aug bez mēslošanas.

Reklāma
Reklāma

Bez balsta varētu audzēt peonijas ar klajiem, daļēji pildītiem ziediem, intersekciju un Japānas tipa peonijas. Bagātīgi pildītās, kas ir vispopulārākās, noteikti jābalsta.

Tieši glīti balsti ir galvenā problēma vairākumam peoniju audzētāju. Pat skaistākais krūms pārvērtīsies karikatūrā, ja tiks sastutēts un sašņorēts.

Labus un ilgmūžīgus balstus var iegādāties veikalos, taču tie ir dārgi. Ja balstāmo pavairāk, katru gadu tajos var investēt un iegādāties pamazām, bet ko darīt ar daudziem desmitiem krūmu, kam ziedu galvas jau draudīgi piebriest un smagi šūpojas vējā?

Kalsnavā puķu balstus gatavo paši darbinieki. Balsts sastāv no stingras stieples, kas saliekta apmēram 1 m diametra aplī (atkarībā no peonijas cera lieluma), un tai uzmauktām trīs 70, 80 cm vai 1 m garām stiepļu kājiņām.

“Ziedoņos“ šoziem visi ģimenē tīrījuši mežmalu un mizojuši lazdas, ko vēlāk impregnējuši zaļā tonī. Tagad tās iespraustas apkārt krūmam, kas apakšpusē apņemts ar biezu, zaļu stiepli. Dagnija Voika stāsta, ka dzinumi jāpietur apakšējā daļā. Apsienot augstāk, krūmam nebūs glīta skata un ziedi var kātu nolauzt.

! Balsti jāliek laikus, kamēr krūmi vēl mazi. Pēdējais ir brīdis, kamēr dzinumi vēl turas un ziedi stingros pumpuros. Kad ceri jau izgāzušies, ir par vēlu. Turklāt dzinumi strauji izliecas, paceļot galvas pret sauli. Pat ja izdodas krūmu sastutēt, dzinumi būs šķībi, greizi, daudzi cilājot nolūzīs.


SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.