Peonijām pavasaros pūst dzinumi pie zemes. Kā pasargāt augu no iznīkšanas? 0
Kāpēc peonijām pavasaros pūst dzinumi pie zemes? Pēc tam puve pakāpeniski iet tālāk uz lapām un ziediem. MARUTA AIZKRAUKLES NOVADĀ
“Pie vainas peoniju puve, kas pēdējos gados izplatās aizvien biežāk auksto pavasaru dēļ. Sākumā, kad ir silts, peonijas izdzen jaunos dzinumus, bet, uznākot salam, augi saslimst un sāk pie pamatnes pūt,” skaidro peoniju kolekcionāre Dzintra Jurevica.
Audzētāja teic, ka peoniju klāstā ir šķirnes, kas ir vairāk un kas mazāk ieņēmīgas pret pelēko puvi. Savā dārzā kolekcionāre ķīmiju pret peoniju puvi nelieto, bet rīkojas šādi: atrauš augsni un bojātos stublājus saulainā, sausā laikā ar asām šķērēm nogriež, cik zemu vien iespējams. Pēc tam uzlej vidēji koncentrētu zilo graudiņu šķīdumu. Veģetācijas periodā peonijas visu laiku jāuzmana – ja pie dzinumu pamatnes atkal veidojas brūni plankumi, augs atkārtoti jāapstrādā ar zilo graudiņu šķīdumu, tā novēršot sporu izplatību uz veselajiem stublājiem. Nedrīkst ļaut slimībai uzliesmot, citādi tā pāriet arī uz pumpuriem un lapām.
Profesionālie audzētāji peoniju puvi ierobežo, stādījumus apstrādājot ar preparātu Switch 62,5 (2. reģistrācijas klase). Pirmoreiz smidzina, kad peoniju dzinumi ir aptuveni 10 cm gari, otrreiz – pēc peoniju noziedēšanas, trešo reizi – rudenī, kad laksti nogriezti līdz zemei.
Dzintra Jurevica atgādina, ka puves izplatību provocē arī mitra un smaga augsne, augsts gruntsūdens līmenis, noēnojums. Lai peonijas neslimotu, tās jāstāda bagātīgi ielabotā, ūdens un gaisa caurlaidīgā augsnē ar gandrīz neitrālu reakciju (pH 6,5–7) vietā, kur saule augus apspīd no rīta (tas nepieciešams, lai pēc lietavām augi tiktu ātri apžāvēti).