Pentagons netic, ka Ukraina tuvākajā laikā spētu atkarot Krimu no Krievijas 40
Maz ticams, ka Ukrainas spēki tuvākajā laikā spēs atkarot Krimu no Krievijas karaspēka, tā paziņojušas četras augsta ranga ASV Aizsardzības ministrijas amatpersonas slepenā brīfingā ASV Pārstāvju palātas Bruņoto spēku komitejas locekļiem. “Šis novērtējums noteikti sagraus Kijevas līderus,” raksta portāls Politico.com.
Nav skaidrs, kas brīfinga dalībniekus novedis pie šāda vērtējuma, atzīmē laikraksts. Taču avotu teiktā būtība paliek nemainīga: Ukrainas uzvara ofensīvā, lai atgūtu nelikumīgi anektēto teritoriju, nav garantēta. Visi četri avoti pieprasīja anonimitāti, atklājot informāciju kā slepeno instruktāžu.
Brīfinga dalībnieku vidū bija arī Krievijas, Ukrainas un Eirāzijas lietu aizsardzības sekretāra vietniece Laura Kūpere un Apvienotā štāba operāciju direktors ģenerālleitnants Duglass Simss. “Mēs nekomentēsim slēgtos brīfingus, nerunāsim par hipotētiskām iespējām vai nespekulēsim par iespējamām operācijām nākotnē,” sacīja Pentagona pārstāve Sabrina Sinha.
“Runājot par Ukrainas spēju cīnīties un atgūt savu suverēno teritoriju, tās izcilais sniegums Krievijas agresijas atvairīšanā un nepārtrauktā pielāgošanās spēja kaujas laukā runā pats par sevi,” viņa piebilda.
Izskanējušais novērtējums sasaucas ar to, uz ko pēdējo nedēļu laikā devis mājienu Apvienotās štābu priekšnieku komitejas vadītājs, ģenerālis Marks Milleijs. “Es joprojām uzskatu, ka šogad būs ļoti, ļoti grūti ar spēku izraidīt Krievijas karaspēku no visas Krievijas okupētās Ukrainas,” tā viņš sacīja Ukrainas Aizsardzības kontaktgrupas sanāksmes laikā Vācijā jau 20.janvārī.
“Tas nenozīmē, ka tas nevar notikt. Tas nenozīmē, ka tas nenotiks, bet tas būs ļoti, ļoti grūti,” viņš piebilda.
Jautājums par Krimas atgūšanu ir bijis strīdīgs daudzus mēnešus. Amerikas un Eiropas amatpersonas uzstāj, ka pussala juridiski ir Ukrainas daļa, taču Kijiva nav saņēmusi palīdzību aprīkojumam, lai veiktu ofensīvu Krimā. Avots, kas pārzina Kijivas nostāju, sacīja, ka Zelenska administrācija ir sašutusi par Milleja izteikumiem, Ukrainai gatavojoties vērienīgai ofensīvai šopavasar.
Ukraina vairākkārt ir lūgusi lielāka darbības rādiusa ieročus, tostarp raķešu artilēriju un vadāmo munīciju, ko izšauj kaujas lidmašīnas un bezpilota lidaparāti, lai mērķētu uz Krievijas vadības un kontroles centriem un munīcijas noliktavām tālu aiz frontes līnijām Krimā.
Ukraiņi arī norāda, ka ASV izlūkdienestu informācija par tās militārajām spējām gandrīz gadu ilgā kara laikā konsekventi bijusi nepatiesa.
Krievijas spēki Krimu ir okupējuši kopš 2014. gada, pussalā ir nocietināta pretgaisa aizsardzība un izvietoti desmitiem tūkstošu karavīru. Daudzi no šiem kājnieku spēkiem ir atrodas nocietinātās pozīcijās, kas stiepjas kilometriem tālu.