ASV armijas kibervienības speciālists militārajās mācībās.
ASV armijas kibervienības speciālists militārajās mācībās.
ASV armijas foto

Pentagons gatavo kiberkareivjus 0

ASV militārajās mācību iestādēs un militārajās bāzēs īpaša uzmanība tiek pievērsta kursantu un jau dienesta pakāpi ieguvušo militārpersonu teorētiskajai un praktiskajai apmācībai informācijas tehnoloģiju jomā, lai varētu stāties pretī varbūtējiem pretiniekiem no Krievijas, Ķīnas vai Irānas.

Reklāma
Reklāma

Kaujas lauks elektroniskā vidē

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Nacionālajā kiberapmācības centrā šogad ieviesta jauna programma ASV armijas un izlūkdienesta personāla apmācībai jauno un pastāvīgi mainīgo digitālo draudu atpazīšanai un atvairīšanai. Kursantiem jāatpazīst pretinieks un jānoskaidro, kāda elektroniskā aparatūra ir tā rīcībā. Kaujas lauks atgādina gan Irākas tuksnesi, gan Afganistānas kalnus, taču cīņa notiek elektroniskā vidē. Šī ir piektā reize, kad ASV armijas kaujas vienībās tiek iekļauti kiberspeciālisti un pirmā reize, kad viņu darbu ļauts vērot civila medija korespondentam, atzīmē raidsabiedrība ABC. Kursanti lieto jauna veida sensorus, kas izstrādāti Pentagona laboratorijās, lai uztvertu mobilo tālruņu signālus un citas digitālo sakaru formas, ko saziņā lieto pretinieks. Jaunais apmācību veids paredzēts kiberkaravīru – ekspertu informācijas tehnoloģiju jomā – kaujas prasmju pilnveidošanai. Kiberkaravīriem jāapzinās, ka viņu militārā karjera nenoritēs vidē, kur darbojas gaisa atvēsinātāji, ar datorpeli vienā rokā un hamburgeru otrā.

Apmācībai ir divi uzdevumi: topošajām militārajām kiberkomandām ir jānoskaidro, kā labāk izvietot un izmantot datorekspertus kaujas laukā blakus armijas vienību karavīriem, kā arī pārliecināt gados vecākos komandierus, ka 21. gadsimta kaujas lauks ir daudz plašāks, nekā viņi var pārredzēt vai uzbrukt ar lodēm, šāviņiem vai tankiem. Mācību gaitā viņiem jāapgūst jaunas prasmes, kā gūt virsroku mūsdienu elektroniskajā kaujas laukā, izprotot un cenšoties pārvarēt pretinieka aizsardzību vai dažreiz atveidojot ienaidnieka taktiku, kas atsakās darboties pēc noteikumiem, ko mēdz izmantot ASV spēki.

 

Digitālie draudi pastāvīgi mainās

CITI ŠOBRĪD LASA

“Tiek uzskatīts, ka kiberoperācijas parasti tiek veiktas kādā pagrabā, slēgtā telpā,” intervijā ABC stāsta ASV armijas majors Deonands Sings, ejot pa šauru taku kalna nogāzē. Viņš uzmanīgi vēro trīs kursantus lejā ielejā, kuri ieņem jaunas pozīcijas pēc tam, kad viņu bruņu auto iestrēga kalna nogāzē. “Lai vairotu uzticamību, mums jādarbojas visiem kopā, tāpēc mums vajadzīgi taktiski prasmīgi karavīri,” uzsver majors Sings. Viņš bijis vairākās kaujas misijās Irākā un Afganistānā, bet tagad ir operatīvās darbības virsnieks militārās izlūkošanas brigādē, kur tiek veidoti jauni noteikumi tradicionālo procedūru un jauno prasmju apvienošanai. Viņš bieži izmanto savu iepriekšējo kaujas pieredzi, lai izskaidrotu mūsdienu militāro kiberoperāciju sarežģītās tehniskās detaļas brigādes komandieriem, kuri vēl varētu pilnībā neizprast viņu rīcībā esošo sarežģīto tehniku un tās nozīmi mūsdienu kaujaslaukā. Viena no svarīgākajām mācībām, ko ielāgojis Sings, ir nepieļaut ienaidniekam uzbrukt pirmajam. “Man jāaizsargā mani datortīkli tāpat kā jāaizsargā militārā bāze,” uzsver virsnieks.

Šādu uzstādījumu 2014. gadā izvirzīja toreizējais ASV Apvienotās štābu priekšnieku komitejas vadītājs ģenerālis Rejs Odierno, aicinot bruņotos spēkus fokusēties uz kiberkaru. Pērn tika izveidota īpaša programma militārpersonu apmācībai Nacionālajā kiberapmācības centrā jauno un pastāvīgi mainīgo digitālo draudu atpazīšanai un atvairīšanai. Centra jaunākie virsnieki nelabprāt atzīst, ka gatavojas potenciālam karam ar Krieviju vai citu salīdzinoši spēcīgu valsti, atzīmē ABC. Taču Maskavas veiktie agresijas akti pēdējos astoņos gados ir mobilizējuši ASV valdību pārskatīt, kāds varētu būt nākotnes karš. Krievija bija pirmā valsts, kas ieviesa kiberoperācijas militārajās mācībās, kad tā 2008. gadā iebruka Gruzijā. Tanku uzbrukums sekoja kibertriecieniem pret Gruzijas Aizsardzības un Ārlietu ministriju tīmekļa vietnēm un citiem valdības un biznesa infrastruktūras elementiem.

Maskavas atbalstītie separātisti Ukrainā turpina karadarbību un izmanto vismodernāko aparatūru informācijas karā, cenšoties uzspiest Kremļa viedokli.

“Mēs esam analizējuši (Krievijas) kiberkara operācijas Ukrainā, īpaši sociālo mediju izmantošanu informācijas karā,” intervijā ABC saka ASV armijas kiberpavēlniecības mācību programmas vadītājs pulkvežleitnants Džonatans Bērnets. “Mēs esam izstrādājuši aparatūru, ko karavīru grupa var izvietot kaujas laukā un bloķēt ienaidnieka sakarus,” saka Bērnets, taču nesniedzot sīkāku informāciju.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.