Foto: IMAGO IMAGES/ SCANPIX/ LETA

Tramps atsakās piedalīties virtuālās debatēs 1

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Lasīt citas ziņas

ASV Jūtas štata Soltleiksitijā trešdien notika viceprezidenta amata kandidātu vienīgās televīzijas debates, kuru gaitā starp pašreizējo viceprezidentu Maiku Pensu un šī amata demokrātu pretendenti senatori Kamalu Harisu izraisījās asa domu apmaiņa par valdības Covid-19 krīzes risināšanas politiku, nodokļiem un Augstākās tiesas tiesnešu iecelšanu.

Pusotru stundu ilgās debates noritēja savaldīgāk un nosvērtāk nekā prezidenta Donalda Trampa un demokrātu Baltā nama pretendenta Džo Baidena debates pirms nedēļas, kad debatētāji bieži viens otru pārtrauca, apmainījās ar dzēlībām un aizvainojumiem.
CITI ŠOBRĪD LASA

Salīdzinot šīs debates, daži analītiķi ironiski atzīmē, ka Soltleiksitijas debašu uzjautrinošākais moments bija melnas mušas nolaišanās un divu minūšu pozēšana uz viceprezidenta Pensa baltajiem matiem. Uz debašu skatuves Penss un Harisa viens no otra atradās trīs metru attālumā un viņus šķīra organiskā stikla vairogi, lai mazinātu koronavīrusa izplatības risku, turklāt tas bija arī vizuāls atgādinājums, kā pandēmija ietekmējusi vēlēšanu kampaņas gaitu.

Prezidents Tramps, kas pēc inficēšanās ar Covid-19 uz trīs dienām nonāca slimnīcā, bet tagad jau atgriezies Baltajā namā, signalizējis, ka plāno piedalīties prezidenta kandidātu otrajās debatēs, kas paredzētas 15. oktobrī, taču atteicās piedalīties, kad uzzināja, ka tās notiks virtuāli.

Soltleiksitijas debašu sākumā senatore Harisa sacīja, ka amerikāņu tauta pieredzējusi “lielāko neveiksmi mūsu valsts vēsturē, kādu vien pieļāvusi kāda no prezidenta administrācijām”.

Viņasprāt, Tramps un Penss zaudējuši savas tiesības uz pārvēlēšanu, jo savā nostājā centušies mazināt pandēmijas nopietnību. Harisas kritika bija vērsta gan pret Trampu, kurš daudzkārt nievājoši izteicies par sejas aizsegu lietošanu pret koronavīrusu, gan pret Pensu, kuram uzdots vadīt Baltā nama koronavīrusa darba grupu. Harisa atgādināja, ka 28. janvārī, kad prezidents un viceprezidents tika informēti par pandēmijas bīstamību, Tramps to nodēvēja par joku.

Viņa kritizēja prezidentu par izteikumiem, ka viņš esot gribējis, lai cilvēki saglabā mieru. “Cik mierīgs jūs būtu, ja jūsu bērni nevarētu redzēties ar vecākiem, baidoties, ka varētu viņus nogalināt?” vaicāja Harisa, piebilstot, ka koronavīrusa pandēmija jau prasījusi vairāk nekā 210 000 amerikāņu dzīvību, vairāk nekā septiņi miljoni ir saslimuši, bet valstī slēgts katrs piektais uzņēmums.

Penss, aizstāvot administrācijas veikumu, apgalvoja, ka “no pašas pirmās dienas prezidents Donalds Tramps izvirzījis Amerikas tautas veselību pirmajā vietā”, un apsūdzēja Harisu sabiedrības uzticības graušanā par vakcīnām, kas ir izstrādes procesā.

Penss pēc prezidenta parauga vainoja Ķīnu koronavīrusa pandēmijas izcelsmē un apgalvoja, ka Trampa lēmums aizliegt iebraukšanu no Ķīnas esot izglābis “simtiem tūkstošu dzīvību”. Penss vairākkārt pārtrauca Harisas atbildes, taču daudz retāk, nekā to atļāvās Tramps debatēs ar Baidenu.

Analītiķi atzīmē, ka Pensa galvenā stratēģija debatēs bija mēģinājumi uzdot Harisu par radikālu liberāli. Pievēršoties ekonomikas jomai, Penss apgalvoja, ka Baidena–Harisas administrācija “savas darbības pirmajā dienā cels nodokļus, iedragājot amerikāņu mājsaimniecības”. Harisa iebilda, ka Baidena programma paredz necelt nodokļus amerikāņiem, kuru ienākumi nepārsniedz 400 000 dolāru gadā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.