Foto: Marcin Moryc/SHUTTERSTOCK

Pensionāram nodokļu parāds vai pārmaksa. Skaidro VID 3

Lai ziņa par iedzīvotāju ienākuma nodokļa parādu vai pārmaksu vecuma pensijas saņēmējus – gan strādājošos, gan nestrādājošos – nepārsteigtu nesagatavotus, lai nebūtu jādomā, vai iesniegt vai neiesniegt gada ienākumu deklarāciju, šos jautājumus skaidro Valsts ieņēmumu dienesta speciālisti.

Reklāma
Reklāma

Nodokļu parāds vai pārmaksa

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas
Bieži vien pensionāri nevar saprast, kā gan var veidoties nodokļu parāds vai pārmaksa, ja viņa vienīgais ienākuma avots ir vecuma pensija?

Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu pārvaldes Fizisko personu nodokļu daļas otrās metodikas nodaļas galvenā nodokļu inspektore Santa Renerte skaidro, ka tad, ja seniora vienīgais ienākumu avots ir vecuma pensija un pensijas izmaksātājs – Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) – ir piemērojis pensionāra neapliekamo minimumu un nodokļu atvieglojumus un ja ienākumi nav lielāki par 20 004 eiro gadā, pensionāram neveidosies ne pārmaksa, ne piemaksa.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Par to gan katram vajadzētu pārliecināties pašam, atverot gada ienākumu deklarāciju elektroniskajā deklarēšanās sistēmā (EDS). Ja būs izveidojies parāds vai pārmaksa, vajadzēs iesniegt gada ienākumu deklarāciju,” viņa saka.

Kopš izmaiņām, kuras stājās spēkā līdz ar nodokļu reformu, daļai kopējo gada ienākumu, kas pārsniedz 20 004 eiro, piemēro augstāku likmi (kopš 2018. gada Latvijā ir trīs nodokļa likmes 20, 23 vai 31,4%, atkarībā no ienākuma lieluma), tad, iesniedzot deklarāciju, var sanākt piemaksāt nodokli.

Pensionārs, kuram pensija nav vienīgie ienākumi, zinot, ka viņa kopējie ienākumi būs lielāki nekā 1667 eiro mēnesī, var iesniegt VSAA nodaļā rakstveida iesniegumu, lūdzot piemērot 23% nodokļu likmi “no pirmā eiro”, lai neveidotos nodokļa parāds.

Vecuma pensija mūsu valstī ir ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekams ienākums.

Tai noteiktais neapliekamais minimums šogad ir 270 eiro mēnesī (3240 eiro gadā), bet no 2020. gada 300 eiro mēnesī (3600 eiro gadā). Šā gada 1. oktobrī veiktā pensiju indeksācija bija lielāka, tāpēc var būt tā, ka tagad pensija pārsniedz pensionāra neapliekamo minimumu un tiek ieturēts nodoklis. Pensiju, kas piešķirta līdz 1996. gadam un pēc tam nav pārrēķināta, ar nodokli neapliek.

Daļa Latvijas senioru ir nopelnījuši pensiju par darbu ārzemēs. Ja ārvalstu pensiju neizmaksā VSAA, tās saņēmējam jāiesniedz gada ienākumu deklarācija, bet iedzīvotāju ienākuma nodokli aprēķina, piemērojot pensijai noteikto neapliekamo minimumu.

Ja pensijai nodoklis jau ir ieturēts ārvalstīs, Latvijā maksājamo nodokli samazina par ieturēto summu.

Ja saskaņā ar nodokļu konvenciju pensija Latvijā nav apliekama ar nodokļiem, VID jāiesniedz dokumenti, kas to pamato.

Ja vecuma pensionārs strādā

Strādājošam pensionāram algai nav diferencētā neapliekamā minimuma, to apliek ar nodokli no pirmā nopelnītā eiro. “Ja vecuma pensija nesasniedz neapliekamā minimuma apmēru, to var piemērot citiem ar nodokli apliekamiem ienākuma veidiem, piemēram, darba algai, izņemot ienākumus mikrouzņēmumā. Tādā gadījumā pensionāram vajag iesniegt VID gada ienākumu deklarāciju,” norāda Santa Renerte.

Strādājošam pensionāram nav obligāti jāiesniedz algas nodokļu grāmatiņa pensijas izmaksātājam, to var iesniegt arī darba devējam papildu atvieglojumu, piemēram, par invaliditāti, piemērošanai. Ja alga ir līdz 1667 eiro mēnesī, darba devējs ietur 20%, no algas daļas virs 1667 eiro – 23%.

Ja algas nodokļu grāmatiņa nav iesniegta, darba devējs darba algai piemēro nodokļu likmi 23% apmērā.

Algas nodokļu grāmatiņā, kura ikvienam pieejama elektroniski – VID elektroniskajā deklarēšanās sistēmā, ir paredzēta norāde par prognozēto neapliekamo minimumu, ko VID paziņo darba devējam. Pensijas saņēmējam ir norāde, ka prognozētais mēneša neapliekamais minimums ir 0, kā arī paskaidrots, ka neapliekamo minimumu nepiemēro, jo šis cilvēks ir vecuma pensionārs.

Reklāma
Reklāma

Pirkuma čekus – loterijā

“Latvijas Avīzes” lasītāja Velta Kundziņa no Lielvārdes interesējās par VID čeku loteriju: “Kādus čekus tajā pieņem, bet kādus ne? Manam kaimiņam dažus nepieņēma, tātad arī man tā var gadīties. Vai čeks jāiesniedz tajā pašā mēnesī, kad esmu maksājusi par pirkumu?”

Nodokļu inspektore Santa Renerte stāsta, ka iespēja laimēt naudu vai sadarbības partneru balvas ir visiem Latvijā izsniegtajiem čekiem, kvītīm un biļetēm par veiktajiem pirkumiem vai saņemtajiem pakalpojumiem, ja vien maksājuma summa lielāka vai vienāda ar pieci eiro.

Dalībai mēneša loterijā drīkst iesniegt tikai attiecīgajā mēnesī saņemtos čekus.

Nevar reģistrēt maksājuma dokumentus, kurus izsniegusi valsts vai pašvaldības budžeta iestāde, ja pirktas izložu vai azartspēļu biļetes, tabakas vai bezdūmu tabakas izstrādājumi, alkoholiskie vai enerģijas dzērieni, makšķerēšanas licences vai abonements braukšanai sabiedriskajā transportā.

Turklāt maksājuma dokumentus par medicīnas pakalpojumiem var reģistrēt čeku loterijai, gan pēc tam vēl iesniegt VID un atgūt līdzekļus par attaisnotajiem izdevumiem. Atgādināsim, ka jebkurš vecuma pensionārs, no kura pensijas vai citiem ienākumiem tiek maksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklis, var atgūt līdzekļus par attaisnotajiem izdevumiem, piemēram, ārstniecību vai ziedojumiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.