Pensionārs: 2. pensiju līmenis samazina pensiju apmēru pilnīgi visiem Latvijas iedzīvotājiem jebkurā laika posmā 145
Pēc TV24 raidījuma “Naudas cena” noskatīšanās kāds pensionārs televīzijai atsūtījis vēstuli. Daudzas no tajā paustajām atziņām patiešām liek aizdomāties, tāpēc arī iknedēļas raidījumā “STOPkadri” tās tikušas citētas. Tā ir iespēja uz pašreizējo pensiju sistēmu paskatīties ar šā brīža pensionāra acīm.
Pensionārs Jānis Auziņš raksta: “Biju pilnīgā šokā par politiķu pilnīgo nevēlēšanos redzēt to, ko kādreiz bijušais politiķis Valdis Dombrovskis pirmsvēlēšanu debatēs televīzijā pateica atklātā tekstā, ka visi Latvijas iedzīvotāji, kas atrodas 2. pensiju līmenī, nevis palielina savas pensijas, bet tieši otrādi – izejot pensijā, saņem mazāku pensiju salīdzinājumā ar to, kāda šī pensija būtu, ja visi 20% no sociālā nodokļa tiktu ieskaitīti tikai 1. pensijas līmenī.”
Viņš raksta, ka pats savulaik uzticējies valdības solījumiem, ka 2. pensijas līmenis palielinās pensijas apmēru, bet ticis apkrāpts un, izejot pensijā, nācies konstatēt, ka iestāšanās 2. pensiju līmenī viņam ir samazinājusi ikmēneša pensijas apmēru, nevis palielinājusi, salīdzinot ar to apmēru, kāds varēja būt, ja Jānis nebūtu brīvprātīgi iekāpis šajā slazdā.
“Diemžēl līdz pat šai dienai žurnālisti pūš tajā pašā politiķu stabulē un neceļ trauksmi par to, ka 2. pensiju līmenis samazina pensiju apmēru pilnīgi visiem Latvijas iedzīvotājiem jebkurā laika posmā, un stāsts par to, ka ilgtermiņā tas nesīs pensijas pieaugumu, ir tīri meli. To esmu izjutis uz savas ādas, iestājoties 2.pensijas līmenī brīvprātīgi 2001.gadā.
Neviena banka jums nepiedāvās terminēto noguldījumu vairāk kā tikai uz pieciem gadiem, jo finanšu tirgiem ir ciklisks raksturs un ilgāks periods var rezultēties ar zaudējumiem, to pašu var teikt par 2. pensijas līmeni.
Vēl jūs neredzat, ka ļoti mazai uzņēmēju saujiņai ir uzdāvināts 100% bezriska bizness, jo viņi saņem procentus nevis no sava darba rezultātiem, bet gan no iemaksātās naudas summas.
Un tagad vienkārša matemātika: ja maksa par noguldījumu ir 1%, tad, aizejot pensijā 65 gadu vecumā un sākot 2. līmeni 15 gadu vecumā, jūs no pirmā gada iemaksām pēc 50 gadiem būsiet parvaldītājam atdevis 50% . Vēl viens aspekts ir šo pārvaldītāju uzraudzība, kura tiek veikta tikai juridiskas personas līmenī, bet ar reālo naudu tirgos manipulē brokeris-fiziska persona, kuru neviens izkontrolēt nevar un jūs neziniet cik reizes dienā brokeris ir veicis pirkuma-pārdošanas operācijas un vai jūsu nauda tika izmantota jūsu interesēs vai arī brokeris to īslaicīgi ieguldīja savās interesēs.
Zaudētājs šajā spēlītē var būt tikai pensionārs, jo ieguldītā nauda nav apdrošināta. Arī paskatoties uz pensiju plānu grafikiem, ir skaidri redzams, ka tie kā roboti-dvīņubrāļi dublē viens otru, bet finanšu tirgos tas nav iespējams, jo katram pircējam pretī stāv pārdevējs, un kur viens ir ieguvējs, tur otrs neizbēgami ir zaudētājs. Mūsu 2.pensiju līmenis ir finanšu piramīda, kas nepārtraukti barojas ar jaunām iemaksām un klientiem.
Katram ir skaidrs, ka nav taisnīgi, demokrātiski un samērīgi visus Latvijas iedzīvotājus ar likuma varu no 15 gadu vecuma bez izvēles iespējām pakļaut mazai uzņēmēju neierobežotai varai un vienīgo izvēli atstāt – pensiju plāna nosaukumu, kura saturs jums nav zināms un tie it kā esot konservatīvi vai aktīvi, kas pats par sevi neko neizsaka.
Neviens Latvijas pensionārs nesaņam savu pensiju 100% savā maciņā, jo politiķi ir noteikuši pensionāriem iespēju saņemt savu pensiju tikai ar nosacījumu, ka pensionārs vispirms samaksās daļu no savas pensijas vidutājam (Latvijas kredītiestādei vai pastam) un tikai atlikusī pensijas daļa tad nonāk pensionāra maciņā. Pensionārs nevar, kā piemēram, strādājošs darbinieks pieprasīt savam darba devējam naudas izmaksu skaidrā naudā pa tiešo, vai, piemēram, izvēlēties nebanku pakalpojumu (REVOLUT, WISE vai tml.) lai saņemtu savu naudu pilnā apmērā bez komisijas dāvāšanas vidutājiem.
Šajā gadījumā mūsu likumdevējs pat ir pārkāpis Eiropas Savienības līgumu, kas nosaka visiem ES pilsoņiem tiesības brīvi pārvietot savu kapitālu atverot kontus jebkura dalībvalsts banka un tml. iestādē, nevis tikai Latvijas kredītiestādē, kā to pensionāriem ir noteikuši mūsu politiķi. Latvijas pensionāriem ar varu ir uzspiests pienākums uzturēt bankas un veikt ikmēneša atskaitījumus par banku pakalpojumiem bez izvēles tiesībām.”
Tāpat pensionārs rosina paņemt rokās zīmuli un sarēķināt, cik liels ir pensijas kapitāls, ja 20% no sociāla nodokļa nokļūst šajā kapitālā un pēc tam šis kapitāls tiek indeksēts ar algas indeksu, un kā izskatās pensijas kapitāls, ja to sadala divās daļās un tikai 1. daļu reizina ar algas indeksu, bet otro daļu pakļauj 2.līmeņa pārvaldnieku manipulācijām.