Pensionāri piketēs pret nabadzību 3
Federācija aicina seniorus no visas Latvijas 13. martā atkal pulcēties Rīgā. Latvijas Senioru alianse, kurā ir 28 pensionāru biedrības, sakot, ka neizvirza politiskas prasības un piketu neatbalstīs.
“Vairāki Saeimas un valdības pieņemtie lēmumi, kas stājās spēkā, sākoties 2014. gadam, nopietni pasliktinājuši jau tā zemo vecākās paaudzes dzīves līmeni,” sacīja Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) valdes priekšsēdētājs Andris Siliņš. Ja tas tā turpināsies, liela daļa senioru nokļūs galējas nabadzības situācijā.
Jau rakstījām (“LA”, 18.02. 2014.), ka vairāk nekā 80 pensionāru pārstāvji no visas Latvijas domes sēdē nolēma prasīt, lai Saeima un valdība nepieļauj brīvo elektroenerģijas un gāzes tirgus atvēršanu mājsaimniecībām no šā gada 1. aprīļa. A. Siliņš uzsvēra, ka risinājumu prasa arī citi jautājumi, piemēram, nekustamā īpašuma nodoklis, kas pēdējo gadu laikā pieaudzis četras līdz piecas reizes un tiks palielināts arī turpmāk. Pensijas vecuma cilvēkiem to samaksāt kļūst arvien grūtāk. Tāpēc jau ne pirmo reizi LPF pieprasa pārtraukt neobjektīvu, nepamatotu šā nodokļa celšanu katru gadu un sakārtot likumdošanu šajā jomā atbilstoši valsts un iedzīvotāju interesēm. Daudzās valstīs vienīgais mājoklis pensijas vecuma cilvēkiem vispār tiek atbrīvots no nekustamā īpašuma nodokļa sloga.
Tāpat LPF prasa atcelt Ministru kabineta noteikumus, kas paredz neobjektīvus kritērijus maksai par atkritumu apsaimniekošanu un diskriminē pensionārus. Ne viens vien iedzīvotājs ir neizpratnē, kāpēc tagad maksa par šo pakalpojumu tiek noteikta, neņemot vērā cilvēku skaitu konkrētajā dzīvoklī, bet tiek sadalīta vienādi uz visiem daudzdzīvokļu mājas dzīvokļiem vai – vēl labāk – aprēķināta pēc dzīvokļa platības, tā teikt, – jo vairāk kvadrātmetru, jo lielāka atkritumu kaudze. Šī nejēdzība esot jānovērš nekavējoties.
A. Siliņš skaidro, ka ne mazums pensionāru ir spiesti nodarboties arī ar uzņēmējdarbību, piemēram, izīrē savu īpašumu – dzīvokli vai ražošanas telpas. Bet deklarāciju aizpilde, turklāt elektroniski, gados vecajiem cilvēkiem ir problemātiska. LPF prasa rast risinājumu arī šajā jomā, un Finanšu ministrija varētu organizēt viņiem bezmaksas apmācību.
Federācija atbalsta ierosinājumu izstrādāt īpašu likumu par galvaspilsētu, kas paredzētu vienādas tiesības visiem valsts iedzīvotājiem izmantot Rīgas infrastruktūru. LPF uzskata, ka Rīgā visiem Latvijas iedzīvotājiem, tostarp pensionāriem, iebraucot Rīgā no jebkura novada, transportā pienākas vienādas atlaides.
Viedokļi
Andis Ozoliņš, LPF domes loceklis: “Ja reiz federācijas valde un dome tā lēmusi, tad pikets tiks rīkots. Sagatavosim materiālus – skaidrojumus, ko iedosim Saeimas deputātiem pirms plenārsēdes. Domāju, deputāti nojauš, kā iztiek pensionāri, bet daudzos ar pensijām saistītos jautājumos neorientējas, tāpēc tie jāskaidro. Viņu pienākums domāt, kā šīs situācijas risināt.”
Jāzeps Janiševs, Latvijas Senioru alianses valdes priekšsēdētājs: “Mūsu aliansē ir 28 pensionāru biedrības. Mēs neizvirzām politiskas prasības, tāpēc piketu neatbalstīsim. Toties mēs esam uzsākuši vākt parakstus par to, lai, sākot ar 1. aprīli, kad atvērs elektroenerģijas brīvo tirgu, katram pensionāram tiktu izmaksāti apmēram četri eiro – daļa no patēriņa cenu pieauguma. Kā zināms, šī naudas daļa jau iestrādāta valsts budžetā pensiju indeksācijai. Tādā veidā atbalstu saņemtu arī tie pensionāri, kuri nav atzīti par trūcīgiem vai maznodrošinātiem, bet kuriem tāpat būs problemātiski nokārtot visus rēķinus.”
Svarīgi
LPF valde, aptaujājot biedrību pārstāvjus, trešdien nolēma 13. martā plkst. 9.30 pie Saeimas nama rīkot piketu, lai savas prasības darītu zināmas parlamenta pārstāvjiem.