Pensionāri jūtas aizvainoti. Viņķele atvainojas 0
”Izlasot trešdien ”Latvijas Avīzē” citēto labklājības ministres Viņķeles izteikumu vīriešu žurnālam ”Playboy” par pensionāriem, gribas raudāt, jūtos aizvainota,” tā savu vilšanos vakar “LA” redakcijai pauda pensionāre Astrīda no Rīgas.
”Vismaz labi, ka pensijas apmēru viņa atzīst par drāmu. Mana pensija ir 170 lati. Taču vārdi ”viņi, kas nāk no padomju laikiem” aizskar. It kā es nāktu no kaut kurienes… Es un daudzi citi esam dzimuši Latvijas laikā, piedzīvojām okupācijas laiku, strādājām ilgus gadus. Kā tad tas jāsaprot, ka esmu būvējusi ”to valsti”, nevis ”šo”? Tikko biju Pensionāru federācijā. Nākuši arī citi ar sūdzību, ka cilvēkus ar tādu attieksmi nevar uzrunāt. Uzzināju, ka tur jau tiek gatavots demisijas pieprasījums,” zvanot uz redakciju, ziņoja Astrīda.
Drīz pēc tam jau tapa zināms Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) valdes lēmums: publiski paziņot Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim un sabiedrībai, ka tiek pieprasīta labklājības ministres Ilzes Viņķeles tūlītēja demisija, pretējā gadījumā federācija ”atstājot sev tiesības uz nevardarbīgu protesta akciju organizēšanu visā Latvijas teritorijā”.
Ministres izteikumi esot galēja cinisma un necieņas izpausme pret vecāko paaudzi.
”LR labklājības ministre Viņķele kārtējo reizi nekaunīgi ņirgājas par Latvijas pensionāriem, cilvēkiem, kas izcīnījuši šīs valsts neatkarību, bet šodien – 21 gadu pēc neatkarības atjaunošanas – dzīvo cilvēkam nepieņemamos apstākļos.
[..] Lielākās daļas pensionāru ienākumi nav pietiekami, lai segtu izdevumus par mājokli, pārtiku un nepieciešamo ārstēšanos, kā arī lai samaksātu arvien pieaugošos nodokļus par vienīgo mājokli. [..] Latvijas Pensionāru federācija uzskata, ka šāds cilvēks nedrīkst vadīt ministriju, kuras viens no galvenajiem uzdevumiem ir valsts veco cilvēku jautājumu risināšana,” teikts LPF priekšsēdētājas Ainas Verzes parakstītajā valdes lēmumā.
Par ministres izteikumu skaidrojies arī premjers V. Dombrovskis – vakar viņš žurnālistiem sacījis, ka ministre savu izteikumu vēl koriģēšot un skaidrošot Latvijas Pensionāru federācijai, un uzsvēra, ka Latvijā pensionāri netiek šķiroti pēc tā, vai viņi strādājuši bijušās PSRS laikā vai pēc neatkarības atjaunošanas.
Savukārt pati Viņķele, atbildot uz demisijas pieprasījumu, izteikusi nožēlu, ka intervijā paustais viedoklis par pensiju palielināšanas iespējām ir aizvainojis daļu vecākās paaudzes pārstāvju. “Nekad neesmu apšaubījusi vecākās paaudzes ieguldījumu Latvijas valsts tautsaimniecības attīstībā. Neapšaubāmi vissmagākie pagājušā gadsimta notikumi – Pasaules karš, izsūtīšanas, industrializācija, kolektivizācija un citi – ir gūlušies uz mūsu vecāku un vecvecāku pleciem un atjaunotās Latvijas pienākums ir nodrošināt šiem cilvēkiem pienācīgas vecumdienas.
Vienlaikus jāatzīmē, ka Latvijas neatkarības laikā būvētā jaunā pensiju sistēma tika veidota pēc citiem principiem, kā tas bija Padomju Savienībā. Šodienas vecākā gadagājuma cilvēku labklājība ir tieši atkarīga no tā, cik godprātīgi nodokļus maksā šā brīža Latvijas darbspējīgie iedzīvotāji,” savu nostāju skaidro I. Viņķele.
Vienīgā iespēja, kā palielināt pensionāru labklājību, tāpēc esot palielināt nodokļu ieņēmumus. ”Arī turpmāk es iestāšos par pasākumiem, kas stabilizē pensiju sistēmu un vairo nodokļu maksātāju uzticību tai,” sola I. Viņķele.