Pensiju indeksācijai plāno izmantot divus rādītājus 4
Senioru lietu padome ceturtdien vienojās, ka pensijas turpmāk tiks pārskatītas, ņemot vērā divus rādītājus – inflācijas līmeni un vidējās darba algas pieaugumu tautsaimniecībā, pavēstīja Latvijas Pensionāru federācijas līderis Andris Siliņš.
Piedāvātais modelis paredz visām pensijām indeksēt vienu bāzes summu 200 latu.
“Mūs visnotaļ apmierināja modelis, ko piedāvāja Labklājības ministrija, atskaitot vienu jautājumu – nevienojāmies, ka visiem pensionāriem vajadzētu pielikt vienādu summu pie pensijas. Mēs gribētu, la visiem pensionāriem ir vienāds pielikums, jo dzīves dārdzība skar visus vienādi,” sacīja Siliņš. Viņš skaidro, ka 84% pensionāru nesaņem 200 latu, tādējādi viņi saņemtu mazāku pielikumu tīri skaitliskā izteiksmē.
Pašreizējie aprēķini liecina, ka indekss varētu būt robežās no 2,5% līdz 4,5% jeb pielikums no trīs līdz astoņiem latiem, pastāstīja Siliņš.
Modelis tiks apspriests Pensionāru federācijas sēdē, kas notiks 25.novembrī, un tajā piedalīsies arī Labklājības ministrijas pārstāvji. “Labklājības ministrija mēģinās mūs pārliecināt, ka viņu piedāvātais modelis ir pietiekami sociāli taisnīgs un cits modelis nav iespējams,” piebilda organizācijas vadītājs.
Labklājības ministrija paziņojumā medijiem informē, ka jaunais modelis paredzētu, ka visām pensijām tiek indeksēta viena bāzes summa jeb 50% no iepriekšējā gada vidējās apdrošināšanas algas – 2014.gadā 200 latu. Piemērojamais indeksēšanas koeficients veidojas no patēriņu cenu izmaiņu indeksa, kā arī fiksētas daļas no algas indeksa.
“Mums ir jāvienojas, vai šāda pieeja pensiju indeksācijai senioriem šķiet taisnīgāka par līdzšinējo likumā noteikto modeli un tad ar kopēju viedokli varam doties pie valdības, kad sāksies nākamā gada budžeta sarunas. Jāatceras, ka valsts ekonomiskā izaugsme ir stabila, un pakāpeniska, bet nelielie papildu finanšu līdzekļi būs samērīgi jāiegulda visu sabiedrības grupu, kas pakļautas nabadzības riskam, atbalstam,” sacīja labklājības ministre Ilze Viņķele.
Līdz novembra beigām pensionāru pārstāvētajām organizācijām jāiesniedz ministrijai savs rakstisks viedoklis par šo modeli.
Senioru padomē piedalās Latvijas Pensionāru federācija, Latvijas Senioru alianse, Latgales Reģionālā senioru apvienība, Rīgas Aktīvo senioru alianse, kā arī ministriju un valsts pārvaldes iestāžu pārstāvji.