Pensijas uzkrājums – radiem, draugiem vai speciālajam budžetam. Kā paust savu gribu? 1
Saskaņā ar Valsts fondēto pensiju likumu, kas stājās spēkā šī gada 1. janvārī, ikviens pensiju 2. līmeņa dalībnieks, kurš vēl nav pieprasījis vecuma pensiju, var izvēlēties, kam atstāt uzkrāto kapitālu, ja viņš nomirst, nepaspējis pieprasīt vecuma pensiju.
Vairākums – 67% – Latvijas iedzīvotāju, kuri jau izmantojuši šo iespēju, izvēlējušies uzkrāto kapitālu nodot mantojumā Civillikumā noteiktajā kārtībā, bet 32% – pievienot citas personas pensiju 2. līmeņa kapitālam, bet 1% – valsts speciālajam budžetam.
Izvēli var mainīt pēc vēlēšanās
“Jaunā kārtība attiecas uz visiem, kuri vēl nav pieprasījuši vecuma pensiju. Ja cilvēks, piemēram, pieprasa izdienas pensiju vai saņem invaliditātes pensiju, viņam 2. līmeņa pensiju neizmaksā, kamēr nav sasniegts valstī noteiktais pensionēšanās vecums,” norāda Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Fondēto pensiju shēmas administrēšanas daļas vadošā eksperte Ilze Vindele.
Pieprasījumu par vecuma pensijas piešķiršanu aģentūrā var iesniegt tikai mēnesi pirms pensija vecuma iestāšanās. Tas, ka aģentūrā jau laikus iesniegti visi vajadzīgie dokumenti vecuma pensijas aprēķināšanai, tajā skaitā par darba stāžu līdz 1996. gada 31. decembrim, nav šķērslis, lai paustu gribu par savu 2. līmeņa kapitāla uzkrājumu.
Senioriem, kuri pēc 2020. gada 1. janvāra pieprasa vecuma pensiju, uzreiz jāizlemj, ko darīt ar savu pensijas 2. līmeņa kapitāla uzkrājumu.
Savukārt vecuma pensiju saņēmējiem, kuri to savulaik atlikuši, tagad izvēle obligāti jāizdara līdz 2021. gada decembrim, pretējā gadījumā šis uzkrājums automātiski tiks pievienots viņu vecuma pensijai.
Der zināt, ka tie seniori, kuri pieprasījuši vecuma pensiju līdz 2019. gada 31. decembrim, turpinot strādāt, var palielināt arī 2. līmeņa uzkrājumu, bet visi vecuma pensijas pieprasītāji pēc šī gada 1. janvāra turpmāk vairs nevar būt pensiju 2. līmeņa dalībnieki, un tiem, kuri turpinās darba attiecības, veiktās iemaksas uzkrāsies pensiju 1. līmenī.
Vai ir kādi ierobežojumi, lai novēlētu šo uzkrājumu?
turklāt tam nav noteikti jābūt radiniekam – tas var būt arī draugs, paziņa, kaimiņš.
Tādā gadījumā šī nauda tiks pievienota viņa pensijas 2. līmeņa uzkrājumam un to varēs izmanot tikai tad, kad iesniegumā norādītā persona, kurai noteikti jābūt pensiju 2. līmeņa dalībniekam, pieprasīs vecuma pensiju.
Ja ir vēlme novēlēt šo uzkrājumu vairākiem cilvēkiem, piemēram, bērniem, tad jāizvēlas Civillikumā noteiktā kārtība. Tad mantinieki to varēs saņemt kā pārskaitījumu uz savu kontu vai pievienot savam pensiju 2. līmenī uzkrātajam kapitālam.
Ja cilvēks vēlas to novēlēt kādai juridiskai personai, piemēram, labdarības fondam vai dzīvnieku patversmei, pēc viņa nāves šis uzkrājums tiek pārskaitīts uz šīs iestādes kontu. Taču, lai to izdarītu vai arī novēlētu konkrētiem cilvēkiem, jāvēršas pie zvērināta notāra un jāsastāda testaments,” stāsta eksperte.
Reizēm izvēle par labu vienam vai otram uzkrājuma kapitāla saņēmējam var mainīties. Par to nav jāsatraucas, jo
Taču pēc nāves vērā tiek ņemta tikai pēdējā reģistrētā izvēle.
Jaunums ir arī tas, ka no. 1. janvāra pensiju 2. līmenī vairs netiek pārskaitīti līdzekļi no sociālās apdrošināšanas speciālajiem budžetiem un valsts pamatbudžeta, piemēram, iemaksas par saņemto bezdarbnieka vai slimības pabalstu.
Iemaksas 20% apmērā tagad tiek uzkrātas pensiju 1. līmenī, bet, atsākot darba gaitas, tās atkal tiek sadalītas starp abiem pensiju līmeņiem –14 un 6%.
Pensionāri var tikai mantot
Vecuma pensijas saņēmēji miruša pensijas 2. līmeņa dalībnieka uzkrājumu var tikai mantot Civillikumā noteiktajā kārtībā, to nevar izmantot, lai palielinātu paši savas pensijas apjomu.
Aģentūras darbinieki rūpīgi pārbauda, vai iesniegumā norādītā persona nāves reģistrēšanas brīdī ir pensiju 2. līmeņa dalībnieks vai nav. “Bija gadījums, kad cilvēks no rīta iesniedza iesniegumu, bet vakarā viņa jau nebija starp dzīvajiem.
Ja viņa iesniegumā minēts cilvēks, kurš vistuvākajā laikā pieprasīs vecuma pensiju, tad būs iespējams pievienot šo uzkrājumu viņa pensijai. Noteikumi paredz šādus izņēmumus, ja šīs personas statuss mainās sešu mēnešu laikā pēc iesnieguma īpašnieka nāves,” Ilze Vindele min piemēru.
Ja vecuma pensionārs dzīvo vēl ilgi un laimīgi, vai mantinieki saņems atlikušo viņa 2. līmeņa uzkrājuma daļu? “Sasniedzot pensijas vecumu, cilvēks var pievienot 2. līmeņa uzkrājumu pensiju 1. līmeņa kapitālam un katru mēnesi saņemt kopīgu izmaksu. Pēc vecuma pensijas saņēmēja nāves šīs izmaksas tiek pārtrauktas.
Tas iespējams, ja pensijas 2. līmeņa uzkrātais kapitāls ir vismaz divi tūkstoši eiro. Tādā gadījumā izmaksas līdz polises īpašnieka nāves dienai veic apdrošināšanas kompānija.
Noslēdzot līgumu, var norādīt arī labuma guvēju un noteikt garantētas izmaksas periodu, piemēram, divdesmit gadus. Ja pensionārs nomirst pirms šī termiņa iestāšanās, izmaksas par atlikušo laika periodu saņem labuma guvējs,” skaidro Ilze Vindele.
Šobrīd mantošanai Civillikuma noteiktajā kārtībā un pievienošanai konkrētas personas pensijas 2. līmeņa uzkrājumam aģentūra pārskaita 80% no mirušā pensiju 2. līmeņa dalībnieka kapitāla, kas uzkrāts līdz 2019. gada 31. decembrim, un 100% no uzkrājuma, kas gūts, sākot no 2020. gada 1. janvāra.
Pirms tā pievienošanas citas personas pensijas 2. līmeņa kapitālam aģentūra ietur summu, ko mirušais vai uzkrājuma saņēmējs ir tai parādā (protams, ja ir radies šāds parāds).
Vai šajā laikā bijuši arī krāpšanas mēģinājumi?
Iespējams, tuvinieki domā, ka informācijas apmaiņa starp iestādēm noris lēni, cer, ka to nepamanīs.
Taču aģentūras rīcībā ir miršanas reģistra dati, tādēļ šāda veida iesniegumi tiek anulēti.
Problēmas varētu rasties ar tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri nomirst ārzemēs un par kuru nāvi informācija aģentūras rīcībā varētu nonākt pēc viena vai pat vairākiem mēnešiem, taču arī tad būs norādīta precīza nāves diena. Visi dokumenti, kas iesniegti pēc šī datuma, netiks ņemti vērā,” uzsver eksperte.
VSAA statistika liecina, ka pērn valsts pensiju speciālajā budžetā pēc 5282 pensiju 2. līmeņa dalībnieku nāves tika pārskaitīti 11,3 miljoni eiro. Vidēji viena cilvēka uzkrājuma kapitāls bija lielāks par 2000 eiro (no 2 līdz 30 000 un vairāk eiro).
Kā paust savu gribu
* aizpildot iesnieguma “Par uzkrātā valsts fondētās pensijas kapitāla izmantošanu nāves gadījumā pirms vecuma pensijas piešķiršanas” formu elektroniskajā portālā “latvija.lv”;
* nosūtot to pa e-pasta adresi [email protected] un apliecinot ar drošu elektronisko parakstu;
* iesniedzot klātienē kādā no VSAA vai valsts un pašvaldību vienotajos klientu apkalpošanas centriem;
* cita persona iesniegumu var iesniegt klātienē, uzrādot notariāli apliecinātu pilnvaru vai iesniegt elektronisku iesniegumu, kas parakstīts ar drošu elektronisko parakstu un kam pievienota notariāli apliecināta pilnvara;
plašāka informācija par pensiju 2. līmeņa uzkrājuma novēlēšanu interneta vietnē “kampensiju.lv”.