Kā Saeima nonāca pie lēmuma pensijas indeksēt divus mēnešus agrāk? 21
Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Saeimas vairākums atbalstīja pensiju indeksāciju jau kopš 1. augusta, nevis kopš 1. septembra, kā to bija ierosinājusi valdība.
Līdz šim pensiju indeksācija notika katru gadu 1. oktobrī, kas šogad ir arī Saeimas vēlēšanu diena. Reaģējot uz pieaugošo inflāciju, valdība pavasarī atbalstīja Labklājības ministrijas priekšlikumus šogad pensijas indeksēt mēnesi agrāk – kopš 1. septembra.
Kad valdības sagatavotie grozījumi Pensiju likumā nonāca Saeimā, koalīcijā esošā “Attīstībai/Par” ierosināja indeksāciju veikt vēl agrāk – jau kopš 1. augusta, kam vairāki partneri nebija sagatavojušies.
Tāpēc par likumprojektu, ko bija paredzēts pieņemt jau pavasara sesijas pēdējā sēdē jūnija beigās, Saeima nobalsoja tikai šajā ceturtdienā. Pensiju indeksāciju divus mēnešus agrāk atbalstīja 79 deputāti, neviens nebija pret un neatturējās.
Priekšlikumu pensijas indeksēt jau kopš 1. augusta bija iesniedzis Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride (“AP”), pret ko ceturtdien vairs neviens no partneriem neiebilda.
Labklājības ministrs Gatis Eglītis (“Konservatīvie”) “Latvijas Avīzei” skaidroja, ka maijā, kad valdība lēma par pensiju indeksāciju kopš 1. septembra, nevarēja paredzēt inflācijas pieaugumu, “bet tagad mēs esam priecīgi par šo Saeimas lēmumu”.
G. Eglītis nesaista agrāku pensiju indeksāciju ar Saeimas vēlēšanām, kurās liela daļa vēlētāju varētu atzinīgi novērtēt valdības partiju atbalstu, par ko Saeimā nobalsoja visu frakciju deputāti. Labklājības ministrs uzsvēra, ka pensiju indeksācija ir ērtākais un vienkāršākais veids, kā pensijas saņēmējiem mazināt straujās inflācijas negatīvo ietekmi – tā ir iespēja sniegt mērķētu atbalstu lielai daļai cilvēku ar salīdzinoši nelieliem ienākumiem laikā, kad pieaug gan komunālo maksājumu, gan pārtikas cenas, uzsvēra ministrs.
Viņš pastāstīja, ka Saeimas lēmums papildus no budžeta izmaksās 26 miljonus eiro mēnesī. Par augustu aprēķinātais indeksācijas palielinājums tiks izmaksāts septembrī kopā ar septembra pensiju, bet augustā seniori saņems pensiju līdzšinējā apmērā.
Tas ir tāpēc, ka no lēmuma pieņemšanas līdz tā īstenošanas brīdim ir pārāk īss laiks. Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai ir jāpielāgo sava informācijas sistēma, lai atbilstoši jaunajam regulējumam izmaksātu indeksēto pensiju. Saeimas sēdē Andrejs Klementjevs (“Saskaņa”) rosināja pensijas indeksēt divas reizes gadā – arī 1. aprīlī, kad pēc smagās ziemas senioriem atbalsts būs ne mazāk vajadzīgs.
Tā tas ir darīts arī pēc 2008. gada krīzes, atgādināja A. Klementjevs. Saeima šo iniciatīvu noraidīja, bet G. Eglītis teica, ka ministrija turpina sekot līdzi situācijai un, ja būs nepieciešams, krīzes apstākļos reaģēt.
Kopš 1. augusta paredzēts indeksēt valsts pensijas vai tās daļas apmēru, kas nepārsniedz 50% no iepriekšējā gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas valstī, kā arī piešķirtās piemaksas pie pensijas par vienu apdrošināšanas stāža gadu, kas uzkrāts līdz 1996. gadam.
Pensijas indeksācijā izmantos indeksu, ko veidos inflācija laikā kopš 2021. gada 1. augusta līdz šā gada 31. jūlijam un 50% no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem.
Politiski represētajām personām, personām ar I grupas invaliditāti un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem pensiju pārskata neatkarīgi no tās apmēra.
Kopš 1. augusta tiks indeksētas arī atlīdzības par darbaspēju zaudējumu un atlīdzības par apgādnieka zaudējumu, kas pārskatāmas atbilstoši vispārējai valsts pensiju pārskatīšanas kārtībai, liecina Labklājības ministrijas sniegtā informācija.