Pensijas daļa, par ko lemj pats 3
Šomēnes sākšu saņemt vecuma pensiju. Man pensiju 2. līmenī ir uzkrāti trīs tūkstoši eiro, un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) jautāja, kā vēlos tos saņemt. Bet kādas ir šīs iespējas? Esmu dzirdējusi, ka šo pensijas daļu, ja nu gadījumā kas ar mani notiek, varot mantot tuvinieki. Aija Zemgalē
Sasniedzot pensijas vecumu, ir divas iespējas, kā rīkoties ar pensiju 2. līmenī uzkrāto kapitālu, – vai nu to pielikt klāt 1. līmenim un saņemt visa mūža garumā, vai arī par šo naudu iegādāties mūža pensijas apdrošināšanas polisi kādā no apdrošināšanas sabiedrībām. Latvijā ir trīs kompānijas, kas sniedz šādu pakalpojumu, un šogad iespēju iegādāties mūža pensijas polisi izmantojuši 385 cilvēki.
“Apdrošināšanas kompānijā “Compensa Life” polisi var nopirkt, ja pensiju 2. līmenī ir uzkrāti vismaz trīs tūkstoši eiro,” stāsta “Compensa Life” Latvijas filiāles vadītājs Viktors Gustsons. Abās pārējās apdrošināšanas sabiedrībās – “SEB dzīvības apdrošināšana” un “ERGO Life Insurance” – “griesti” ir augstāki – attiecīgi 4500 un 5000 eiro.
Vispirms jāatgādina, ka pensiju 1. līmenī uzkrātais pensijas kapitāls ir ielikts solidārajā pensiju izmaksas portfelī, un, pienākot pensijas vecumam, VSAA izrēķina ik mēnesi izmaksājamās pensijas lielumu. Cilvēks pats to tajā brīdī vairs ietekmēt nevar, vienīgi var turpināt strādāt un vēlāk lūgt, lai pensiju pārskata. Taču 2. līmenī jeb valsts fondētajās pensijās uzkrātais kapitāls ir katra paša nauda, un, iegādājoties apdrošināšanas polisi, cilvēks turpina būt tās īpašnieks un var ar to rīkoties pēc saviem ieskatiem, izlemjot, kad un cik lielu uzkrātā kapitāla daļu saņemt. Vēl ir tāda nianse, ka pensionārs, kurš izvēlējies mūža pensijas polisi, norāda, kam viņš novēl kā labuma guvējam atlikušo, neiztērēto mūža pensijas daļu gadījumā, ja pašam jāaiziet mūžībā.
“Tā nav mantošana klasiskā veidā, bet nauda nepazūd, paliek tam cilvēkam, kam novēlēta,” stāsta V. Gustsons. Piemēram, ja cilvēkam ir uzkrāti 15 tūkstoši, bet viņš aiziet mūžībā, pats paguvis izmantot tikai piecus, atlikušie 10 tūkstoši tiek norādītajam labuma guvējam.
Lai iegādātos mūža pensijas polisi, pašam jāierodas apdrošināšanas sabiedrībā un jāuzraksta iesniegums. Seko tikšanās ar finanšu konsultantu. Klients uzzina, ka var izvēlēties trīs izmaksu periodus. Parasti pirmajā izmaksu periodā var izvēlēties lielāku summu nekā pārējos; pirmajam periodam jābūt vismaz piecus gadus ilgam, un tajā var saņemt līdz pat 50 procentiem no visas uzkrātās naudas. Otrajā periodā var izņemt kaut 90 procentus no palikušā, pēc tam atlikumu sadalot visam pārējam posmam. Apdrošinātājs sākumā tam uzticēto naudu iegulda augstas drošības ieguldījumu portfeļos – vai nu valdību obligācijās, vai augstākā reitinga korporatīvajās obligācijās, piemēram, Vācijas dzelzceļa obligācijās.
“Apdrošinātājs šim produktam – mūža pensijas izmaksai – garantē kapitāla atdevi. Klientam tā ir maksimāli droša lieta, viņš noteikti saņems garantēto summu, “uzsver V. Gustsons.
Viņš piemin arī, ka Igaunijā šo pakalpojumu – iespēju saņemt valsts fondētās pensijas daļu no apdrošinātājiem – izmanto stipri vairāk nekā Latvijā: “Šogad Latvijā 385 pensionāru kopējā apdrošināšanas prēmiju summa ir 1,5 miljoni eiro. Igaunijā šajā pašā laikā summa ir desmit reižu lielāka. Tā ir zīmīga liecība, ka cilvēkiem ir bijuši legāli ienākumi, par kuriem ir maksāti nodokļi.”