Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Shutterstock

Pensijas bez nodokļa vērtē pretrunīgi 12

Ja par interneta portālā “ManaBalss.lv” iesniegto iniciatīvu neaplikt ar iedzīvotāju ienākumu nodokli visas valsts pirmā līmeņa pensijas – vecuma, invaliditātes, apgādnieka zaudējuma un izdienas – parakstīsies vismaz 10 000 Latvijas pilsoņu, tā nonāks Saeimā, kur deputāti lems, vai to atbalstīt vai noraidīt. Ja lēmums būs pozitīvs, ierosinājumu nodos Saeimas Sociālo lietu komisijai likumprojekta sagatavošanai. Lai gan pašlaik idejas atbalstam trūkst tikai 1698 balsu, sabiedrības un arī pašu pensionāru viedokļi par to dalās.

Reklāma
Reklāma

Kam lielāka pensija, tas ieguvējs

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Iniciatīvas “Pensija bez nodokļa” autors uzņēmējs Arnis Vērzemnieks uzskata: atceļot nodokli, tiks panākti taisnīgāki apstākļi cilvēkiem pensijas vecumā, lai viņiem būtu vairāk līdzekļu ikdienas tēriņiem un maksājumiem. Viņš norāda, ka saskaņā ar 2014. gada datiem iedzīvotāju ienākuma nodokļa iemaksas no pensijām veido aptuveni 77 miljonus eiro gadā.

Pašlaik iedzīvotāju ienākuma nodoklis 23% apmērā tiek iekasēts no tās pensijas daļas, kas pārsniedz 235 eiro mēnesi jeb 2820 eiro gadā. Tāds patlaban ir neapliekamais minimums. Pensijas saņēmējiem ir tiesības deklarēt izdevumus par medicīnas un ārstniecisko pakalpojumu izmantošanu kā attaisnotos izdevumus un saņemt daļēju šo tēriņu kompensāciju. Savukārt tiem, kuriem valsts pensija piešķirta līdz 1996. gada 1. janvārim, nav pārrēķināta un tās apmērs pārsniedz neapliekamo minimumu, ienākuma nodoklis netiek ieturēts. Piemēram, pensionāram, kuram pensija bez piemaksām pirms nodokļu nomaksas ir 350 eiro, iedzīvotāju ienākuma nodokli maksā no 115 eiro. Mēnesī tie ir aptuveni 26,5, bet gadā – 317 eiro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arnis Vērzemnieks salīdzina: lai gan valstīs ar augstu labklājības līmeni pensijas arī apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, tur pensiju apmēri ir ievērojami lielāki, kā arī neapliekamais minimums augstāks. Dažās Eiropas Savienības valstīs, piemēram, Lietuvā, Bulgārijā, Ungārijā un Slovākijā valsts pensijām nodoklis netiek piemērots.

Tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS aptaujā, kas tika veikta iedzīvotājiem vecumā no 18 līdz 74 gadiem, 84% uzskatīja, ka nav pareizi valsts pensijas aplikt ar nodokli, bet 87% atbalstīja nodokļa atcelšanu. Turpretī biedrība “Progresīvie”, kas apvieno sociāldemokrātiski domājošus cilvēkus, iniciatīvu “Pensija bez nodokļa” dēvē par lielo pensiju palielināšanu. Proti, mazo pensiju saņēmējiem – gandrīz 30% Latvijas pensionāru – ikmēneša pensija nepārsniedz neapliekamo minimumu, līdz ar to no ierosinājuma īstenošanas nebūs nekāda labuma. Turpretī Latvijas bagātākie pensionāri, kuri saņem, piemēram, ap 3000 eiro mēnesī, papildus iegūtu gandrīz 636 eiro saviem tēriņiem. Otrs pretarguments – šāda iniciatīva no budžeta prasītu ap 85 miljoniem eiro gadā, no kuriem valsts budžets zaudētu 17 miljonus, bet pašvaldības – 68 miljonus eiro gadā, turklāt 10% turīgāko pensionāru saņemtu 54% no šiem līdzekļiem. Trešais iemesls neatbalstīt ideju – ciestu pašvaldības, kuras tagad atbildīgas par pašu nabadzīgāko Latvijas iedzīvotāju (tai skaitā pensionāru) labklājību.

Ko domā pensionāri

Neskatoties uz minētajiem iebildumiem, Latvijas Pensionāru federācija (LPF) nolēmusi atbalstīt iniciatīvu, jo savāktie paraksti varētu palīdzēt realizēt pirms dažiem gadiem ierosināto pakāpenisko pensionāru neapliekamā minimuma palielināšanu līdz minimālās algas līmenim, kas pašlaik ir 370 eiro mēnesī. Lai uzlabotu vientuļo un vecākā gadagājuma pensionāru materiālo stāvokli, federācija iestājas par piemaksas palielināšanu pensijām par darba stāžu līdz 1996. gadam, pensiju indeksācijas koeficienta palielināšanu senioriem ar lielu darba stāžu un tiem, kas kaitīgo un smago darba apstākļu dēļ pensionējušies priekšlaicīgi.

“Pozitīvi ir tas, ka šī iniciatīva ir izvirzīta, bet šodienas apstākļos nav reāli nepiemērot ienākuma nodokli pilnīgi visām pensijām. Tukuma pensionāri uzskata, ka lielajām, tūkstošos eiro mērāmajām pensijām nodoklis pagaidām būtu jāsaglabā,” domā LPF valdes locekle, Tukuma pilsētas Pensionāru biedrības valdes priekšsēdētāja Sarmīte Krecere. “Valstī nepieciešams ieviest arī progresīvo ienākuma nodokli. Nabadzības riska mazināšanai būtiski ir celt mazās pensijas pensionāriem ar garu darba mūžu. Viens no ceļiem ir pensiju indeksācijas piemērošana, ievērojot apdrošināšanas stāžu.”

Reklāma
Reklāma

Jau 2017. gadā pensiju aprēķinā tiks ņemti vērā 50% no apdrošināšanas iemaksu algas indeksa, bet 2018. gadā pensionāriem ar darba stāžu lielāku par 35 gadiem, iespējams, piemēros jau 60%, bet ar darba stāžu, kas lielāks par 45 gadiem, – vismaz 70%. “Par 2018. gadu vēl jācīnās, bet pozitīvi ir tas, ka Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas darba grupas izstrādātais modelis ir apstiprināts,” uzsver pensionāre.

Ogres novada pensionāru un invalīdu biedrības valdes priekšsēdētājs Jāzeps Janiševs uzskata, ka vajadzētu cīnīties par to, lai neapliekamais minimums tiku piemērots arī strādājošiem pensionāriem. “Tas nav taisnīgi, ka iedzīvotāju ienākuma nodoklis jāmaksā no pensijas un pēc tam no algas, sākot no pirmā eiro. Valdība domā, ka pensionāram pietiek ar pensijas pieaugumu par diviem trim eiro katru gadu. Ja tiks ieviesta abonentmaksa par elektrības piegādi un paaugstinās tarifu tiem, kas patērē maz vai nelieto elektrību, cietīsim mēs, pensionāri. Jauns nodoklis pensionāram – jauns veids, kā iegūt budžetā naudu, lai pieliktu citiem,” viņš saka. Lai gan J. Janiševs atbalsta iniciatīvu “Pensija bez nodokļa”, parakstu vākšana viņa skatījumā reti vainagojas ar panākumiem. “Vai ar parakstu vākšanu esam kaut ko izcīnījuši, vai Saeima kaut vienu ierosinājumu atbalstījusi? Tāpēc rodas apātija, nevēlēšanās kaut kur piedalīties. Taču tas nenozīmē, ka neiesim, necīnīsimies un nekustināsim tos deputātus un ministrus! Domāju, ka pensionāriem laimīgais būs aiznākamais – Saeimas vēlēšanu gads. Tad varēsim izcīnīt sev kādu labumu.”

UZZIŅA

* Portāls “ManaBalss.lv” ir sabiedrības iniciatīvu platforma, kurā ikviens 16 gadu vecumu sasniedzis Latvijas pilsonis var ierosināt un parakstīt iniciatīvas labākas Latvijas veidošanai. Katra iniciatīva, ko paraksta vismaz 10 000 pilsoņu, nonāk Saeimā.

* Portālā balsotāja identitāti apstiprina Latvijā reģistrētas internetbankas. Tādā veidā parakstus pēc Saeimas pieprasījuma iespējams pārbaudīt un salīdzināt ar iedzīvotāju reģistru.

* Ikviens var veikt vienu balsojumu par katru iniciatīvu. Publiski pieejams tikai personas vārds un uzvārds, pārējie dati tiek droši aizsargāti.

* Iniciatīvai “Pensija bez nodokļa” savu atbalstu var paust ne tikai internetā, bet arī Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības telpās darba dienās no plkst. 9 līdz 17, pirms parakstīšanās uzrādot pasi vai ID karti.

* Kopējais portālā “Mana balss” iesniegto iniciatīvu skaits ir 994, šobrīd aktuālas – 156, savākto parakstu skaits – 600 823.

* Kopš portāla dibināšanas 2010. gadā Saeimā izskatītas 20 iedzīvotāju iniciatīvas, no kurām atbalstītas deviņas, bet noraidītas septiņas. Tagad Saeimā iesniegtas divas iniciatīvas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.