Pelnu ēšana, parūkas, asinis. 10 dīvainas atkarības 0
Gribam vai negribam, bet cilvēkam ir tieksme meklēt baudu. Un štrunts par to, ka tā reizēm ir īslaicīga, netverama vai reizumis pat kaitīga. Vienam tā varbūt no rīta pie kafijas krūzes aizkūpināta cigarete, citam grāmatu lasīšana, vēl kādam laiska sēdēšana upmalā un zivju ķeršana. Taču ne vienmēr cilvēki baudas meklējumos aprobežojas ar šādiem sīkumiem. Vajadzības ir dažādas. Tāpēc šoreiz par desmit dīvainākajām cilvēku atkarībām.
13 cīsiņi dienā
Lielbritānijas galvaspilsētas Londonas iedzīvotājs Deivids Hārdings savulaik apēda līdz pat 13 cīsiņiem dienā. Šī jocīgā atkarība viņam ik gadus izmaksāja aptuveni 700 mārciņas (566 latus) un pēdīgi lika palīdzību meklēt pie speciālista. “Es patiešām nespēju iedomāties dzīvi bez cīsiņiem,” britu medijiem savulaik stāstīja triju bērnu tēvs Deivids.
Asins dzeršana
45 gadus vecā amerikāniete Džūlija Keiplsa katru mēnesi jau trīsdesmit gadus izdzer divus litrus cilvēka asiņu, kuras iegūst no brīvprātīgiem donoriem. Līdzīgs ieradums ir arī citai amerikānietei Mišelai, kas ikdienā ir tetovētāja. “Man pēc asinīm ir tādas pašas ilgas kā smēķētājiem pēc cigaretēm,” stāstījusi Mišela.
Atkal uz bērēm
Brazīlijas mazpilsētas Batatajas iedzīvotāju Luisu Skvarisi vietējie manījuši visās pilsētas bērēs pēdējo divdesmit gadu laikā, jo viņam ir atkarība no bēru ceremoniju apmeklēšanas. Viņš pat aizgājis no sava darba, lai varētu ļauties šim slimīgajam ieradumam. “Rītu sāku ar radio ieslēgšanu, lai uzzinātu, vai kāds ir nomiris. Ja nekas netiek ziņots, apzvanu slimnīcas,” savu paradumu apstāstījis 45 gadus vecais Skvarisi. “Mēs negribam, lai viņš apmeklē terapijas kursus. Visi viņu gaida uz savu tuvinieku bērēm,” stāstījis vietējais bēru rīkotājs.
Tīra zobus sešreiz dienā
ASV dziedātāja Keitija Perija atklājusi, ka viņai ir atkarība no zobu mazgāšanas. Viņa mazgā zobus sešas reizes dienā, bet mājās glabā divdesmit jaunas zobu sukas. Tas gan liek jautāt – veselīgs ieradums vai dīvaina atkarība?
Aiz sienas dārd skaļruņi
Daži pētnieki uzskata, ka cilvēkiem nudien veidojas atkarība no skaļas mūzikas. Turklāt tas notiek neatkarīgi no cilvēku gaumes – tāda var attīstīties gan smagā metāla piekritējam, gan klasiskās mūzikas baudītājam. Bostonas universitātes zinātnieki secinājuši, ka cilvēkam ir tendence aizvien skaļāk klausīties kādu ļoti iemīļotu skaņdarbu. Tāpēc ikreiz, kad nosodāt kaimiņu, kurš aiz sienas atkal dārdina savus skaļruņus, apsveriet iespēju, ka viņš iestidzis atkarības dūksnājā…
Vēl vienu parūku?
ASV televīzijas dīva Estere Rancena atklājusi, ka cieš no parūku atkarības. Viņai patīk iegādāties un lietot parūkas. Taču, izrādās, Rancena nav vienīgais cilvēks, kurai radusies šāda atkarība. ASV ir pat izveidota anonīma biedrība cilvēkiem, kuri atkarīgi no parūkām.
Naglu un akmeņu rijēji
Dažs izbadējies cilvēks teicienu, ka varētu apēst visu, kas nekustas, īsteno pavisam tieši. Ir reģistrētas cilvēku atkarības no dubļu, akmeņu, vilnas, monētu, tualetes papīra un dažādu citu priekšmetu ēšanas. Tās gan var izrādīties ne mazāk bendējošas kā tradicionālās atkarības. Proti, daudzi cilvēki atvadījušies no dzīves šaisaulē, jo nav spējuši sevi atturēt no naglas vai kāda akmens notiesāšanas.
Ledus kubiciņu grauzēji
Šī atkarība gan varētu radīt mazākas veselības likstas par iepriekš minēto. Pēc ASV Slimību kontroles un novēršanas centra datiem, ar atkarību no ledus kubiciņu ēšanas cieš aptuveni divi procenti amerikāņu vīriešu, kas vecāki par 18 gadiem, un 16 procenti sieviešu vecumā no 16 līdz 19 gadiem.
Mirušā vīra pelnu ēšana
Kas gan ir ledus kubiciņu ēšana salīdzinājumā ar miruša cilvēka pelnu ēšanu. Tāda novirze ir kādai sievietei, kas kopš vīra līķa kremēšanas sev līdzi nēsā bundžu ar mirušā dzīvesbiedra pelniem un ik pa laikam ar tiem panašķojas. Grūti iedomāties, kas notiks, kad viņa būs apēdusi visu, kas nu palicis pāri no mīļotā…
“Slīkst” internetā
Aizraušanās ar pārlieku sērfošanu globālajā tīmeklī vairs nav nekas neparasts, jo daudzu cilvēku ikdiena un darbs saistīts ar nepārtrauktu interneta lietošanu. ASV Kentuki universitātes zinātnieki izskaitļojuši, ka ar šo atkarību sirgst aptuveni 38 procenti cilvēku. Tiesa, atkarība var radīt nevēlamas blaknes – miega trūkumu, nespēju ilglaicīgi koncentrēt uzmanību, kā arī ēšanas paradumu traucējumus.