Pelnīt ar darbu, kas pašam patīk. Ciemos pie konkursa “Senču aicinājums” laureātiem 0
10. janvārī Jelgavas pilī notika biedrības “Zemnieku saeima” organizētā lauksaimnieku Jaungada balle, kur tika nosaukts arī konkursa “Senču aicinājums 2014” uzvarētājs. Par to kļuvis graudaugu, kaņepju un zālāja sēklu audzētājs Matīss Grīnbergs no Burtnieku pagasta. Uzvarētājs saņēma tēlnieka Paula Jaunzema darināto balvu – simbolisku dzirnakmeni, kā arī apmaksātu trīs dienu braucienu uz kādu no lielākajām Eiropas lauksaimniecības izstādēm – pēc paša izvēles. Visiem 16 konkursa “Senču aicinājums 2014” dalībniekiem būs iespēja viesoties Eiropas Parlamentā Briselē un divas dienas mācīties “Jauno līderu skolā”.
Pašam būt par uzņēmēju ir fantastiski
Konkursa “Senču aicinājums 2014” uzvarētājs Matīss Grīnbergs saimnieko ZS “Adzelvieši” Burtnieku novada Burtnieku pagastā – dzimtas īpašumā, kura senākā vēsture dokumentēta 1878. gadā, kad viņa sencis ar trim krustiem parakstījies par to, ka dzimtas ēku un zemi izpircis no Vidzemes Domēnu pārvaldes. Matīss: “Mūsu senču tradīcijas te ir ļoti senas – esmu jau kāda piektā vai sestā paaudze, kas šeit saimnieko. Esmu pārņēmis vecāku stafeti un turpinu iesākto.”
Saimniecības pamatkultūras ir zālāju sēklas, graudi, kaņepes. Apsaimniekoti tiek 230 ha zemes, no tiem 100 ha ir īpašumā. Par pamatbiznesu “Adzelviešos” uzskata zālāju sēklu ražošanu. Audzētas tiek gandrīz visas zālāju kultūras – kopumā vairāk nekā 80 ha platībā. 60 ha tiek audzēti graudaugi – rudzi, kvieši. Taču rudziem samazinoties gan pieprasījums, gan cena, tāpēc “Adzelviešos” lielāku akcentu domā likt uz ziemas kviešiem un auzām labāku realizācijas iespēju dēļ. 4 ha tiek audzēti lielie pelēkie zirņi. Pieprasījums pēc tiem esot gana liels, to pat pietrūcis tirgošanai Ziemassvētku laikā.
Interesantākā kultūra saimniecībā ir kaņepes, kas sēklu iegūšanai tiek audzētas 10 ha platībā. Visas izaudzētās kaņepes paši pārstrādā – saimniecībā ir neliela kaņepju pārstrādes ražotne, tur tiek gatavots kaņepju aizdars jeb sviests, tiek spiesta arī kaņepju eļļa. Tas esot neliels, taču regulārs papildu ienākums.
“Divus gadus strādāju par ierēdni un izjutu kolektīvās strādāšanas “labumus”. Būt pašam par uzņēmēju ir cita lieta – tas nav viegli, bet tā ir fantastiska iespēja. Pats esi sev saimnieks, pats par visu atbildi. Es šobrīd daru darbu, kas man patīk, un, ja cilvēks dara to, kas patīk, tas vairs nav darbs, bet hobijs. Šajos dažos mēnešos, kopš piedalos konkursā “Senču aicinājums”, ir ievērojami uzlabojusies mana pašapziņa, zinot, ka ir cilvēki, kas novērtē manu darbu. Tuvākajos desmit gados savu saimniecību redzu kā modernu, attīstītu uzņēmumu sakārtotā un ideālā valstī, ko visi kopā saucam par savu dzimteni. Jauniešiem es novēlētu nebaidīties un neapstāties no savu ideju realizēšanas, kā arī iegūt labu izglītību,” saka Matīss.