Aguna vulkāns jau desmit dienas izmet pelnu mākoņus un pirms četrām dienām sācis izvemt nokaitētu lavu, kas liecina par varbūtēja izvirduma tuvošanos.
Aguna vulkāns jau desmit dienas izmet pelnu mākoņus un pirms četrām dienām sācis izvemt nokaitētu lavu, kas liecina par varbūtēja izvirduma tuvošanos.
Foto – AFP/LETA

Pelni paradīzē 1

Tūristu un atpūtnieku plūsmu uz tropisko paradīzi – Bali salu Indonēzijā – apturējusi Aguna vulkāna aktivitāte, jau desmit dienas izmetot pelnu mākoņus gandrīz astoņu kilometru augstumā un pirms četrām dienām sākot izvemt nokaitētu lavu, kas liecina par varbūtēja izvirduma tuvošanos.

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
Lasīt citas ziņas

Bali starptautiskās lidostas slēgšana izjaukusi ceļojuma plānus desmitiem tūkstošu cilvēku. Vakar lidostas pārstāvis paziņoja, ka vulkānisko pelnu mākonis esot aizvirzījies un lidosta šodien plānojot atsākt darbu. “Vulkāniskie pelni pārvietojas dienvidrietumu virzienā, sekojot tropiskā ciklona “Cempaka” vējiem,” sacīja Indonēzijas Nacionālās katastrofu pārvaldības aģentūras pārstāvis Nugroho Sutopo. Šī ciklona atnestās stiprās lietusgāzes ir izraisījušas plūdus un zemes nogruvumus, kas šonedēļ prasīja 11 cilvēku dzīvības Javas salā. Indonēzijas prezidents Džoko Vidodo devis rīkojumu visām atbildīgajām aģentūrām un ministrijām, kā arī armijai un policijai palīdzēt Bali salas iestādēm un iedzīvotājiem šajā situācijā. Varas iestādes devušas rīkojumu aptuveni 100 000 vietējo iedzīvotāju pamest teritoriju desmit kilometru rādiusā ap vulkānu, taču daļa palikusi uz vietas. Prezidents Vidodo atkārtoti aicinājis arī viņus doties prom pašu drošības dēļ. Aguna vulkāns pēdējo reizi izvirda 1963. gadā, laupot dzīvību vairāk nekā 1000 cilvēkiem. Indonēzijā, kas atrodas tā dēvētajā Klusā okeāna uguns lokā, ir vairāk nekā 120 aktīvu vulkānu.

Sakarā ar Aguna vulkāna izvirduma draudiem Indonēzijas Bali salā nevienam no Latvijas valstspiederīgajiem nav nepieciešama palīdzība, ziņo aģentūra LETA, atsaucoties uz Ārlietu ministrijas informāciju. Pēc ministrijas datiem, šobrīd Bali atrodas astoņi Latvijas valstspiederīgie, bet kopumā ministrijai ir informācija par piecpadsmit ceļotājiem, kas pašlaik atrodas dažādās tūristu iecienītajās vietās Indonēzijā. Ministrija aicinājusi ceļotājus sazināties ar ceļojuma aģentūru vai lidsabiedrību un ievērot vietējo iestāžu ieteikumus un neatrasties aizlieguma zonā jeb astoņu līdz desmit kilometru rādiusā no vulkāna. Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes mājas lapā pieejamā informācija liecina, ka uz šā gada 1. jūliju Indonēziju par savu dzīvesvietu norādījuši pieci Latvijas valstspiederīgie.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēdējos gados Islandē un ASV notikušie vulkānu izvirdumi liecina, ka to izmestie pelnu mākoņi var uz ilgu laiku apdraudēt lidojumu drošību. Šogad Bardarbungas vulkāna izvirdumi Islandē vairākkārt lika valsts meteoroloģiskajam dienestam aizliegt gaisa satiksmi valsts lielākās vulkānu sistēmas tuvumā. Islandes vulkāna Eijafjadlajegidla izvirdums 2010. gadā radīja dramatiskus traucējumus gaisa satiksmē Eiropā. Eijafjadlajegidla vulkāna izvirdums sākās 2010. gada 14. aprīlī un ilga līdz jūnija vidum, milzīgajiem pelnu mākoņiem traucējot vairāk nekā 100 000 lidojumu, kas skāra astoņus miljonus pasažieru. Svētās Helēnas vulkāns ASV Vašingtona štatā ir bēdīgi slavens ar 1980. gada 18. maija izvirdumu, kurā gāja bojā 57 cilvēki un tika sagrautas simtiem ēku. Vulkāna izvirdums izraisīja spēcīgu zemestrīci. Kopš tā laika Svētās Helēnas vulkāns izvirdumos vairākkārt izsviedis pelnu mākoņus. 2008. gada izvirdumā aptuveni 4000 kilometru garais un 1600 kilometru platais pelnu mākonis paralizēja aviosatiksmi visā Ziemeļamerikā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.