Ventilācijas sistēma logos 0
Ja pelējuma klātbūtne novērota neilgu laiku vai parādās sezonāli, izmēģinājuma nolūkos var nomāt gaisa sausinātāju. Nomas maksa iekārtai, kas paredzēta līdz 70 m2 platībai, – sākot no četriem eiro diennaktī. Salīdzinājumam – jauns gaisa sausinātājs līdz 20 m2 lielai telpai maksā aptuveni 100 eiro. Tas ir dārgi, jo nāksies maksāt arī par patērēto elektroenerģiju. Tā vietā būvinženieris Juris Biršs rekomendē pakešu plastmasas logos iestrādāt speciālu ventilāciju, lai telpā notiktu gaisa apmaiņa, kas pelējumam nepatīk. Piemēram, “Labo logu aģentūra” piedāvā ierīkot “Aereco” ventilācijas sistēmu jauniem vai jau ieliktiem logiem.
SIA “Eiropas metāls” pārstāve Lāsma Kalniņa skaidro, ka iekārtas mehānisms reaģē uz paaugstinātu mitrumu un automātiski tiek atvērta vai aizvērta sprauga, pa kuru ieplūst gaiss.
– Šāda mehānisma ierīkošana nav sarežģīta, bet nav arī pavisam primitīva, jo loga rāmja daļā nepieciešams izfrēzēt atveres, virs kurām uzstāda ventilācijas iekārtu loga iekšpusē un restīti ārpusē. Iekārta darbojas bez elektrības, tāpēc nekas vairāk nav nepieciešams, – stāsta Lāsma Kalniņa. Iekārta maksā 60–80 eiro atkarībā no modeļa. Pērkot kopā ar jauniem logiem, tā iekļauta cenā. Ja iekārta jāierīko jau esošajiem logiem, jāpieskaita transporta un ierīkošanas izmaksas – 15 eiro. Tātad ventilācijas sistēmas uzstādīšana logos būs lētāka nekā gaisa sausinātājs un tā ekspluatācijas izmaksas.
! Svarīgi apzināties, ka šī sistēma logos necīnās ar mitruma rašanās cēloņiem, kā arī nekādā veidā neliek gaisam cirkulēt. Gaiss cirkulē atkarībā no dabiskās vilkmes telpā. Ja, esošos logus atverot vēdināšanas režīmā, ir jūtami uzlabojumi, arī ventilācijas sistēma logā var palīdzēt uzlabot apstākļus un, mitrumam sarūkot, automātiski pievērties, tādējādi mazinot siltuma zudumus, kādi rastos, vienkārši turot logus vēdināšanas pozīcijā. Savukārt, ja vēdināšana caur logiem būtiski nemazina mitruma līmeni istabā, tad, visticamāk, arī logā uzstādītā “Aereco” ventilācijas sistēma nespēs problēmu novērst.
Lāsma Kalniņa iesaka relatīvā mitruma līmeni ikdienā uzraudzīt, izmantojot mitruma mērītāju. Tādi nopērkami saimniecības preču veikalos par 5–25 eiro. Parasti tie ir apvienoti ar digitālo termometru, kas ļaus sekot līdzi temperatūrai iekštelpās.
Kā remontēt pelējušas sienas
– Pelējums nedzīvo gaisa straumē, taču istabas stūros gaisa plūsma ir apgrūtināta, jo to bieži vien bloķē skapji vai citas mēbeles, tāpēc pelējums ieperinās tieši tur. Pirms vairākiem gadu desmitiem celtās mājas, piemēram, Hruščova laika, lietuviešu projekta, kā arī 119., 467. u.c. sēriju nami, ir lieliski piemēri, jo, dzīvokļos uzstādot PVC logus, gaisa apmaiņa nenotiek un, iztiekot bez vēdināšanas, veidojas pelējums, it sevišķi gala dzīvokļos. Taču arī ar to iespējams cīnīties, – pārliecināts ir Juris Biršs.
Ja daudzdzīvokļu mājā tiek plānots remonts, būvinženieris iesaka izmantot kokšķiedras plātnes, kas vizuāli atgādina presēto kartonu. Plātnes būs daudz labāks risinājums ģipškartona un vates siltinājumam, piemēram, sienās. Pilnīgi pietiek, ja liek divas kārtas ar 2,5 cm biezām plātnēm. Šīs kārtas liek atsevišķi, lai vienā plātnes malā iestrādātā spunde atrastos pretēji otrai kārtai – tā, lai šuves nesakrīt.
– Kokšķiedras plātņu veidu netrūkst – ir ar spundi vai bez tās, pretvēja kokšķiedras plātnes un citas. Atšķiras arī to biezums. 180 x 60 x 2 cm lielas plātnes maksā aptuveni 4–5 eiro kvadrātmetrā, tāpēc remonts vismaz dzīvokļa ārsienām neizmaksās milzu naudu. Šāds remonts gan mazliet samazinās kopējo istabas platību, taču tas ir lielisks veids, kā nepieļaut pelējuma veidošanos mājoklī, kurā līdz šim ar citiem līdzekļiem nav bijis iespējams iznīdēt pelējuma sēni.
Pretpelējuma līdzekļi
Nav vērts remontēt mājokli, cerot, ka, tikai izmantojot jaunus sienas vai grīdas materiālus, pelējums izzudīs. Tas notiks vienīgi tad, ja telpas tiks vēdinātas.
Aplami ir arī mēģinājumi pelējumu noslaucīt vai nomazgāt, jo gaisā pacēlušās sporas pēc laika atkal nolaidīsies uz virsmas. Ar šādu metodi pelējumu iznīdēt nevar. Tā vietā Juris Biršs iesaka lietot firmas “Vincents” ražoto līdzekli Fungi vai Fungi PRO, kas speciāli paredzēts pelējuma sēnes iznīcināšanai.
Vienlaikus vajag ik pa laikam uz 10–15 minūtes ieslēgt kvarca lampu, kas rada ozonu un uzlabo gaisu mājoklī. Ilgāk kvarcot nav nepieciešams. Konkrētie līdzekļi ir paredzēti, lai likvidētu pašreizējo pelējumu, savukārt kvarcošana palīdzēs pelējumam neatgriezties bijušajā vietā.
Jebkura pretpelējuma preparāta lietošanā jāievēro piesardzība un drošības pasākumi. Līdzekļi ir toksiski, un, neapdomīgi rīkojoties, tie var kaitēt arī cilvēka veselībai. Pēc lietošanas telpa jāizvēdina.
UZZIŅA
• Pelējums ir sēne, kam patīk mitrums un kas necieš gaisa plūsmu.
• Pelējumam nepatīk vibrācijas, tādēļ, lai to apkarotu, jālieto izsmidzināmi līdzekļi.
• Viens no vienkāršākajiem variantiem, kā cīnīties ar paaugstinātu mitrumu, – pastiprināti vēdināt telpas. Svaigs gaiss uzlabo klimatu telpā.