Foto: Shutterstock

Pelējums mājoklī – ar mazgāšanu nebūs līdzēts. Ieteikumi, kā no tā atbrīvoties 0

Ko darīt, ja pēc remonta daudzdzīvokļu paneļu mājā viena griestu mala pakāpeniski pārklājas ar pelēkiem plankumiem? Vai tas ir pelējums? D. KRŪMIŅA VALGUNDĒ

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Kā cīnīties ar pelējumu dzīvokļa ārējā sienā? Mājai ir pieci stāvi, dzīvoklis atrodas ceturtajā stāvā. INTA VALMIERĀ

Pelējums visbiežāk novērojams senās, pirms vairākiem gadu desmitiem celtās ēkās. Mitrums uzkrājas griestos istabas stūros, kā arī aiz mēbelēm, kas novietotas pārāk cieši pie sienas. Pelējums veidojas arī telpās, kas nav caurstaigājamas un reti tiek vēdinātas. Pelējuma sēne sastopama ne tikai pieliekamajos vai saimniecības telpās, bet arī daudzdzīvokļu mājas gala dzīvokļos, kā arī pēdējos stāvos esošajos dzīvokļos.

Pelējuma veidošanās iemesli

CITI ŠOBRĪD LASA

Cilvēks pats mājoklī rada mitrumu. Ēdiena gatavošana, ilgstoša uzturēšanās vienā telpā un istabu nevēdināšana ir tikai neliela daļa no iemesliem, kāpēc tur uzkrājas mitrums. Taču, lai mitrumu mājoklī mazinātu, nav nepieciešams radikāli mainīt savus ikdienas paradumus vai atteikties no regulāras iešanas dušā, veļas mazgāšanas vai citām nodarbēm.

– Diennaktī arī katrs cilvēks izdala daudz mitruma, taču to mainīt nav iespējams, jo cilvēks nevar iztikt bez elpošanas. Visa pamatā ir vēdināšana, jo tad gaiss nožāvē slapjās virsmas un pelējumam nav kur iemitināties, – skaidro sertificēts būvinženieris un inženierzinātņu doktors Juris Biršs.

Mitrumu labi var novērot ziemā, kad aiz loga ir auksts, taču istaba ir ļoti silta, nevēdināta un uz pakešu logiem veidojas kondensāts. Lai cik nepatīkami būtu, siltā guļamistaba no rīta, it sevišķi ziemā, jāvēdina, lai telpā notiktu gaisa apmaiņa.

Kā cīnīties

Pelējums veidojas ne tikai dzīvojamajās istabās, bet arī vannasistabā, kas ir mājokļa mitrākā telpa. Vannasistabā ventilācijas šahtā var ierīkot ventilatoru, kas spēj lieko mitrumu izvadīt no telpas. Bieži vien šādu iekārtu lielākais mīnuss ir tas, ka sensors darbojas vienīgi tad, kad telpā ir ieslēgta gaisma. Pēc vannošanās izslēdzot gaismu, viss mitrums nav pilnībā aizplūdis un uzkrājas tajā.

– Lai izskaustu pelējumu vannasistabā, telpā uz nakti atstāj iedegtu zilo spuldzi. To var iegādāties aptiekās. Nav jāraizējas par elektroenerģijas patēriņu, jo spuldzes jauda ir 40 W, tāpēc ikmēneša rēķinā nebūs radikālu pārmaiņu. Turklāt pelējuma apsēsto vietu var apspīdināt arī ar kvarca lampu, kas nopērkama būvniecības veikalos. Kvarcojot 10–15 minūtes, ies bojā vismazākās pelējuma sēnes sporas. Taču reiz pelējušai vietai kvarcošana jāatkārto vismaz reizi mēnesī, – uzsver Juris Biršs.

Reklāma
Reklāma

Agrāk lielu popularitāti iemantoja ar speciālām tabletēm aprīkoti gaisa mitruma savācēji, kas uzsūca telpā esošo mitrumu. Kad ierīces trauks bija pilns, atlika ūdeni izliet, un, nomainot tableti, ierīce bija gatava darbam. Tas ir pavisam lēts un vienkāršs variants, lai savāktu kondensātu no logiem, bet nederēs, ja pelējums ir augstu griestos, kā arī lielā platībā.

Šķir tālāk un uzzini, kā vēl var cīnīties ar pelējumu un kā remontēt pelējuma skartas sienas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.